A Fesztiválzenekar kultikus kartonszékei a Hősök terén

Öt év kihagyás után újra megtöltötte a Hősök terét a Fesztiválzenekar. Csaknem hétezren voltak a TérTáncKoncerten.

2015. 06. 19. 14:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel két évtizeden keresztül a nyár elejének egyik meghatározó élménye volt a fővárosban a Fesztiválzenekar Hősök terei ingyenes koncertje, amelyet a Budapesti Búcsú hívott életre. A környéken laktam, és emlékszem, gyakorlatilag az egész társasház kitelepült a kis kultikus kartonszékekre, amelyekből komoly gyűjteményünk lett az évek alatt. Sokaknak az ingyenesség volt a hívószó, másoknak a kötetlenebb környezet, vagy az a jellegzetes hangulat, amely úgy tűnik, öt év után is újra a régi.

Ezeken az alkalmakon a kezdetektől legalább négy generáció képviselteti magát a legkisebbektől a legidősebbekig, ott van a Fesztiválzenekar törzsközönsége és azok az alkalmi vendégek is, akik a nagy nyüzsgés miatt keverednek a tömegbe. A zene azonban mindenkihez szól, kortól, társadalmi rétegtől függetlenül, és hozzá kell tegyem, ez az az esemény, ahol mindenki mosolyog és örül az együttlétnek, nincsen pisszegő szó az izgő-mozgó gyerekeknek, nincs megjegyzés a fiatalok öltözetére, akik viszont udvariasan átengedik a helyet a bottal érkező idős párnak.

Már a legelső Hősök terén rendezett koncertek komoly üzenettel bírtak, azon felül, hogy a komolyzene utat tört a szélesebb rétegekhez és igazi társadalmi eseménnyé alakult: 1993-ban szerb, horvát és bosnyák kórusokkal együtt adták elő Beethoven IX. szimfóniáját. A Fesztiválzenekar 2001-ben „Cigányokkal együtt” címmel roma zenészekkel lépett fel, 2007-ben a „Keringő-koncerten” pedig ezrek táncoltak a Hősök terén.

„Az, hogy ki fogékony a zenére, nem függ össze azzal, hogy milyen családból jön az illető. Ha olyan családból jön, ahol nem hagyomány a zenehallgatás, a koncertlátogatás, akkor kell egy különleges esemény, ahol az a bizonyos szikra megüti, amitől kap egy olyan impulzust, hogy utána már jár. Én több ilyen embert ismerek, odatévedt egy éjféli koncertre, a Hősök terére, és azóta rendszeresen jár hangversenyekre. Igazából ezt a szikrát kell megadni az embereknek” – mondta lapunknak a koncert előtti percekben Fischer Iván.

A Fesztiválzenekar vezetője nagyon lelkes volt a kétszáz hátrányos helyzetű gyermek produkciójától, akik a felkészülés és az előadás kapcsán egészen biztosan megkapták ezt a szikrát. Mikor arról érdeklődtünk, mennyire próbálják őket a jövőben is szem előtt tartani, úgy fogalmazott: bízik abban, hogy mindenképpen lesz folytatása ennek a közös munkának, azonban mivel ez egy teljesen új kezdeményezésük, még pontosan nem tudja, milyen formában tartják majd velük a kapcsolatot a jövőben.

A zenekar egyébként dél-amerikai turnéra készül, a jelek szerint egészen személyes, kedves gesztusokkal és produkciókkal is. Ennek kapcsán a műsorba egy eredeti argentin tangó is bekerült, amelyet profi táncosok mutattak be, és a Fesztiválzenekar muzsikusai egy argentin dalt is elénekeltek, spanyol nyelven, argentin kiejtéssel.

A TérTáncKoncert műsorának gerincét azonban a tündéreket megidéző Szentivánéji álom jelentette, Mendelssohn Shakespeare-drámájához írt kísérőzenéje, amelynek fontosabb részleteihez az ország minden tájáról hívtak hátrányos helyzetű gyermekeket. Ők Vári Bertalan a néptánc, a hip-hop és a kortárs tánc elemeit is ötvöző koreográfiáját kis csoportokban már hónapok óta tanulják, és láthatóan nagy élményt jelentett számukra a közös munka a Fesztiválzenekarral. Meglepetésként bevonták őket a záró West Side Story Mambo! című számába is, és közöttük táncolták a már említett tangót is.

A Szentivánéji álomban a nyíregyházi Pro Musica Leánykar énekesei is közreműködtek, akikkel közösen megemlékeztek Mendelssohn zeneszerzésben is jeleskedő leánytestvéréről, Fanny Mendelssohnról, aki a kor elvárásai miatt számos művét bátyja neve alatt írta meg. Egyik kórusművét énekelték el. A koncert után kígyózó sorokban álltak az emberek dedikáltatni a kis kartonszéket Fischer Ivánnal, a táncos gyerekek pedig szignált sípot kaptak emlékbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.