Minden fesztiválon volt egy-egy olyan mű, amelyet nagyobb apparátussal adtunk elő, de ez óriási munkát jelentett egy olyan csapatnak, amely nem összeszokott társaság. Sokat gondolkoztunk azon, hogyan bővíthetnénk a fesztivál repertoárját, és az idén felmerült, hogy egy kamarazenekar segítségével olyan kamarazenei műveket is beemelhetünk a fesztivál programjába, amelyekre eddig nem volt lehetőségünk – fogalmaz Bolyki György fesztiváligazgató, aki azt is hozzáteszi: régi igény a közönség részéről, hogy a művészek versenyműveket is játsszanak, melyek a zeneirodalom csúcspontjai, így most ez is teljesülhet.
Nagyszerű dolog egész nap vonósnégyeseket, triókat, duókat hallgatni, de ha ebbe időnként beillesztünk egy-egy dúsabb hangzású muzsikát, akkor az a közönség számára is felüdülést fog nyújtani – mondja Lesták Bedő Eszter, az Erkel Ferenc Kamarazenekar hangversenymestere. Megtudjuk tőle: a versenyművek kísérete mellett rengeteg darabot játszanak a klasszikus kamarazenei repertoárból is, mint például Grieg Holberg-szvitjét, Britten Simple Symphonyját, Rossini G-dúr szonátáját, Suk Esz-dúr szerenádját és Csajkovszkij Vonósszerenádját.
– A jelenlétünk a szólistáknak is nagy lehetőség, mert szélesebb repertoárból választhatnak – mondja Lesták Bedő Eszter. – Egyszer volt csak olyan a fesztivál történetében, hogy versenymű is elhangzott, Alina Ibragimovát kísérték a többiek. Igazából nem volt tervben, de mivel éppen a Kaposfest után vette fel az adott versenyművet, megkérdezte, eljátszhatná-e, és akkor láttuk, mennyire élvezik ők maguk is, hogy szólistaként is megmutatkozhatnak. Ez ráadásul szokás is a világ nagy kamarazene fesztiváljain. Mi eddig ragaszkodtunk ahhoz, hogy csak kis partik legyenek, és azt hiszem, most mindannyian jól járunk azzal, hogy lesznek nagyobb apparátust igénylő művek is – teszi hozzá Bolyki György.
Az idén 30 éves Erkel Ferenc Kamarazenekar a tizennégy meghirdetett koncertből kettőn nem játszik. Lesták Bedő Eszter elmondja: hasonló megterheléssel járó feladatuk csak a hőskorban volt, amikor kétszer is közreműködtek a Szigeti József Nemzetközi Hegedűversenyen. – Ennek az volt a speciális nehézsége, hogy a versenyzők ugyanazokat a darabokat játszották, ezért név szerint meg volt jegyezve a kottánkba, hogy ki, mikor, melyik vonást használja, milyen tempót kér, ott az alkalmazkodókészségünkért különdíjat is kaptunk a verseny végén – meséli. A fesztivál után a kamarazenekar pihenni fog, majd nekilátnak felkészülni az októberben esedékes jubileumukra, amelynek kapcsán egy nagy hangversenyt terveznek.