Az 5,7 milliós (1,5 milliárd forint) vételár alig több, mint a fele annak, amelyet eredetileg szeretett volna kapni a képért a tulajdonos: a kanadai Hamilton Galéria tízmillió dollárért akart megválni a Krisztus Pilátus előtt című képtől. Hoppál Péter szerint javította a magyar állam alkupozícióját, hogy nem ragaszkodott mindenáron ahhoz, hogy a kép ne hagyja el Magyarországot. A letéti szerződés lejárta után engedték a Munkácsy-festményt visszaszállítani Kanadába, majd egy éves tárgyalássorozat következett.
A tárgyalások és a szerződéskötés titokban zajlott mindaddig, amíg a kép kedden vissza nem érkezett Debrecenbe. A festményt az MNB Értéktár programja keretében vásárolták meg, és a központi bank a debreceni Déri Múzeumban helyezi el. Innen már csak a Munkácsy-trilógia harmadik darabja, a Golgota hiányzik, amely a New Yorkban élő magyar műgyűjtő, Pákh Imre tulajdona. Hoppál Péter és Kósa Lajos, sőt maga Pákh Imre is derűlátó: mind úgy vélik, hogy rövid időn belül biztosan meg tud egyezni egymással a magyar állam és Pákh Imre.
Az emberi erőforrások minisztere, Balog Zoltán február végén jelentette be Debrecenben, hogy az állam megvásárolta a Krisztus Pilátus előtt című festményt. Bár akkor a Munkácsy-mű vételárát nem árulták el, lapunk már akkor megírta a most hivatalosan bejelentett összeget.
A februári bejelentéskor Gerhardt Ferenc alelnök, a Magyar Nemzeti Bank a külföldön lévő magyar műkincsek megvásárlására elkülönített pénzalapjának, az Értéktár programnak a vezetője az Indexnek úgy nyilatkozott: az internetről értesült, hogy megvásárolták a Krisztus Pilátus előtt című festményt. Gerhardt nem tudott arról, hogy létrejött a megállapodás a magyar állam és a kanadai galéria között.