Ilyen lesz a Magyar Zene Háza

Táncszőnyeg, virtuális karmesterkedés és audiovizuális kompozíciók a Ligetbe tervezett épületben.

2015. 06. 02. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár még leginkább csak az ötletek felsorakoztatásánál tartanak, annyi biztos: az új elképzelés szakít a hagyományos múzeumi és koncerttermi tradíciókkal, és sokkal inkább szórakoztató, ismeretterjesztő és kedvcsináló programokat, mint elmélyült zenei tudást közvetít majd. A cél: közelebb vinni a zene csodáját az emberekhez, különösen a fiatalokhoz.

A levetített YouTube-videókkal a sajtóval azt osztották meg, az interaktív programok terén mennyivel előbbre tartanak a tőlünk nyugatabbra lévő világ múzeumai, és az is kiderült, e téren elegendő a bécsi Zene Házáig menni, ahol az egyik legkedveltebb ötlet az, amikor egy képernyő előtt a Radetzky-indulót dirigálhatják a vendégek, és a virtuális zenekar a pálca által megadott tempót követi. Valami hasonlót Budapestre is terveznek, de a Magyar Zene Házában lesz hangdóm is, amelyben a „teljes csend” élménye mellett a professzionális zeneszerzők akár audiovizuális kompozíciókat is készíthetnek.

Gőz László, a Budapest Music Center tulajdonos-igazgatója szerint ez új, ilyen típusú műveket fog generálni, és egyesek szerint ez a jövő irányvonala. A hangdóm szoftveres és hardveres adottságai azoknak is segíthetnek, akik pályára készülnek, és a saját technika megvásárlására nincs lehetőségük, de ebben a teremben az egyes szólamok közti hangerő-differenciálással és a kivetítés segítségével az is modellezhető lesz, milyen hangzásélmény és látvány például egy szimfonikus zenekar cselló szólamában ülni. Modellezhető lesz a szolmizálástól kezdve akár a menüett-tánc is, amelyet például egy, a lépéseket világító kockával jelölő szőnyeg segítségével is megtanulhatunk, majd a képernyőn korabeli ruhában láthatjuk magunkat ez alapján táncolni.

Az intézményben a „pesti folklór”, vagyis az operett, a pesti sanzon, a kabaré és a cigányzene, valamint a népzene is helyet kap. A lehetőségeknek csak a fantázia szabhat határt, ma már a számítástechnika szinte bármire képes a virtuális világban, és ezzel Nyugaton számos múzeum is él.

Az épület három szintjét Varázs-térnek (mély szint), Vonzás-térnek (földszint) és Világosodó-térnek (emelet) nevezték el, és ahogy Batta András fogalmazott, az épületet úgy kell felfogni, mint egy partitúrát, amelyben az emeletek a szólamok. A hangdóm a Varázs-térben található, ez a szint az interaktivitásra épül, a földszinten az élő hangzásélményé lesz a főszerep egy koncertekre és egy beszélgetésekre alkalmas teremmel, az emeleten pedig ismeretterjesztés és a felvilágosítás a fő elem, itt lesz egy digitális könyvtár is, valamint több olyan kisebb terem, amely tanteremként is működhet.

A beszélgetésen kiderült: várhatóan a napokban alá is írják a szerződést a Magyar Zene Házát tervező japán építész cégével, a nyertes pályázatot jegyző Fudzsimoto Szu a jövő héten Budapestre jön. Az egész Liget Budapest Projektre idén 19, jövőre az előirányzat szerint 30 milliárd forint áll majd rendelkezésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.