Kijevben is megidézik Kárpátalját

Kiemelten fontosnak tartja a Magyar Állami Népi Együttes kárpátaljai és ukrajnai fellépéseit a magyar kormány.

2015. 05. 06. 6:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kárpátaljai turnéra indul a Magyar Állami Népi Együttes (MÁNE), a Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl című műsorának kárpátaljai és ukrajnai vendégszerepléseit a magyar állam negyvenmillió forinttal támogatja. A turné két előadás-sorozatot foglal magába: az első május 25-től június 1-ig tart, ekkor Ungvárra, Kijevbe, Lembergbe, Szkoléba és Beregszászra viszik el a darabot, június 21-től 27-ig pedig Beregszászon, Técsőn, Rahón, Ivano Frankivszkban és Csernovicban mutatják be. Ennek kapcsán számos vezető ukrán lap újságírója is Budapestre érkezett, ahol két nyelven tartott sajtóbeszélgetésen ismertették a projekt részleteit.

Kárpátalja vidéke közös kincsünk, millió szállal kötődünk hozzá magyarok és ukránok, őriznünk kell ezt az értéket, amit mindannyiunk számára ez a vidék jelent, ahol évszázadok óta élnek együtt a különböző nemzetiségek, akik együtt ünnepelnek, együtt sírnak, együtt vigadnak, kultúrájuk, zenéjük, táncuk kölcsönösen hat egymásra. A nemzetiségek nem lehetnek egymásra veszélyesek, hiszen kölcsönösen gazdagítják egymást – fogalmazott a turné kapcsán Szalipszki Endre beregszászi főkonzul, kiemelve, hogy Ukrajna jövője is csak akkor lehet békés, ha a különböző nemzetiségek szót tudnak egymással érteni.

Vida László ungvári főkonzul is Kárpátalja sokszínűségét emelte ki, hangsúlyozva a turné fontos misszió jellegét, mivel Kárpátalját Ukrajna-szerte sem ismerik sokan. – Fontos, hogy ez az előadás nemcsak nagyvárosokba jut el, hanem kistelepülésekre is, mint például Técső vagy Rahó, ahol sokan vannak olyanok, akik egy ilyen előadásra egyébként a nagyvárosokba nem jutnának el – mondta Vida László. – A közös történelmi múlt kötelez bennünket az ilyen missziók ellátására – fogalmazott Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője.

Háborúban hallgatnak a múzsák, mi szeretnénk erre rácáfolni, hiszen pont a kultúra adhat olyan megerősödést az ukrán szomszédoknak, és olyan megerősítést a kárpátaljai magyaroknak, amelyre most éppen szükségük van – emelte ki Hoppál Péter kulturális államtitkár, aki hangsúlyozta: az ukrajnai turné a mostani helyzetben a kormányzat számára nagyon fontos. – Magyarország legfontosabb célja a kárpátaljai magyar közösség biztonságának megőrzése – fogalmazott, hozzátéve, hogy hazánk egy gazdaságilag, politikailag stabil, a kisebbségi jogokat szem előtt tartó és szavatoló szomszédos országot szeretne maga mellett tudni.

 

A csernobili katasztrófa következményei elől annak idején Kijevből sokan Kárpátaljára menekültek – mesélte Pál István „Szalonna”, a darab zenei szerkesztője. Így került hozzájuk Viskre hosszabb időre Liszenko, az ukrán zeneirodalom legmeghatározóbb muzsikusának unokája, a kijevi opera első karnagya, aki egykor édesapja, Pál Lajos szállásadója és tanára volt a kijevi zeneakadémián. – Ennek a kárpátaljai együttlétnek a kapcsán mutatta meg neki édesapám a környékbeli élő népzenei hagyományt, amelyet Liszenko sokra értékelt. Az embernek van egy olyan tulajdonsága, hogy csak a körülötte lévő értékeket nem veszi észre, édesapám ekkor eszmélt rá arra, hogy ezt a hatalmas értéket képviselő népzenét gyűjteni és továbbadni kell – fogalmazott a MÁNE zenekarának prímása.

Nem kis hozadéka lehet a kárpátaljai magyarság számára a Magyar Állami Népi Együttes missziójának, ha ugyanis sikerrel hívják fel a figyelmet a magyarság és a mellette élő nemzetiségek évszázados együttélésére, a kultúrák békés és gyümölcsöző találkozására, az egymástól tanulás közös kulturális értékeire, akkor Kárpátalja békéje példa lehet egész Ukrajna számára.

A MÁNE egyébként nemrég érkezett haza nagy sikerű olaszországi turnéjáról, amelyen a Naplegendát és a Magyar rapszódiát mutatták be, de már a jövő héten indulnak Erdélybe, ahol május 13. és 19. között hét helyszínen is fellépnek. Sepsiszentgyörgyön a 25 éves Háromszék Táncegyüttes meghívására a jubileumi rendezvényen táncolnak, Székelyudvarhelyen az Udvarhely tavasza programsorozaton szerepelnek, ezután Gyergyóditróban és Csíkszeredában is színpadra lépnek. Marosvásárhelyen a tánchéten mutatkoznak be, a Hagyományok Háza által szervezett kolozsvári napokon a Román Nemzeti Opera színpadán láthatja őket a közönség, Nagyváradon pedig az első alkalommal megrendezett Dance In Front nemzetközi táncfesztivál nyitóeseményeként mutatják be a Szarvaséneket.

A másik erdélyi turnéra vitt darabjuk a Magyar rapszódia lesz. A társulat júniusban három alkalommal az oroszországi magyar kulturális napokon is vendégszerepel az utóbbi előadással: a Nyizsnyij Novgorod-i Filharmóniában, a moszkvai Csajkovszkij Koncertteremben és a kazányi Musza Dzsalil Tatár Állami Opera- és Balettszínházban. Ősszel ugyanezzel a koreográfiával Törökországba utaznak, ahol a Budapesti kulturális napok Ankarában programsorozaton lépnek fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.