Nagyon sok jó hír érkezett a népzene-világzene tájáról az idén, azonban mielőtt ezekre térnék, meg kell emlékeznünk azokról a nagy mesterekről, akik itthagytak minket 2015-ben. Elment Pál István tereskei mesemondó, az utolsó dudás, a népművészet mestere és a Magyar kultúra lovagja címekkel kitüntetett, Madách Imre- és Artisjus-díjas nógrádi pásztorember, Maneszes Márton szováti énekes-prímás, faluja református kántora, a népművészet mestere, aki tudatos hagyományőrzésével tűnt ki az erdélyi adatközlők közül, illetve Szántó Ferenc, magyarbecei születésű magyarlapádi pásztor, a Maros–Küküllő-vidék népzenéjének mestere, prímás, énekes, furulyás, szintén a népművészet mestere. Egyikük sem cigányprímás volt, megélhetésüket nem elsősorban a muzsikálásból szerezték, hanem a hagyományos paraszti munkákból, és amellett, sok esetben abból adódóan művelték magas szinten azt a zenei kultúrát, amelyikbe beleszülettek.
Lassan végleg meggyökerezik az a jótékonysági szokás is, amelyik néhány éve indult útjára, amikor a táncházmozgalom ráébredt: azok a nagy mesterek, akiknek valamilyen betegség miatt fel kell hagyniuk a muzsikálással, utolsó éveiket nyomorogva töltik, sokszor gyógyszerre sem futja. Nagy sikert aratott az összefogás koncert az idén is, most a mezőségi beteg, idős mestereknek gyűjtöttek egy Maneszes-emlékkoncerttel, de jó ideje kísérője a tánctáboroknak, nagy népzenei összejöveteleknek a „Hívd meg az öreg zenészeket egy sörre” feliratú, hegedű formájú adománygyűjtő doboz is, amelybe sokan adakoznak kisebb összegekkel.
Az év egyik legnagyobb eseménye kétségkívül a Womex volt, amelynek Budapest adott otthont, és amelyet először rendeztek a kelet-európai régióban. A világzene expója októberben zajlott, a rendezvényre több mint 2500 küldött érkezett a világ 90 országából. A négynapos eseménysorozatnak a Müpa, a Bálna és az A38 Hajó, az úgynevezett nulladik nap szakmai programjának pedig a Fonó adott otthont. A Womex sikerét mutatja, hogy a rendezvény történetében most először kelt el minden jegy, és még soha ennyi magyar és kelet-európai muzsikus nem lépett fel a programok során. Szinte mindannyian élni is tudtak a lehetőséggel, amely koncertmeghívásokhoz, lemezszerződésekhez, sajtóérdeklődéshez vezetett. A magyar zenekarok közül a Gypsy Heartbeats, a Romengo, Palya Bea, Szalonna és Bandája, a Cimbalomduó, a Buda Folk Band és Herczku Ági zenekara kapott lehetőséget. A világzenei eseménynek jövőre a spanyol Santiago de Compostela ad otthont.