A West Side Storyt – ahogy Ókovács Szilveszter fogalmazott a keddi sajtótájékoztatón – Bernstein késői lemezfelvételén a hihetetlen hangzás elemelte a musicalek világából, és olyan darabbá tette, ami már opera, de legalábbis az Erkel Színház színpadán helye van.
A West Side Story lesz egyébként az ötödik sorozatához érkező Operakaland új előadása. A Bernstein-musicalt első ízben mutatja be az operaház, sőt először hangzik el a mű operaszínpadon eredeti hangszereléssel.
– A mi történetünk nem Budapesten, nem New Yorkban, nem Szingapúrban és nem is Londonban játszódik, hanem mindenhol. Nem tehetünk arról, hogy alánk csúszott a történelem. A helyzet ért utol minket – fogalmazott Novák Péter rendező-koreográfus a mű aktualitásáról, utalva a menekültek áradatára és az ebből fakadó konfliktushelyzetekre.
Leonard Bernstein mára már klasszikusnak számító darabját Novák Péter úgy viszi színre, hogy abban a fiatalos lendület a leginkább érvényesüljön. Ennek egyik eszközeként a rendező megduplázza az énekes szereplőket táncosokkal, ez egyrészt feloldja az örök konfliktust, ami a tánc- és énektudás egyaránt magas követelményei között húzódik, másrészt az énekesi kvalitásokkal járó magasabb életkor sem lesz domináns vagy zavaró a fiatal táncosok mellett.
Egyes jelenetekben az énekesek tehát csak a hangjukkal lesznek jelen, máskor pedig őket és a táncosokat is egyszerre látjuk. Erről a Mariát alakító Miklósa Erika és a Tony szerepét éneklő Boncsér Gergely beszélt. Ők az első szereposztásban játszanak, a másodikban Mariaként és Tonyként a Nánási Helga–László Boldizsár házaspár debütál.
A monumentális díszleteket Horgas Péter, a „naprakész” szóval jellemzett jelmezeket Szelei Mónika készítette, a koreográfus Molnár Éva és Bordás Attila. Utóbbiaknak különösen sok munkájuk volt a darabbal, mivel abban nagy hangsúlyt kap a tánc. A Magyar Nemzeti Balett fiatal előadói mellett 16-18 éves táncművészeti főiskolás fiatalok is szerepelnek az előadásban, ők egyébként néptánc szakosok, de más műfajokhoz is kiválóan értenek, velük is fiatalosabbá akarják tenni az előadást.
A két szereposztást Dénes István és Silló István dirigálja majd. Az előadás angol nyelven, magyar prózával hangzik el a premiert követően még öt alkalommal, minden bizonnyal teljes telt ház mellett.
Novák Péter azt is hangsúlyozta, mennyire fontos a fiatal korosztályt szembesíteni a drámával, külön örült, hogy ez a darab lesz az őszi Operakaland új előadása. Az Erkel Színház ugyanakkor már most pénteken nyit, a Carmennel kezdenek, ezt ötször hallhatjuk Schöck Atala címszereplésével, a fontosabb szerepekben Kiss B. Attilával, Szemerédy Károllyal és Váradi Zitával.