A keleti egyházi zenére fókuszálnak

Con Spirito: az idén Nyíregyháza lesz a központja a Filharmónia országossá vált egyházzenei fesztiváljának.

2015. 05. 07. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábbi Dél-dunántúli Egyházzenei Fesztiválját országossá bővíti a Filharmónia Magyarország. Az új koncepció égtájak szerinti beosztásban négy központtal – Nyíregyháza, Pécs, Debrecen, Sopron – működik majd, négyéves forgásban minden esztendőben másik város és a hozzá kapcsolódó történelmi egyház zenéje kerül fókuszba. Az országossá bővülés mellett pedig a zenés szertartásokat, koncerteket, előadásokat, workshopokat is magába foglaló programsorozat felvette a Con Spirito (Lélekkel) elnevezést.

Ennek több oka is van: ez egy zenei műszó, amely utal arra is, hogy a fesztiválon szereplő keresztény egyházak mindegyikében fontos a Szentlélek jelenléte. Idén május 20-tól 24-ig Nyíregyháza központtal a keleti egyházak énekkari hagyománya a központi téma, a fesztivál művészeti vezetője Bubnó Tamás, házigazdája pedig az általa vezetett Szent Efrém Férfikar lesz. Védnökségét Hoppál Péter kulturális államtitkár vállalta, aki karvezetőként egyházzenéből doktorált.

Az idei fesztiválon hallhatjuk a Szent Efrém Férfikart, a szentpétervári Optina Pustynt, az oroszországi vokális élet első számú férfi énekegyüttesét, valamint a Kijev Kamarakórust, Ukrajna legelismertebb vegyes karát, a Lautitia Gyermekkart, a NIKA Kamarakórust és a magyar görög katolikus Szent Atanáz Kórust. Jövőre Pécs központtal a katolikus, két év múlva Debrecen központtal a református, három év múlva pedig Sopron központtal az evangélikus egyházi zenére helyezik a hangsúlyt. Mostantól mindig egy-egy hangverseny ezekben a városokban is lesz: idén Pécsett az Optina Pustyn lép fel, Debrecenben és Sopronban pedig a Kijev Kamarakórus mutatkozik be.

Folytatódik a Filharmónia OrgonaPont sorozata is, amely június 13-tól augusztus végéig átíveli a nyarat. Az OrgonaPont a nyaralás ideje alatt kínál zenés kikapcsolódási lehetőséget az ország 10 városában: Tihanyban, Balatonlellén, Balatonbogláron, Sopronban, Egerben, Győrben, Pécsett, Miskolcon, Nyíregyházán és Békéscsabán templomokban. Ezeken a koncerteken az orgonairodalom klasszikus darabjai mellett hallhatunk ősbemutatókat és bravúros, különleges műveket is, amelyek egy adott tematikára épülnek.

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: a Filharmónia mint koncertszervező lassan hat évtizede alakítja a magyar zenei életet, két éve országosan szervezve a zenei eseményeket. Több mint 200 településen több mint 1000 előadóművésszel tartanak hangversenyeket, tizennyolc városban több mint húsz bérletet hirdettek meg, több mint száz előadással. Bár eddig ők foglalkoztatták a legtöbb magyar művészt, a kormányzat támogatásának köszönhetően egyre több külföldi sztárt tudnak meghívni, akik nemcsak Budapesten, hanem vidéken is fellépnek.

– A vidéki városok egy részében egyébként is egyedül a Filharmónia biztosít nívós komolyzenei programokat, Budapesten, ahol az Unikum bérletünket hirdettük meg, nehezebb a feladat. Ezért egy hiánypótló oratóriumbérlettel jelenünk meg a fővárosban, ennek a négy alkalmán azt a négy nagy hivatásos együttest hallhatjuk, amelyiknek énekkara és zenekara is van: a Nemzeti Filharmonikusokat és a Nemzeti Énekkart, a Magyar Rádió és az Operaház együtteseit, valamint az Orfeo zenekart és a Purcell énekkart.

Szamosi Szabolcstól azt is megtudtuk: idén Szolnokkal bővült a bérletes városok sora, és amíg Pécsett, Veszprémben, Székesfehérváron és Budapesten marad a magas színvonal, addig a kínálat minősége erősödik Kaposváron, Békéscsabán és Nyíregyházán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.