Pákh Imre június 25-ig adott haladékot a magyar államnak, hogy elfogadják az ajánlatát. Amennyiben nem kapja meg a Golgota című Munkácsy-képért kért 9 millió dollárt, elszállítja a festményt hazánkból – ígérte meg korábban az amerikai-magyar üzletember. A határidő lejárt, a kép azonban még mindig a debreceni Déri Múzeumban van.
Mint ismert, a Munkácsy-trilógia képei közül a Krisztus Pilátus előttöt az állam év elején vásárolta meg a kanadai Hamilton Galériától, a Pákh Imre tulajdonában lévő Golgota megvásárlásáról szóló tárgyalások azonban megrekedtek, hiszen a vétellel megbízott Magyar Nemzeti Bank csak 6 millió dollárt fizetne a képért. A Miniszterelnökség időközben a Forster Központnál kezdeményezte a festmény védettségi eljárásának megindítását, ami azt jelenti, a Golgotát nem lehet kivinni az országból. Pákh Imre ezt követően lopással vádolta meg az államot, és nemzetközi bírósági ügyet helyezett kilátásba. Múlt héten az Origónak nyilatkozó Pákh azt állította, a tárgyalások megkezdése óta többször megfenyegették, így akarták rábírni, adja el a képet. Hozzátette, az adásvételről korábban már megegyeztek a Miniszterelnökséggel, méghozzá a 9 millió dolláros áron. Ezen a héten Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke szintén az Origón hazugságözönnel vádolta a műgyűjtőt.
Az Egyesült Államokban élő műgyűjtő csütörtökön a távirati irodának elmondta: a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) a Golgota megvásárlásáról folytatott tárgyalások „a jelek szerint be vannak fagyasztva”. – Nem tárgyal velem senki, de még mindig reménykedem, hogy ezt a problémát meg tudjuk oldani. Mikor a 9 millió dollárról tárgyaltam az MNB-vel, később írásban is rögzített ajánlatot tettem arra, hogy ezért a vételárért cserébe az egész, 52 képből álló Munkácsy-gyűjteményemet 12 éves letétbe adtam volna a magyar államnak. Ez az ár továbbá tartalmazta az elővételi jogot is az egész gyűjteményre. Nagyon elcsodálkoztam, hiszen Munkácsyt bemutatni a maga teljességében az Ásító inas nélkül nehezen elképzelhető – jegyezte meg.
Pákh Imre kiemelte: a Golgotát előző tulajdonosa úgy hozta be, hogy a magyar állam garantálta a festmény szabad elszállítását az országból. – Julian Beck el is akarta vinni a képet, ezt én akadályoztam meg a vásárlással. Később egyébként a Golgotát kivittem már az országból a Bécsben néhány éve rendezett nagy Munkácsy-kiállításra – emlékeztetett.
Pákh Imre eredetileg úgy tervezte, hogy megállapodás hiányában már csütörtökön elszállíttatja a Golgotát külföldre, ahol a képre már vár egy vevő, egy orosz üzletember. A kölcsönszerződés már lejárt, a festmény bármikor elszállítható a Déri Múzeumból. A tulajdonos most azonban úgy döntött, hogy a Golgotát a Déri Múzeumban hagyja nyár végéig, ezzel lehetőséget szeretne adni az MNB képviselőinek a tárgyalásra. Akkor azonban, ha a következő két és fél hónapban nem sikerül megállapodniuk, elszállíttatja a festményt, amire országhatáron belül még a védettség kimondása is lehetőséget ad, hiszen „erőszakkal szerzett képet ne állítsanak ki múzeumban” – fogalmazott.
– Elkötelezett vagyok az iránt, hogy Munkácsy képeit minél több magyar láthassa, a Golgotát sem azért vettem meg, hogy a lakásomban tartsam, de ha nem sikerül megegyezni, kénytelen leszek jogi útra terelni az ügyet – mondta Pákh Imre.
Dallos-Nagy Krisztina, a Déri Múzeum sajtóreferense a távirati irodának kifejtette, hogy a festmény esetleges elszállítása nem okozna fennakadást a múzeum működésében, ugyanakkor a debreceniek büszkék a trilógiára, úgy érzik, itt van az otthona mindhárom alkotásnak, és nagy veszteségként élnék meg, ha bármelyik elkerülne a múzeumból. A sajtóreferens jelezte azt is: amennyiben a tulajdonos úgy dönt, hogy elviszi a múzeumból a Golgotát, annak költségei a tulajdonost terhelik, a múzeumnak nem lenne semmiféle tennivalója az elszállítással kapcsolatban.