Kárpátaljai turnéra indul a Magyar Állami Népi Együttes (MÁNE), a Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl című műsorának kárpátaljai és ukrajnai vendégszerepléseit a magyar állam negyvenmillió forinttal támogatja. A turné két előadás-sorozatot foglal magába: az első május 25-től június 1-ig tart, ekkor Ungvárra, Kijevbe, Lembergbe, Szkoléba és Beregszászra viszik el a darabot, június 21-től 27-ig pedig Beregszászon, Técsőn, Rahón, Ivano Frankivszkban és Csernovicban mutatják be. Ennek kapcsán számos vezető ukrán lap újságírója is Budapestre érkezett, ahol két nyelven tartott sajtóbeszélgetésen ismertették a projekt részleteit.
Kárpátalja vidéke közös kincsünk, millió szállal kötődünk hozzá magyarok és ukránok, őriznünk kell ezt az értéket, amit mindannyiunk számára ez a vidék jelent, ahol évszázadok óta élnek együtt a különböző nemzetiségek, akik együtt ünnepelnek, együtt sírnak, együtt vigadnak, kultúrájuk, zenéjük, táncuk kölcsönösen hat egymásra. A nemzetiségek nem lehetnek egymásra veszélyesek, hiszen kölcsönösen gazdagítják egymást – fogalmazott a turné kapcsán Szalipszki Endre beregszászi főkonzul, kiemelve, hogy Ukrajna jövője is csak akkor lehet békés, ha a különböző nemzetiségek szót tudnak egymással érteni.
Vida László ungvári főkonzul is Kárpátalja sokszínűségét emelte ki, hangsúlyozva a turné fontos misszió jellegét, mivel Kárpátalját Ukrajna-szerte sem ismerik sokan. – Fontos, hogy ez az előadás nemcsak nagyvárosokba jut el, hanem kistelepülésekre is, mint például Técső vagy Rahó, ahol sokan vannak olyanok, akik egy ilyen előadásra egyébként a nagyvárosokba nem jutnának el – mondta Vida László. – A közös történelmi múlt kötelez bennünket az ilyen missziók ellátására – fogalmazott Mihályi Gábor, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője.
Háborúban hallgatnak a múzsák, mi szeretnénk erre rácáfolni, hiszen pont a kultúra adhat olyan megerősödést az ukrán szomszédoknak, és olyan megerősítést a kárpátaljai magyaroknak, amelyre most éppen szükségük van – emelte ki Hoppál Péter kulturális államtitkár, aki hangsúlyozta: az ukrajnai turné a mostani helyzetben a kormányzat számára nagyon fontos. – Magyarország legfontosabb célja a kárpátaljai magyar közösség biztonságának megőrzése – fogalmazott, hozzátéve, hogy hazánk egy gazdaságilag, politikailag stabil, a kisebbségi jogokat szem előtt tartó és szavatoló szomszédos országot szeretne maga mellett tudni.
A csernobili katasztrófa következményei elől annak idején Kijevből sokan Kárpátaljára menekültek – mesélte Pál István „Szalonna”, a darab zenei szerkesztője. Így került hozzájuk Viskre hosszabb időre Liszenko, az ukrán zeneirodalom legmeghatározóbb muzsikusának unokája, a kijevi opera első karnagya, aki egykor édesapja, Pál Lajos szállásadója és tanára volt a kijevi zeneakadémián. – Ennek a kárpátaljai együttlétnek a kapcsán mutatta meg neki édesapám a környékbeli élő népzenei hagyományt, amelyet Liszenko sokra értékelt. Az embernek van egy olyan tulajdonsága, hogy csak a körülötte lévő értékeket nem veszi észre, édesapám ekkor eszmélt rá arra, hogy ezt a hatalmas értéket képviselő népzenét gyűjteni és továbbadni kell – fogalmazott a MÁNE zenekarának prímása.
Nem kis hozadéka lehet a kárpátaljai magyarság számára a Magyar Állami Népi Együttes missziójának, ha ugyanis sikerrel hívják fel a figyelmet a magyarság és a mellette élő nemzetiségek évszázados együttélésére, a kultúrák békés és gyümölcsöző találkozására, az egymástól tanulás közös kulturális értékeire, akkor Kárpátalja békéje példa lehet egész Ukrajna számára.
A MÁNE egyébként nemrég érkezett haza nagy sikerű olaszországi turnéjáról, amelyen a Naplegendát és a Magyar rapszódiát mutatták be, de már a jövő héten indulnak Erdélybe, ahol május 13. és 19. között hét helyszínen is fellépnek. Sepsiszentgyörgyön a 25 éves Háromszék Táncegyüttes meghívására a jubileumi rendezvényen táncolnak, Székelyudvarhelyen az Udvarhely tavasza programsorozaton szerepelnek, ezután Gyergyóditróban és Csíkszeredában is színpadra lépnek. Marosvásárhelyen a tánchéten mutatkoznak be, a Hagyományok Háza által szervezett kolozsvári napokon a Román Nemzeti Opera színpadán láthatja őket a közönség, Nagyváradon pedig az első alkalommal megrendezett Dance In Front nemzetközi táncfesztivál nyitóeseményeként mutatják be a Szarvaséneket.
A másik erdélyi turnéra vitt darabjuk a Magyar rapszódia lesz. A társulat júniusban három alkalommal az oroszországi magyar kulturális napokon is vendégszerepel az utóbbi előadással: a Nyizsnyij Novgorod-i Filharmóniában, a moszkvai Csajkovszkij Koncertteremben és a kazányi Musza Dzsalil Tatár Állami Opera- és Balettszínházban. Ősszel ugyanezzel a koreográfiával Törökországba utaznak, ahol a Budapesti kulturális napok Ankarában programsorozaton lépnek fel.