Végre élőben is láthatjuk Elina Garancát

A világsztár lett mezzoszoprán először pénteken énekel Magyarországon. Lesz Virtuózok-koncert is.

2015. 04. 17. 7:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először jár hazánkban Elina Garanca, a lett mezzoszoprán a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarával lép a Müpa színpadára ma este fél nyolckor. Bármennyire is újdonság a fellépése, egyfajta ismeretlen ismerős lesz a magyar közönségnek, hiszen a Müpa New York-i MET-közvetítéseiből már komoly népszerűségnek örvend Budapesten is. Elina Garanca elsősorban klasszikus és bel canto szerepeket énekel, és még csak huszonhárom éves volt, amikor az európai operaélet élvonalába repítette egy versenygyőzelem. Itt olyannyira megállta a helyét, hogy alig néhány év elteltével már a Salzburgi Ünnepi Játékokon énekelt. Most egyik legkedvesebb szerepéből ad elő, a Carmen keresztmetszetét mutatja be, de halljuk tőle Saint-Saënstől Delila áriáját, Csajkovszkijtól Az orléans-i szűz című opera Johanna áriáját, Gounodtól Sába királynője áriáját is. „Családi körben” érkezik, Karel Mark Chichon, az est karmestere ugyanis a férje.

A Virtuózokat is választhatjuk

Ma este fél nyolckor a Zeneakadémián a Virtuózok finalistái zenélnek: a bécsi zeneakadémián tanuló Lugosi Dániel Ali klarinétos, aki a verseny fődíját is elvitte, Demeniv Mihály, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem harmonika szakos hallgatója, aki a zsűri különdíját kapta, illetve a zongorista Boros Mihály, aki a legkisebbek között győzött, és ezzel felvételt is nyert a Zeneakadémia előkészítő tagozatára. A fellépő győztesek közreműködő vendégei Tóth Bettina, Szauer Bianka, Sándor Zoltán és Kiss Zoltán lesznek, a szólistákat a Hegyvidéki Solti György Zenekar kíséri Bolyky Zoltán vezényletével.

Világhírű kórus a Mátyás-templomban

A több mint százéves múltra visszatekintő, a világ élvonalába tartozó Westminster-katedrális Kórusát 1901-ben alapították, jelenleg Martin Baker vezeti az énekegyüttest. Kedden este nyolc órakor a Mátyás-templomba London katolikus egyházzenéjét hozzák el: Byrd, Bassano, Bach, Villiers Stanford, Holst, Widor, Vaughan Williams, Howells és Elgar kórusműveit. Ismertségüket részben annak köszönhetik, hogy első karigazgatójuk, Richard Terry óriási munkával életre keltette az európai és az angolszász reneszánsz kórusműveit. Ugyanakkor nemcsak a régi korok egyházi műveinek hiteles tolmácsolói, a kortárs kóruszene jelentős előadói is: az énekkar nevéhez fűződik többek között Benjamin Britten Missa brevisének, illetve Vaughan Williams g-moll miséjének premierje, illetve számos szerzőt ők kértek fel új misék megírására, amelyeket aztán a liturgia részeként is megszólaltattak.


Büszkeségünk, Várdai

A csellóművész Várdai István, hazánk egyik nagy fiatal büszkesége és Julien Quentin zongoraművész közel másfél évszázad csellóirodalmából válogat kedd esti hangversenyén a Bálnában. A szintén kedd esti koncert műsorán Schumann, Poulenc, Dutilleux és Brahms művei szerepelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.