Harmonikusabb élet – a zene világnapja

A zenei nevelés nagymértékben hozzájárul a harmonikusabb, teljesebb élethez. Ma van a zene világnapja.

2015. 10. 01. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyereknevelés egyik sarkalatos pontja a fejlesztés, amelynek leghatékonyabb eszköze a zenei nevelés. Ma már senki sem vitatkozik azzal a tudomány különböző kutatási területeiről bizonyított megállapítással, hogy a művészet, azon belül is a zenei nevelés nagymértékben hozzájárul a harmonikusabb, teljesebb élethez, a nagyobb kreativitáshoz, és sok tekintetben a tanulás más területeit is segíti.

Arról nem is beszélve, hogy a jellemfejlődés szempontjából is komoly hatással van a gyerekre mind az aktív zenélés, mind az igényes zenehallgatás: a másikra való odafigyelés, az együttműködés, a befogadás-elfogadás attitűdje korán és spontán alakul ki ennek kapcsán. Nem véletlen, hogy a művészek általában sokkal érzékenyebbek a társadalmi és szociális problémákra is.

Tény, hogy a zenélő gyerekeknek javul a szociális viselkedésük és az iskolai teljesítményük, a zenetagozatos általános iskolákban kevesebb a kiközösített tanulók száma, valamint a zenei nevelés kimutathatóan hozzájárul az agresszió csökkentéséhez, mivel a zene tapintatosságra és odafigyelésre tanít, a zenetanulás pedig pozitív lelki, intellektuális és szociális hatással bír. Éppen ezért Otto Schily német belügyminiszter 2002-ben odáig ment, hogy egyenesen azt mondta: aki zeneiskolákat zár be, árt a belbiztonságnak.

Valaha a zenehallgatás közösségi élmény volt, a társasági élet elmaradhatatlan része, az utóbbi évtizedekben viszont egyre inkább visszaszorult a fülhallgatók magányába. Az élő zene azonban most is közösségteremtő. A kor szokásait egyre több zenész is követi, ma már a zene házhoz megy: sok együttes kitelepíti a koncertjeit az iskolákba, művelődési házakba, szabadtérre.

Több helyre, például az Erkel Színházba akár egy mozijegy áráért is elmehetünk, egyszóval lassan elfogynak a kifogások arra nézve, hogy miért is nem jár a társadalom többsége legalább alkalmanként igényes koncertekre. Pedig ennek is oka van: annyira marginális kérdéssé vált az otthoni és iskolai zenei nevelés, hogy manapság a legtöbb fiatal még a legalapvetőbb zenei ismeretekkel sem rendelkezik.

Itt is a zenei élet igyekezett megoldást találni, és beavató, ismeretterjesztő előadásokkal, könnyen elérhető, iskolai foglalkozásokkal, interaktív programokkal próbálja megszólítani a felnövekvő nemzedéket. Mindez azonban csak akkor lesz hatékony, ha ehhez olyan támogató hozzáállás társul a család és az iskola részéről, amely segíti, hogy az egyszeri élményt továbbiak kövessék, és az értékes zene szeretete, annak minden pozitív hozadékával beépüljön a fiatalok természetes igényei közé.

A zene világnapja erről is szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.