A körútra költöztetnék a Zenetudományi Intézetet

A korábbi tervekkel ellentétben a Zenetudományi Intézetet egy Teréz körúti palotába helyeznék át.

Grund
2015. 05. 06. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly ősszel nagy vihart kavart, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a budai Erdődy–Hatvany-palotában harminc éve székelő Zenetudományi Intézetet (ZTI) a IX. kerületben épülő Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kutatóházába kívánja költöztetni. Akkor Áder János köztársasági elnök úgy nyilatkozott: szerinte az intézet méltó helye a budai Várban lévő Erdődy–Hatvany-palota. De a ZTI főigazgatója, Richter Pál, Batta András, a komolyzenei ügyekkel foglalkozó kormánymegbízott, valamint Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere is azt sugallta: az Erdődy–Hatvany-palotában van méltó helyen az intézmény és a költözés szakmailag nem támogatható.

A IX. kerületbe tervezett új ingatlan paraméterei ugyanis nem lennének alkalmasak arra, hogy az intézmény integritása megmaradjon és hogy ezeket a sokszor letétként elhelyezett hagyatékokat, archívumokat ott megfelelő körülmények között elhelyezhessék. Vásárhelyi Gábor Bartók-jogörökös a letétet illetően ezekre a bizonytalanságokra hivatkozva tavaly nyár elején szerződést is bontott az MTA-val, és a tulajdonában lévő Bartók-anyag kiürítését már meg is kezdte a Bartók Archívumból, így a Zenetudományi Intézet elveszítheti a világ egyik legértékesebb archívumát.

A hét elején azonban újabb fordulat történt az ügyben. Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke kedden bejelentette: a korábbi tervekkel ellentétben az intézet nem költözik a IX. kerületben épülő Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kutatóházába, e helyett szándékaik szerint a Teréz körúti palotába helyeznék át. A firenzei Strozzi-palota másolatát Hauszmann Alajos építette fel a Batthyány család számára a budapesti Teréz körút 13. alatt, az Oktogon mellett. Az épületben jelenleg az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteménye található, és egy házasságkötő terem is működik benne.

Richter Pál a hírre reagálva a távirati irodának most úgy nyilatkozott: – A Zenetudományi Intézet itt, az Erdődy–Hatvany-palotában is jó helyen van, de ha úgy hozza az élet, akkor ott is jó helyen lesz. Méltó és szakmailag elfogadható otthona lenne a MTA BTK Zenetudományi Intézetnek a Batthyány-palota – fogalmazott. Szerinte ezáltal egyfajta „zenei sugárút” jöhetne létre, hiszen nemcsak a Zeneakadémia, de a Liszt Ferenc Emlékmúzeumnak otthont adó Régi Zeneakadémia, valamint a Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum is a közelben van, ehhez jönne hozzá a Zenetudományi Intézet a maga Bartók-archívumával, 20–21. Századi Magyar Zenei Archívumával és népzenei gyűjteményével.

A főigazgató hangsúlyozta: folyamatban van az épület műszaki-műemléki felmérése, ezt követően lehet szó szükséges átalakítások megtervezéséről majd kivitelezéséről, amennyiben úgy alakul, hogy valóban költözniük kell a Várból. „Itt nyilvánvalóan több évről beszélünk” – mondta, hozzátéve: a döntés természetesen a kormányzat és az MTA vezetése kezében van. Richter Pál szerint az MTA „gondos gazdaként” arra készül fel, hogy ha az Erdődy-palotából el kell költözniük, akkor rendelkezésre álljon egy kész terv arra, hogy az intézetet olyan helyre tudják költöztetni, ahol méltó körülmények várják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.