A Népszabadság részleteket közölt az NKA átalakításának mikéntjéről: ez alapján a kulturális támogatásokat odaítélő kollégiumokban a művészeti akadémia és a minisztérium kerülne túlsúlyba az összes többi szakmai szervezet rovására. Lapunk egyik forrása szerint is ez a legvalószínűbb forgatókönyv, de egy másik változatról is hallani.
Az NKA átlagosan tízmilliárd forintból gazdálkodik évente, ennek nagy részét pályázati úton osztja szét a kulturális élet szereplőinek, az egyes művészeti ágak kollégiumainak döntése alapján. A kollégiumokban eddig a helyek felét vagy közel felét a szakmai szervezetek – például író- és színházi szervezetek – javaslatai alapján töltötték be, a tagok másik felét az Emberi Erőforrások Minisztériuma delegálta. Az biztos, hogy a törvénymódosítás komolyabb szerephez akarja juttatni az MMA-t, hogy az több tagot delegálhasson a tőle korábban független kulturális alap kollégiumaiba. MMA-tagok eddig is jelen voltak a kollégiumokban, de a tárgyalások „köztestületi szerepvállalásról” szóltak, vagyis arról, hogy az MMA köztestületként is részt vegyen a támogatások elosztásában.
A Népszabadság részleteket is közölt az NKA átalakításának mikéntjéről. A lap úgy tudja, három kurátort az MMA, hármat a minisztérium, hármat a többi szakmai szervezet delegálna a jövőben az NKA kulturális támogatásokat odaítélő kollégiumaiba, sőt az NKA alelnökét is az akadémia egyetértésével neveznék ki. Ez a változat már hetek óta közszájon forog az NKA-hoz közel álló szakmabeliek körében. Lapunk egyik forrása a Népszabadság által közzétetteket tartja a legvalószínűbbnek, de olyan forrásunk is van, aki szerint korántsem biztos, hogy ez a verzió fog megvalósulni.
A másik változatban a jelenlegi minisztériumi helyekből engednének át valamennyit az MMA képviselőinek, így a művészeti szervezetek továbbra is a mandátumok feléhez juthatnának hozzá, a másik felén a minisztérium és az akadémia osztozna. A két változat között igen nagy különbség van, az első esetben ugyanis a minisztérium és az akadémia közösen bármikor akadálytalanul megvétózhatná a többi szakmai szervezet egyetértő döntését.
Az MMA a kormánydöntés megszületése utánra ígért választ a kérdéseinkre, és a Népszabadság is hasonló tartalmú választ kapott a minisztériumtól. Egyik forrásunk szerint még az is lehetséges, hogy január-februárig meghosszabbítják a jelenlegi kollégiumok mandátumát, mert nem fog elkészülni a jogszabály-módosítás, tehát nem történhet meg a tisztújítás sem. Ha a kormány a novemberi kormányüléseken nem foglalkozik majd az üggyel, még az is elképzelhető, hogy tényleg a jövő évre csúszik a tervezet megtárgyalása.

Gyurcsány Ferenc lemond és elválik Dobrev Klárától