Így lehet a komolyzene is nagyon derűs

Beethoven, Haydn, Liszt: a hétvégén megelevenednek a zeneszerzőkhöz kötődő helyszínek.

2015. 07. 17. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csupa derűs kompozícióra építette idei nyitóhangversenyét a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a martonvásári Beethoven-sorozat ugyanis holnap este hét órakor a II. és a VII. szimfóniával, valamint a zeneszerző hegedűre és zenekarra komponált két románcával indul. Ugyan Kovács Jánost hirdették meg karmesternek, ő azonban családi okok miatt lemondta, így Kocsis Zoltán vállalta az est dirigálását.

A hegedű és zenekar párbeszédén alapuló két gyönyörű románcot, az F-dúrt és G-dúrt a rendkívüli fiatal tehetség, Junior Prima-díjas Pusker Júlia szólójával hallhatjuk. Pusker Júlia a londoni Royal Academy of Music hallgatója Pauk György osztályában, számos neves verseny díjaival a háta mögött, jelenleg a londoni Royal Academy of Music tulajdonában lévő, 1791-ben készült G. Gagliano-hegedűn játszik. Hagyomány, hogy az esti hangverseny előtt egy órával a Brunszvik-kastély parkjába látogatók kedvcsináló kamara-előadást hallhatnak a Nemzeti Filharmonikus művészeinek előadásában.

Több mint öt évtizede folynak már a hangulatos nyáresti martonvásári Beethoven-hangversenyek, az elsőt 1958. június 22-én tartották. A három koncert három hétvégén szórakoztatja a Beethoven-rajongókat: a második esten július 25-én tartják, akkor az Esz-dúr zongoraversenyt hallhatjuk Ránki Dezső szólójával, illetve a Coriolan-nyitányt és a Wellington győzelmét, amelyet Csataszimfónia néven is emlegetnek.

A záróhangversenyen, augusztus 1-jén a c-moll zongoraversenyt a Junior Prima-díjas Érdi Tamás játssza, majd a IX. szimfónia szól Sümegi Eszter, Németh Judit, Szappanos Tibor, Sebestyén Miklós énekművészekkel és a Nemzeti Énekkarral. Utóbbi karnagya, Antal Mátyás a koncert előtti napon ünnepli hetvenedik születésnapját, a harmincéves kórus vezetését pedig éppen huszonöt esztendeje vette át, így ez a hangverseny előtte is tiszteleg. A Nemzeti Énekkar és Antal Mátyás közös munkájának eredményeként az idei Bartók–Pásztory-díjat is megkapták.

Beethoven Martonvásárhoz, Haydn viszont Eszterházához kötődött. Az Eszterházi Vigasságok is most kezdődnek, és egészen októberig ívelnek, most hétvégén a Budapesti Vonósok ma este 7 órás nyitókoncertjét, holnap este David Grimal hegedűművésszel közös műsorát, vasárnap pedig az együttes művészeinek kamaraestjét hallhatjuk. A Haydn munkásságának egy jelentős részét meghatározó fertődi Eszterházy-kastély hétvégenként tartott koncertsorozata október 24-én ér véget, a későbbiekben találkozhatunk többek között a Capella Savariával, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, az Óbudai Danubia Zenekarral, a Vashegyi György vezette régizene-együttesekkel, a Purcell Kórussal és az Orfeo Kamarazenekarral is.

György Ádám zongoraművész idén már hetedik alkalommal rendezi meg nemzetközi zongoraakadémiáját Pomázon a Teleki–Wattay-kastélyban, ezt a rendezvényt leginkább Liszt határozza meg. Pomázra a világ vezető egyetemeiről – Kínából, Indonéziából, Ausztráliából, Svájcból és az USA-ból – érkeznek zongoristanövendékek, például a New York-i Juilliard School of Music, a Cleveland Institute of Music, a szingapúri Nemzeti Egyetem és a Nanyang Academy of Fine Arts, valamint a Bécsi Zeneakadémia is küld diákokat a mesterkurzusra. Idén tíz növendéke lesz a neves fiatal művésznek, közülük hárman magyarok. A Kastélyakadémia a hagyományoknak megfelelően György Ádám szóló zongoraestjével kezdődik július 20-án, 29-én pedig a növendékeket is megismerhetjük a záróhangversenyen.

György Ádám a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság megnyitóján robbant be itthon a köztudatba, amikor a hivatalos megnyitóünnepségen Chopin Vihar-etűdjét játszotta élőben. Előadását a helyszínen 60 ezer, a képernyők előtt pedig mintegy 300 millió néző hallgatta. A Kastélyakadémiával az volt a célja, hogy a klasszikus zene bölcsőjében, Európában, és azon belül is szülővárosában, Pomázon biztosítson fejlődési lehetőséget ígéretes fiatal zongoraművészek számára. Az ötletet Indonéziában Lisztet játszó tehetségek adták. György Ádámot Tokiótól New Yorkig a világon mindenütt Liszt-diplomataként tartják számon virtuóz zongorajátékára és magyar nemzetiségére való tekintettel. A világban bárhol jár, nemcsak koncertezik, de tanít is.

A pomázi Kastélyakadémiának van egy ázsiai párja is, a Bali szigetén megrendezett The Adam Gyorgy Island Academy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.