Visszavették Magyarországot

A Gyerekkönyvek Nemzetközi Tanácsa elfogadta a magyar tagszervezet felvételi kérelmét.

Grund
2015. 04. 03. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország három éve nem tagja a nemzetközi szervezetnek, ám az idén széles szakmai támogatottsággal elindított Magyar Gyerekkönyv Fórum (HUBBY) felvételi kérelmét a Gyerekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) elfogadta, így 2015-től újra képviselteti magát Magyarország is az 1953 óta működő szervezetben, amelynek fontos célja a gyerekkönyvek és az olvasás népszerűsítése. A HUBBY a vásár ideje alatt számos külföldi kapcsolattal gazdagodott, illetve körvonalazódtak azon irányvonalak, amelyek mentén elindulhat az egyesület nemzetközi munkája.

Minden évben április 2-án rendezik a Nemzetközi Gyerekkönyvnapot. Andersen – és tegyük hozzá Csukás István – születésnapján a világ a gyerek- és ifjúsági könyvekre figyel. Az IBBY ilyenkor egy nemzet szekcióját kéri fel arra, hogy az alkalomhoz plakátot tervezzen és üzenetet küldjön az olvasók számára. 2015-ben az Egyesült Arab Emírségekből Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi gyerekkönyvíró, az ország IBBY-szekciójának elnöke és Nasim Abaeian illusztrátor közös munkájaként született meg a képes és szöveges üzenet.

Magyarországon számos rendezvénnyel ünneplik a Nemzetközi Gyerekkönyvnapot, amelyhez idén a HUBBY is csatlakozott.

Facebook-oldalukon arra biztatják az egyesület tagjait, illetve a gyerek- és ifjúsági irodalom kedvelőit, hogy ezen a napon olvassanak fel valakinek egy mesét, verset vagy részletet valamelyik számukra fontos gyerek- vagy ifjúsági könyvből, és posztolják nekik az elolvasott mű utolsó sorát.

A kultúra különböző – a történet ugyanaz

Lehet, hogy különböző nyelven beszélünk, más-más kultúrából jövünk, történeteink mégis nagyon hasonlóak.

Akár a saját nemzetünk, akár más népek meséit hallgatjuk, ugyanaz a történet szól hozzánk, csak újabb és újabb hangon, más színekkel elmesélve.

Mégis, minden történetben találunk valamit, ami közös: a mesék kezdetét, aztán a sok bonyodalmat és végül a mindent elsimító befejezést. Hallottuk már többféle változatban ezeket a történeteket, különféle hangokon, a hőst, a királylányt és a gonoszt mégis mindig felismerjük.

Nem számít, milyen nyelven beszélnek, hogy nevezik őket, milyen az arcuk, hiszen mindig van kezdet, bonyodalom és vég, ahogy hős, királylány és gonosz is.

Évszázadok óta kísérnek minket, álmainkat, hogy aztán álomba ringassanak

Hangjuk az idők során elhalkult, mégis a szívekben ottmaradtak, mert a kaland és a képzelet világába vezetnek bennünket.

Így olvad minden kultúra egy történetbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.