Ennek oka az, hogy a Magyar Tudományos Akadémia májusi közgyűlésén bejelentette: új Társadalomtudományi Kutatóház megépítését határozták el, és ebbe az épületbe költöztetik a Zenetudományi Intézetet is. Az épület adottságai, paraméterei azonban nem teszik lehetővé, hogy a komoly kutatási eredményekkel rendelkező intézet integritása megmaradjon, és a kutatások alapjait képező gyűjteményeket is itt, a mostanihoz hasonló méltó körülmények között helyezhessék el.
A negyvenéves Zenetudományi Intézet főigazgatója, Richter Pál az intézmény költöztetésének tervéről is nyilatkozott az MNO-nak.
Bár a Bartók-jogok jövőre lejárnak, a tulajdonjogok nem évülnek el, így a Bartók-letét továbbra is a jogörökös tulajdonában marad. Vásárhelyi Gábor a Bartók Archívummal kapcsolatos kérdéseinkre közleményben reagált lapunknak.
„Az MTA BTK Zenetudományi Intézete Bartók Archívumában elhelyezett hagyatéki iratokat és egyéb ingóságokat nagybátyám, ifjabb Bartók Béla helyezte ingyenes letétbe több mint 50 évvel ezelőtt, 1961-ben. Akkor az intézmény még önálló Bartók Archívumként alakult meg, a budai Várban egy másik épületben. A Bartók Archívum alapjaira építve hozták létre később a Zenetudományi Intézetet (éppen 40 évvel ezelőtt), mely éppen 30 éve költözött a jelenlegi épületébe. Ifjabb Bartók Béla halálát követően az ingyenes letétben tartást magam is meghosszabbítottam és kibővítettem.
A Zenetudományi Intézet épületét az elmúlt 10 évben korszerűsíttette az MTA és alakíttatta át a jelenlegi intézményi feladatok ellátásához szükséges belső struktúrával. Ennek az átalakításnak a keretében a Bartók Archívum is új, korszerű és minden tárolási paramétert kielégítő trezor helyiséget kapott az épületben. A Bartók Archívumot a világ legrangosabb öt archívuma között tartja számon a tudományos szakma.
A letétben tartásnak a tudományos kutatás elősegítése a célja. Ennek személyi, anyagi, biztonsági és méltó helyszínen történő elhelyezési feltételeinek biztosítása a Magyar Tudományos Akadémia szerződésileg vállalt feladata. E feltételek azonban a közelmúltban a jövőt tekintve bizonytalanná váltak (az archívumban kevés az állandó kutatói státusz, elképzelhető, hogy a Zenetudományi Intézetnek el kell költöznie, a méltó helyszín és a szakszerű tárolás feltételei csorbulhatnak), és így a további letétben tartás értelme és lehetősége is kérdésessé vált.
Azonban én a magam részéről, mindezek ellenére, továbbra is bízom abban, hogy végül a józan ész felülkerekedik a jelenlegi bizonytalanságot okozó döntési tényezőkön és így a Zenetudományi Intézet és benne a Bartók Archívum is a jelenlegi helyén és a jelenlegi intézményi struktúrában tovább működhet a jövőben, ezzel továbbra is biztosítva a letétben tartás értelmét és lehetőségét” – fogalmazott a közleményben Vásárhelyi Gábor, Bartók Béla zeneszerző jogutódja.