Két forgatókönyv is él az NKA átalakításáról

Szerdán kerül a kormányhoz az NKA átalakításáról szóló tervezet. Az MMA szerepe mindenképp nő majd.

R. Kiss Kornélia
2015. 11. 03. 17:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság részleteket közölt az NKA átalakításának mikéntjéről: ez alapján a kulturális támogatásokat odaítélő kollégiumokban a művészeti akadémia és a minisztérium kerülne túlsúlyba az összes többi szakmai szervezet rovására. Lapunk egyik forrása szerint is ez a legvalószínűbb forgatókönyv, de egy másik változatról is hallani.

Az NKA átlagosan tízmilliárd forintból gazdálkodik évente, ennek nagy részét pályázati úton osztja szét a kulturális élet szereplőinek, az egyes művészeti ágak kollégiumainak döntése alapján. A kollégiumokban eddig a helyek felét vagy közel felét a szakmai szervezetek – például író- és színházi szervezetek – javaslatai alapján töltötték be, a tagok másik felét az Emberi Erőforrások Minisztériuma delegálta. Az biztos, hogy a törvénymódosítás komolyabb szerephez akarja juttatni az MMA-t, hogy az több tagot delegálhasson a tőle korábban független kulturális alap kollégiumaiba. MMA-tagok eddig is jelen voltak a kollégiumokban, de a tárgyalások „köztestületi szerepvállalásról” szóltak, vagyis arról, hogy az MMA köztestületként is részt vegyen a támogatások elosztásában.

A Népszabadság részleteket is közölt az NKA átalakításának mikéntjéről. A lap úgy tudja, három kurátort az MMA, hármat a minisztérium, hármat a többi szakmai szervezet delegálna a jövőben az NKA kulturális támogatásokat odaítélő kollégiumaiba, sőt az NKA alelnökét is az akadémia egyetértésével neveznék ki. Ez a változat már hetek óta közszájon forog az NKA-hoz közel álló szakmabeliek körében. Lapunk egyik forrása a Népszabadság által közzétetteket tartja a legvalószínűbbnek, de olyan forrásunk is van, aki szerint korántsem biztos, hogy ez a verzió fog megvalósulni.

A másik változatban a jelenlegi minisztériumi helyekből engednének át valamennyit az MMA képviselőinek, így a művészeti szervezetek továbbra is a mandátumok feléhez juthatnának hozzá, a másik felén a minisztérium és az akadémia osztozna. A két változat között igen nagy különbség van, az első esetben ugyanis a minisztérium és az akadémia közösen bármikor akadálytalanul megvétózhatná a többi szakmai szervezet egyetértő döntését.

Az MMA a kormánydöntés megszületése utánra ígért választ a kérdéseinkre, és a Népszabadság is hasonló tartalmú választ kapott a minisztériumtól. Egyik forrásunk szerint még az is lehetséges, hogy január-februárig meghosszabbítják a jelenlegi kollégiumok mandátumát, mert nem fog elkészülni a jogszabály-módosítás, tehát nem történhet meg a tisztújítás sem. Ha a kormány a novemberi kormányüléseken nem foglalkozik majd az üggyel, még az is elképzelhető, hogy tényleg a jövő évre csúszik a tervezet megtárgyalása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.