Cáfolta a Zeneakadémia Keller András vádjait

Keller András hegedűművész-karmester e héten mondott fel a Zeneakadémián, arra hivatkozva, hogy el akarják üldözni.

2015. 06. 13. 14:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid időn belül már a második kínos ügyébe futott bele a Zeneakadémia: Kupper András és a szenátus vitája a kancellár eltávolításával végződött, kedden pedig Keller András hegedűművész-karmester adta be felmondólevelét arra hivatkozva, hogy „Vigh Andrea két év óta eszközökben nem válogatva próbálja őt a Zeneakadémiáról elüldözni”. Keller nemcsak a kamarazene és vonósnégyes tárgyakat oktatta, hanem a kamarazene-műhely vezetője is volt, az egyetem hétfői szenátusi ülésén pedig arról döntöttek, hogy az általa irányított kamarazenei műhelyt visszaminősítik tanszékké.

Ez tulajdonképpen megpecsételte Keller sorsát, mivel a tanszékvezetéshez tudományos fokozat szükséges, ezzel viszont ő nem rendelkezik. A Keller által vezetett Concerto Budapest 2013-ban kormányhatározattal lett a Zeneakadémia rezidens zenekara, előtte anyagi stabilitás és támogatók híján a megszűnés szélére sodródott, tulajdonképpen ez a döntés mentette meg az együttest. Ez azt jelenti, hogy a Concerto Budapestnek a Zeneakadémián adott koncertjei mellett évi öt-hat alkalommal közre kell működnie vizsgahangversenyeken is, az egyetem növendékei pedig az együttesnél töltik kötelező gyakorlati idejüket. Keller András felmondása a Concerto Budapest rezidensi státuszát nem befolyásolja.

Keller András a napokban több lapnak is interjút adott, ezekben többek között arról beszélt, hogy nem engedték be a nézőket a zeneakadémiai kurzusára, illetve arról, hogy a nekik rezidensi feladatokra megítélt 50 millió forintot közvetlenül a Zeneakadémia kapta meg, nem pedig ők, és ebből az összegből is alig láttak valamit. Beszélt arról is, hogy úgy érzi: a Nemzeti Filharmonikusokkal (NFZ) és az MTVA-val, vagyis a Rádió együtteseivel kötött együttműködési megállapodással szeretné a Zeneakadémia kiváltani a Concerto Budapest rezidensi szerepkörét. Keller Andrással szemben korábban több vád is felmerült, többek között az, hogy nem tartotta meg az óráit, ezt a művésztanár határozottan cáfolta, és arra hivatkozott: annak idején az előző rektor, Batta András külföldi elfoglaltságai miatt engedélyezte, hogy saját időbeosztásához alakítva, akár a Concerto Zeneházban fogadja a diákokat, több növendéke távozását pedig a fluktuációval magyarázta.

Megkerestük Vigh Andreát, aki hangsúlyozta: egyáltalán nem merült fel a Concerto Budapest szerepének csökkentése az oktatásban. – Sem az NFZ-vel, sem az MTVA-val kötött megállapodás nem befolyásolja a Concerto Budapest eddigi és jövőbeli tevékenységét. Más-más szakmai feladatokra vonatkozik az együttműködési megállapodás. Elsősorban szakmaigyakorlat-szerzéssel, a hallgatók számára hangfelvételek, gyermekkari és vegyes kari munkában való részvétellel, mindkét együttes kottatárának használati lehetőségével is segíti hallgatóink munkáját. Mindez nem tekinthető azonosnak a klasszikus értelemben vett rezidensi státusszal – fogalmazott a rektorasszony, akitől azt is megtudtuk: sem Keller András távozása, sem pedig az új együttműködési megállapodás nem befolyásolja a jövő évi oktatás rendszerét.

A Keller András által hiányolt 50 millió forint állami támogatásról Vigh Andrea elmondta: tekintettel arra, hogy a támogatási okirat az elmúlt napokban került a felsőoktatási államtitkárságon aláírásra, eddig nem állt rendelkezésre ez az összeg. Most a teljes összeg kerül kifizetésre, amint a szerződést a Concerto Akadémia Nonprofit Kft. aláírta, valamint a számlát megküldte – mondta a rektor, aki kifejtette: a Concerto Budapest 7 vizsga-, illetve diplomakoncerten működött közre 2015-ben, továbbá rendelkezésre álltak hangszerelési és zenekari gyakorlatokra a hallgatók számára összesen 6 zenekari szolgálattal. Ezen túl Várjon Dénes május 7-i koncertjén működtek közre. Az egyes koncertek díjazása a közreműködő zenészek száma, illetve az előadásra kerülő műsor függvényében eltérő, mindösszesen két darab szerződés alapján bruttó 50,9 millió forint kerül számukra kifizetésre – tette hozzá.

A Keller András vezette Concerto Budapest egyébként ezt az összeget külön támogatásként kapja egyéb, ennél jóval jelentősebb állami juttatásai felett, a 2014-es teljes költségvetésük például 600 millió forint volt. A hegedűművész-karmester a Magyar Narancsnak arról is beszélt, ahhoz, hogy megfelelő színvonalon működni tudjanak, nagyjából egymilliárd forint állami támogatásra lenne szükségük. Ugyanakkor tény: Magyarországon a hivatásos zenekarok többsége ennél jóval alacsonyabb büdzséből gazdálkodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.