A vasárnapi hivatalos díjátadó előtt a Filmes Újságírók Nemzetközi Szövetsége és az Ökumenikus Zsűri szombaton 17 órakor átadta a nem hivatalos zsűrik elismerését. Nagy örömünkre magyar érdekelt is volt az átadón, sőt megnyerte első díját Cannes-ban a Saul fia. Nemes Jeles László első játékfilmje megkapta a nemzetközi kritikuszsűri díját a nagyjátékfilmes versenyprogramban. A díjat Nemes Jeles László személyesen vette át, a rendező a díjátadó kedvéért utazott vissza a tervezettnél korábban Cannes-ba.
A Fipresci-zsűri hagyományosan három díjat oszt ki: a nagyjátékfilmes versenyprogram, valamint az Un Certain Regard versenyszekció legjobb alkotásának, egyet pedig a párhuzamos szekciók legjobb játékfilmjének. A versenyszekcióban Nemes Jeles előtt utoljára 2008-ban nyerte el magyar a Fipresci-díjat: akkor Mundruczó Kornél Delta című filmjét díjazták. Apró megjegyzés, hogy az elmúlt két évben az a film nyerte az Aranypálmát (Téli álom, Adèle élete – 1-2. fejezet), amely előzőleg megkapta a Fipresci-díjat. Az alkotásnak kétségtelenül jó esélye van a vasárnapi hivatalos díjátadón további rangos elismerésekre, a mai esélylatolgatások alapján a zsűri nagydíját, vagy a legjobb rendezés díját kaphatja meg leginkább a magyar első film.
A Fipresci-díjat az Un Certain Regard szekcióban a Masaan című indiai film kapta, a párhuzamos szekciókban pedig Kritikusok Hete programban vetített La Patota című argentin-brazil filmet díjazták a nemzetközi kritikusok. A Fipresci-zsűri elnöke idén a brazil Mario Abbade Neto volt.
Rendhagyó módon egyébként a Fipresci mint szervezet is kapott elismerést Cannes-ban. Az idén megalakulásának kilencvenedik évfordulóját ünneplő szervezet, amely az első cannes-i fesztivál óta jelen van nemzetközi zsűrijével, megkapta a Beatrice Sartori-díjat elévülhetetlen érdemeiért a filmkultúra fejlődésében és promóciójában. Az elismerést háromtagú zsűri ítélte oda a szervezetnek. A díjat alapvetően egy-egy filmkritikusnak szokták odaítélni.
A Saul fia szombaton nyerte el a francia Francois Chalais-díjat is. Az 1996-ban elhunyt kulturális újságíró és filmkritikus emlékére alapított díj fővédnöke a francia kulturális minisztérium, a Francia Filmintézet (CNC), valamint a France Télévisions francia közszolgálati televízió, az RTL kereskedelmi rádió és a Le Parisien című francia napilap.
A díjat egy héttagú, francia újságírókból és filmes személyiségekből álló zsűri – amelynek idei elnöke Yves Boisset filmrendező – ítéli oda minden évben egy aktualitása miatt is fontos filmnek. A világ egyik legjelentősebb seregszemléjére meghívott alkotások közül, de a nemzetközi zsűritől függetlenül választotta ki a díjat kezelő alapítvány által felkért zsűri a szerinte legjobb filmet.
A François Calais-díj zsűrije egyhangúlag ítélte oda a Saul fiának a rangos elismerést. Az indoklás szerint az egyedülálló rendezés és egy mai is aktuális barbarizmus kapcsán a különlegesen humanista látásmódja miatt találta kiemelkedőnek az alkotást a zsűri.
Az auschwitzi koncentrációs táborban játszódó magyar versenyfilmek ítélt díjat egy nappal a hivatalos díjkiosztó előtt vette át Nemes Jeles László rendező és Röhrig Géza, a film főszereplője a cannes-i Grand Hotelben.
Tavaly ugyanezt az elismerést az utóbb Oscar-díj jelölésig jutó Timbuktu érdemelte ki. A Saul fia stábját eközben visszahívták Cannes-ba, azaz biztosan érintett lesz egy komolyabb díjjal a vasárnapi díjátadón a magyar versenyfilm.
Szintén szombaton adták át az Un Certain Regard párhuzamos versenyprogram díjait. Az Isabella Rossellini vezette zsűri a korábban dokumentumfilmeket készítő izalndi Grímur Hákonarson Rams című filmjét találta a szekció legjobbjának. A rendező személyesen vette át a zsűrielnöktől a díjat. Mint ismeretes, tavaly a kategória fődíját Mundruczó Kornél Fehér isten című alkotása kapta.
Az Un Certain Regard szekcióban a legjobb rendező díját Kuroszava Kijosi kapta Journey to the Shore című japán drámájáért, a román Corneliu Porumboiu pedig különdíjban részesült a The Treasure című filmjéért. A második számú versenyszekcióban összesen 19 alkotást vetítettek, a zsűriben Rossellini és mások mellett részt vett Tahar Rahim francia színész.
A fesztiválról és a filmről írt korábbi cikkeinket itt találhatja meg.