Akiket az éneklés szeretete köt össze

Szombat este több százan énekelnek a józsefvárosi Palotanegyedben: ismét megrendezik a Kórusok éjszakáját.

2015. 06. 05. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Halastó Egyesület tagjai 2013-ban találták ki a kórusfesztivál ötletét, amellyel már az első évben komoly sikereket értek el. Nemcsak amatőr kórusokat ismerhet meg ilyenkor a közönség, de az éneklés szeretetére, a kórusművészet sokszínűségére is ráérezhet. A repertoár nagyon széles körű: a folktól a régi zenén és a klasszikusokon át a kortárs dallamokig ível.

A helyszínek sem szokványosak, és ez is segíti a kóruskultúra népszerűsítését, mert így talán olyanokhoz is eljutnak a koncertek, akik a hagyományos hangversenytermekbe nem ülnének be. Ének szól majd templomokban, lakóházi erkélyen, köztereken, belső udvarokban, vagy éppen egy presszó falai között. Idén új helyszínekkel bővül a kínálat, valamint a Kodály Intézet külföldi énekesei mellett egy szlovén és norvég együttes is színesíti a programot.

A koncertek sora szombat este hét órakor kezdődik például a Károli Gáspár Egyetem belső udvarában, a Lőrinc pap téren, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karának kertjében, a Nemzeti Múzeum belső udvarán, a Jézus szíve-templomban, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteményének Ötpacsirta utcai kertjében.

Utóbbi helyszínen az Aranytorkok nevű a cappella férfikvartett ad műsort, akik alig egy éve énekelnek együtt, és repertoárjuk egyaránt tartalmaz könnyű- és komolyzenét.

Az Aula Kamarakórus gyökerei a Műegyetemi Kórushoz és a Budai Nagy Antal Gimnázium Kórusához nyúlnak vissza, ahonnan alapító tagjai kikerültek. Őket kétszer is hallhatjuk, a Gesztenyés kertben és KRE BTK belső udvarán.

A Bajza Hang-kör Kórus története is egy iskolához kötődik: 2008-ban alakult a VI. kerületi Bajza utcai általános iskola egykori zenei tagozatos növendékeiből; vezetőjük, a kórustagok egykori énektanára, Háray Ferencné Ica néni alapította 1957-ben az iskola zenei tagozatát – velük egy flashmobon találkozhatunk.

Király Gabriella vezetésével működik az Óbudai Gimnázium növendékeiből alakult Care Voci Kamarakórus, az „Új Liszt Ferenc Kamarakórus” pedig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Alma Mater Kórusából, illetve a közelmúltban végzett muzsikusokból állt össze, és még hosszan sorolhatnánk a fellépők iskolákra, baráti társaságokra visszavezethető zenei élményeiből táplálkozó együtteseket.

Ebből is látszik, hogy a zene és az éneklés szeretete köti össze a kórusokat végzettségtől függetlenül, legyenek amatőrök vagy professzionálisak. A helyszínek kellően közel vannak egymáshoz ahhoz, hogy egy könnyű sétával egyik műsorról a másikra eljussunk. A kórusfesztivál közös énekléssel zárul este fél tizenegykor a Pollack Mihály téren.

A részletes program itt érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.