Református énekek az ökumené jegyében

Papgyerek- és Magyar Örökség-díjas találkozó is lesz a református zenei fesztiválon.

2015. 05. 28. 14:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diák-tanár felvonulással, nyitó istentisztelettel indul holnap délután a budapesti Bakáts téren, majd énekes-fáklyás menettel és késő esti zenés áhítattal folytatódik a XIV. Református Zenei Fesztivál, amely három napon át vasárnapig várja az egyházi zene és az értékes muzsika iránt érdeklődőket, felekezetre való tekintet nélkül.

– 2000-ben tartották a IV. Magyar Református Világtalálkozót a Fradi-pályán, és engem mélyen megérintett, amikor 20 ezer ember együtt énekelte azokat az énekeket, amelyeket mindannyian ismerünk és hetente éneklünk a templomban. Magam is református vagyok, gyermekkoromban, az ötvenes-hatvanas években is természetes volt, hogy a templomban is megvallottuk a hitünket, másrészt „ároni” papcsaládból származom, az őseim több száz évre visszamenőleg lelkészek voltak.

Ezen a bizonyos találkozón lemezkiadóként is jelen voltam, elsősorban magyar népzenei kiadványokkal. Az emberek sorra jöttek oda hozzám, legalább ezerötszázan, és mind azt kérdezték: református énekek vannak-e? Mivel egész életemben hiánypótló dolgokra törekedtem, ennek az igénynek és a már említett múltamnak a hatására ott, a Fradi-pályán, abban a pillanatban eldőlt: ezzel akarok, ezzel kell foglalkozni – mondja lapunknak Böszörményi Gergely, a fesztivál életre hívója és főszervezője. Mint meséli, a Ráday utca 28. alól indult az első találkozó egy kis színpaddal, mára már a Bakáts tér a központ, és még hét helyszínen zajlanak a programok (a helyszínek teljes listáját megtalálják az Rzf.reformatus.hu internetes oldalon – a szerk.). – Tavaly a fellépők száma 850 fő volt, ami egy fesztivál életében elég tekintélyes szám – teszi hozzá.

A református zenei fesztivál az egyetlen olyan református nagy rendezvény, amelyet 2004 óta minden évben megtartanak. Az eseményre számos csoport érkezik a határon túli területekről és az anyaország minden tájáról. Miközben a református egyház hivatalosan is a programsorozat mellé állt, a kezdetektől ökumenikus szellemben zajlanak az események. – Az ökumené fontos számunkra, és az a párbeszéd, amely a felekezetek között, illetve a felekezetek és a társadalom között kialakul – fogalmazza meg Böszörményi Gergely, aki példának azt említi, hogy amikor építkezés miatt zárva volt a Kálvin téri református templom, első szóra örömmel fogadták zenés áhítatukat a Bakáts téri katolikus templomban, illetve a legendás 500 fős fesztiválkórusban a kezdetektől minden felekezet énekkarai képviseltetik magukat a baptistáktól a katolikusokig.

Idén először lesz diák-tanár felvonulás a Ráday utcán a Kálvin térről indulva, tulajdonképpen a hivatalos Bakáts téri nyitó istentiszteletet megelőzve ez indítja a rendezvényt holnap három órától. Erre a Kárpát-medence sok református tanintézményét várják. Szintén újdonság a papgyerek-találkozó, amelyen azokra számítanak, akik lelkészeket is adó családokból érkeznek, és nem mellesleg a fesztivál részeként tartják a Magyar Örökség-díjasok találkozóját, amelyen kötetlen beszélgetésen ismerkedhetnek a díjazottak egymással és a közönséggel. Megtartják a református kórusok találkozóját is, a Nemzeti Múzeum lépcsőin énekel az ötszáz fős fesztiválkórus, a színpadokon pedig a Muzsikás, a Sebő együttes, a Vujicsics, a Makám, a Djabe, az Ismerős Arcok, a Misztrál, a Cantemus Kórus, a Varga János Project, Agócs Gergely és a Parapács zenekar, az Invocatio Musicalis, a Borzsavári Népzenekar, a Tekerős Barátok, az Anima Soni, a Cantores Ecclesiae és a Bartók Béla Konzervatórium diákjai adnak koncerteket. A programokat kézművesvásár, kerekasztal-beszélgetések és táncházak színesítik, és egy kiállítás is várja a látogatókat: a Ráday utca 28. szám alatt M. Kiss Katalin keramikusművész alkotásait láthatjuk.

A fesztiválhoz tartozik a református énekek hangversenye is, amelynek hosszú ideje a Müpa ad otthont, és amely tulajdonképpen egy zenés istentiszteletté nőtte ki magát; ezt a koncertet minden évben rögzítik és lemezen is kiadják. A lemezek a hívők mellett az iskolák és a gyülekezetek munkáját is segítik. Ezt a hangversenyt a hagyományokhoz híven a fesztiválhoz képest egy hónappal később, június 27-én rendezik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.