Az ünnep egyik leglátványosabb része az egykori ányási kápolna másának felavatása lesz a skanzenben pünkösdvasárnap. Az ökumenikus szertartást körmenet előzi meg – mondta Kodácz Csengele, az intézmény marketingvezetője.
A kápolnát a térség földesurai, a Pallavicinik emelték családi temetkezési helyként az 1880-as években, a második világháborút követően a templomot feldúlták, a kriptákat kifosztották, az épület pedig az enyészeté lett. A skanzenbeli kápolna a család által megőrzött eredeti tervrajzok alapján készülhetett el.
Az ünnepség előtt pünkösdjárásra várják a látogatókat az Üllési Fonó Táncegyüttessel. A skanzenben a vendégek ügyességüket és erejüket is bizonyíthatják az Erős embör, dógos asszony, ügyes gyerök elnevezésű próbákon, tésztát készíthetnek a szentesi tanya csigacsinálójában, a pünkösdi kézművesműhelyben pedig apró ajándékot készíthetnek az otthon maradottaknak.
Pünkösdhétfőn az emlékparkban tartják az Európai Ifjúsági Találkozót. Az immár második alkalommal megszervezett tanácskozásra a Kárpát-medencéből és a világ távolabbi országaiból érkezett vendégek elmondják majd rövid bemutatkozásuk során, mit és miként tesznek a magyar értékek népszerűsítéséért, milyen újabb lehetőségeket kínálnak az együttműködésre.
Délután az ópusztaszeri iskolások pünkösdölőjén elevenítik föl az ünnephez kapcsolódó dél-alföldi népszokásokat, majd következik a hétvége egyik leginkább várt eseménye, a pünkösdi királyválasztás. Az emlékpark nagyrétjén a környékbeli ifjak lóháton ülve teljesítenek különböző ügyességi feladatokat, végül egy vágtát követően kiderül, hogy a két legjobb versenyző közül kinek sikerül megszereznie a királyi címet jelentő koszorút.