Cziffra György emlékére szervez fesztivált Balázs János zongoraművész február 25-től 28-ig a MOM Kulturális Központban. Mint fogalmaz, tizenhat éves kora óta rendez koncerteket az 1994-ben elhunyt Cziffra György zongoraművész emlékére. – Azért tartom fontosnak Cziffra György munkásságát és a fesztivál létrejöttét, mert egy olyan magyar zseniről beszélünk, akiről, bár szerte a világban ismert, Magyarországon kevesen tudnak, különösen a tehetségeket felkaroló munkásságáról – mondja Balázs János.
A fesztivál különlegessége többek között az lesz, hogy Balázs János a felépítésével kapcsolatosan szeretné továbbvinni azt a kezdeményezést, amit Cziffra György Franciaországban, Párizs mellett, Senlis-ben indított el: létrehozott egy olyan alapítványt, amelynek segítségével fiatalokat tanított, s alapított hozzá 1966-ban egy ma is virágzó fesztivált, ahol felléptette őket, valamint a művészbarátai és saját maga is játszott rajta, emellett egy zenei versenyt is rendezett.
Balázs Jánostól megtudjuk: a mesterkurzust első alkalommal csak zongoristáknak hirdetik meg, ezt szintén a MOMKultban, február 19. és 21. között tartják. A versenyt jövő ősszel rendezik meg. Balázs János elmondja: 2016-ban még csak országos lesz a programsorozat, de 2017-től szeretnék nemzetközi szintűvé tenni, és az a tervük, hogy olyan fontos eseménnyé nője ki magát, amely Cziffra György szellemiségére és munkásságára irányítja a figyelmet. Balázs János tervezi, hogy 2021-ben, Cziffra György születésének 100. évfordulója alkalmából nemzetközi turnén vigye hírét a korszakalkotó magyar zongoraművész munkásságának.
A februári fesztivál négy napja négy különböző tematikus koncertet takar. Az első koncerten maga a művészeti vezető zongorázik Cziffra repertoárjából, Hegedűs D. Géza színművész pedig Ágyúk és virágok című önéletrajzi könyvéből olvas fel részleteket.
A második esten Cziffra barátai és tanítványai, Vásáry Tamás, Mocsári Károly és Dráfi Kálmán kapják a főszerepet. Cziffra György 1956-ban elhagyta Magyarországot, de előtte bárokban zongorázott és improvizált, a harmadik hangversenyen ezt a hangulatot szeretnék felidézni dzsesszművészek – Sárik Péter, Berkes Balázs és Malek Andrea – segítségével, illetve egy cigányzenekarral bemutatják, hogyan is szólhattak azok a dallamok, amelyeket Liszt Ferenc hallott, és amelyek magyar rapszódiáinak megírására ihlették. A Cziffra által készített magyar rapszódiák felvételeit sokan a világ legautentikusabb előadás-sorozatának tartják ugyanis.
A záróestet Hommage a Cziffra címmel hirdetik meg, az első részben Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Vásáry Tamás, Lajkó Félix, Snétberger Ferenc és Szakcsi Lakatos Béla lép fel, a második részben pedig a Zuglói Filharmónia Záborszky Kálmán vezényletével, Balázs János szólójával Csajkovszkij b-moll zongoraversenyét játssza.
A fesztiválnak több kísérőrendezvénye is lesz: Cziffra-emlékkiállítást rendeznek eddig nem publikált családi fotókból, a művész személyes tárgyaiból, illetve Gyügyi Ödön rajzait is meg lehet tekinteni, és lesz egy hangszerbemutató előadás Junior Prima-díjas fiatal művészekkel. A fesztivállal együttműködésben Besszer Szilvia megálmodott egy Cziffra-szelet nevű süteményt, amely megvásárolható lesz az összes Szamos cukrászdában.