Áder: Méltó helyen van a Zenetudományi Intézet

Áder János köztársasági elnök szerint a Zenetudományi Intézet méltó helye az Erdődy–Hatvany-palotában van.

2014. 10. 02. 18:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kettős, pontosabban hármas évforduló apropóján rendezték meg a Zenetudományi Intézet (ZTI) nagyszabású kiállítását, amely olyan komplex és átfogó tárlat lett, hogy tulajdonképpen a teljes magyar zene- és hangszertörténet megismerhető belőle. Persze az eseményeket egy kissé árnyalja egy szomorú aktualitás is: a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az intézet elköltöztetését tervezi a várbéli műemlék épületből, ráadásul nagy a bizonytalanság a hatalmas eszmei értékű gyűjtemények sorsát illetően is.

Az intézet dolgozói ugyanis úgy látják, a IX. kerületbe tervezett új ingatlan paraméterei nem alkalmasak arra, hogy az intézmény integritása megmaradjon és hogy ezeket a sokszor letétként elhelyezett hagyatékokat, archívumokat ott megfelelő körülmények között elhelyezhessék. Mint arról tegnap beszámoltunk, Vásárhelyi Gábor Bartók-jogörökös a letétet illetően ezekre a bizonytalanságokra hivatkozva a nyár elején szerződést bontott az MTA-val, és a tulajdonában lévő Bartók-anyag kiürítését már meg is kezdte a Bartók Archívumból, így a Zenetudományi Intézet elveszítheti a világ egyik legértékesebb archívumát.

A kiállítás megnyitóján világosan érezhető volt ez a feszültség: míg Lovász László, az MTA elnöke egyértelműen állást foglalt a költözés mellett, az összes többi felszólaló – beleértve a ZTI főigazgatóját, Richter Pált, Batta Andrást, a komolyzenei ügyekkel foglalkozó kormánymegbízottat, valamint Nagy Gábor Tamást, az I. kerület polgármesterét – azt sugallta: az Erdődy–Hatvany-palotában van méltó helyen az intézmény, és a költözés szakmailag nem támogatható. Az ügy pikantériája: az intézet a kiállítással többek között azt is ünnepli, hogy éppen 30 éve adta át az állam a Táncsics utcai műemlék épületet a zenekutatás céljaira. Azt, hogy ez valóban méltó helye az intézménynek, Áder János is kiemelte Gróh Gáspár, a Köztársasági Elnöki Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Igazgatóságának igazgatója által felolvasott levelében. A köztársasági elnök egyébként fővédnöke a jubileumi kiállításnak.

Tallián Tibor, a ZTI korábbi főigazgatója, jelenleg tudományos tanácsadója arra is felhívta a figyelmet, hogy igazgatósága alatt hatalmas összegeket költött az MTA Vizi E. Szilveszter elnöksége idején az épület felújítására és átalakítására. Utóbbit teljes mértékben az intézeti munkához, a kutatás ideális feltételeihez és az archívumok megfelelő elhelyezéséhez igazítva. Tallián Tibor utalt arra, hogy amennyiben az intézetnek költöznie kell, ez a hatalmas befektetett munka és pénzösszeg kárba vész. Tallián emlékeztetett arra is, hogy bár idén hivatalosan csak kettős jubileumot emlegetnek, az intézmény alapításának 40. és az Erdődy–Hatvany-palotába való költözés 30. évfordulóját, valójában van egy nem kevésbé jelentős harmadik is: éppen 80 éve, 1934. szeptember 1-jén kezdte meg a Magyar Tudományos Akadémián a népzenekutatói munkát Bartók Béla.

A Zenetudományi Intézeten belül egyébként is hangsúlyos a népzenekutatás, maga az intézmény az 1953-ban alapított népzenei kutatócsoport és az 1961-ben létrehozott Bartók Archívum összevonásából jött létre 1974-ben. Bartóknak köszönhetően azonban nem is negyven, hanem nyolcvan év zenetudományi munkásságáról kell beszélnünk, és tulajdonképpen a kiállítás is ezt támasztja alá.

A 40/30 címet viselő kiállítás egyik különlegessége a nemrég Floridából a ZTI-hez került Dohnányi-hagyaték nyilvánosság elé tárása, amelyet Kusz Veronika Dohnányi-szakértő állított össze nemcsak a művészt és a szakmai pályát, de az embert és az 1944-es kényszerű emigráció nehézségeit is bemutatva. Persze a tárlat nem Dohnányival kezdődik, belépve az első terembe először az épület történetével ismerkedhet a látogató, majd ízelítőt kap az intézet gyűjteményeiből, például régi graduálék lapjaiból vagy éppen Erkel-kéziratokból, illetve egy olvasósarokban kezébe veheti az intézmény kiadványait.

A tárlat egyik terme Bartók folklórgyűjtéseit mutatja be, amely tulajdonképpen a magyar zenetudomány hivatalos kezdetét jelenti, a másik szobában pedig azt is megláthatjuk, milyen különböző technikai berendezésekkel gyűjtötték a népzenét és a néptáncot az elmúlt száz év során. Jelentős a hangszergyűjtemény is, amelynek legértékesebb, felújított és működőképes darabjait is megszemlélhetjük, a Sáránszky-hegedűműhely pedig – Földesi Lajos nagyvonalú felajánlásának köszönhetően – első ízben mutatja be a hazai hegedűkészítés hagyományait Pilát Páltól napjainkig, amikor a mesterműhelyek és a manufaktúrák újra reneszánszukat élik. Ezek olyan ritka pillanatok, amikor az átlagember is szemtől szemben állhat azokkal a felbecsülhetetlen értékű tárgyakkal és kottákkal, amelyekkel általában csak az engedélyekkel rendelkező kutatók kerülnek testközelbe.

A kiállítást szemlélve még a laikusok számára is bizonyítást nyer: hazánk kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhet a zenekutatás terén, olyan felfedezések láttak ugyanis napvilágot az elmúlt nyolcvan év során, amelyek nem kis szerepet játszottak abban, hogy Magyarország zenei nagyhatalommá vált. Beszélhetnénk a magyar gregoriánum dallamainak felfedezéséről, amelynek köszönhető többek között a nemzetközi gregorián-előadói gyakorlatot meghatározó Schola Hungarica létrejötte, vagy az egész magyar katolikus templomi énekgyakorlat teljes átalakulása.

Hasonlóan jelentős a folklórgyűjtés, beleértve a népzene és a néptánc adatmentését, amelynek csak egyik következménye a táncházmozgalom, amely mára az egész társadalomra hatással van, de már jóval annak létrejötte előtt alapjaiban írta át a hazai ének-zene oktatás irányvonalát, zenei képzésünk pedig közismerten nem kis szerepet játszott abban, hogy annyi kiváló művészt adtunk az elmúlt évtizedekben a világnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.