Már két díjnál jár Cannes-ban a Saul fia

A Fipresci-díj mellé elnyerte a François Chalais-díjat is Nemes Jeles László filmje, a Saul fia.

Kárpáti György
2015. 05. 23. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi hivatalos díjátadó előtt a Filmes Újságírók Nemzetközi Szövetsége és az Ökumenikus Zsűri szombaton 17 órakor átadta a nem hivatalos zsűrik elismerését. Nagy örömünkre magyar érdekelt is volt az átadón, sőt megnyerte első díját Cannes-ban a Saul fia. Nemes Jeles László első játékfilmje megkapta a nemzetközi kritikuszsűri díját a nagyjátékfilmes versenyprogramban. A díjat Nemes Jeles László személyesen vette át, a rendező a díjátadó kedvéért utazott vissza a tervezettnél korábban Cannes-ba.

A Fipresci-zsűri hagyományosan három díjat oszt ki: a nagyjátékfilmes versenyprogram, valamint az Un Certain Regard versenyszekció legjobb alkotásának, egyet pedig a párhuzamos szekciók legjobb játékfilmjének. A versenyszekcióban Nemes Jeles előtt utoljára 2008-ban nyerte el magyar a Fipresci-díjat: akkor Mundruczó Kornél Delta című filmjét díjazták. Apró megjegyzés, hogy az elmúlt két évben az a film nyerte az Aranypálmát (Téli álom, Adèle élete – 1-2. fejezet), amely előzőleg megkapta a Fipresci-díjat. Az alkotásnak kétségtelenül jó esélye van a vasárnapi hivatalos díjátadón további rangos elismerésekre, a mai esélylatolgatások alapján a zsűri nagydíját, vagy a legjobb rendezés díját kaphatja meg leginkább a magyar első film.

A Fipresci-díjat az Un Certain Regard szekcióban a Masaan című indiai film kapta, a párhuzamos szekciókban pedig Kritikusok Hete programban vetített La Patota című argentin-brazil filmet díjazták a nemzetközi kritikusok. A Fipresci-zsűri elnöke idén a brazil Mario Abbade Neto volt.

Rendhagyó módon egyébként a Fipresci mint szervezet is kapott elismerést Cannes-ban. Az idén megalakulásának kilencvenedik évfordulóját ünneplő szervezet, amely az első cannes-i fesztivál óta jelen van nemzetközi zsűrijével, megkapta a Beatrice Sartori-díjat elévülhetetlen érdemeiért a filmkultúra fejlődésében és promóciójában. Az elismerést háromtagú zsűri ítélte oda a szervezetnek. A díjat alapvetően egy-egy filmkritikusnak szokták odaítélni.

A Saul fia szombaton nyerte el a francia Francois Chalais-díjat is. Az 1996-ban elhunyt kulturális újságíró és filmkritikus emlékére alapított díj fővédnöke a francia kulturális minisztérium, a Francia Filmintézet (CNC), valamint a France Télévisions francia közszolgálati televízió, az RTL kereskedelmi rádió és a Le Parisien című francia napilap.

A díjat egy héttagú, francia újságírókból és filmes személyiségekből álló zsűri – amelynek idei elnöke Yves Boisset filmrendező – ítéli oda minden évben egy aktualitása miatt is fontos filmnek. A világ egyik legjelentősebb seregszemléjére meghívott alkotások közül, de a nemzetközi zsűritől függetlenül választotta ki a díjat kezelő alapítvány által felkért zsűri a szerinte legjobb filmet.

A François Calais-díj zsűrije egyhangúlag ítélte oda a Saul fiának a rangos elismerést. Az indoklás szerint az egyedülálló rendezés és egy mai is aktuális barbarizmus kapcsán a különlegesen humanista látásmódja miatt találta kiemelkedőnek az alkotást a zsűri.

Az auschwitzi koncentrációs táborban játszódó magyar versenyfilmek ítélt díjat egy nappal a hivatalos díjkiosztó előtt vette át Nemes Jeles László rendező és Röhrig Géza, a film főszereplője a cannes-i Grand Hotelben.

Tavaly ugyanezt az elismerést az utóbb Oscar-díj jelölésig jutó Timbuktu érdemelte ki. A Saul fia stábját eközben visszahívták Cannes-ba, azaz biztosan érintett lesz egy komolyabb díjjal a vasárnapi díjátadón a magyar versenyfilm.

Szintén szombaton adták át az Un Certain Regard párhuzamos versenyprogram díjait. Az Isabella Rossellini vezette zsűri a korábban dokumentumfilmeket készítő izalndi Grímur Hákonarson Rams című filmjét találta a szekció legjobbjának. A rendező személyesen vette át a zsűrielnöktől a díjat. Mint ismeretes, tavaly a kategória fődíját Mundruczó Kornél Fehér isten című alkotása kapta.

Az Un Certain Regard szekcióban a legjobb rendező díját Kuroszava Kijosi kapta Journey to the Shore című japán drámájáért, a román Corneliu Porumboiu pedig különdíjban részesült a The Treasure című filmjéért. A második számú versenyszekcióban összesen 19 alkotást vetítettek, a zsűriben Rossellini és mások mellett részt vett Tahar Rahim francia színész.

A fesztiválról és a filmről írt korábbi cikkeinket itt találhatja meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.