A sikerről szólt 2015 a népzenében

Szerencsés évet zárt a folk műfaja: Prima Primissima lett a Fonó, Budapesten rendezték meg a Womexet.

2016. 01. 01. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon sok jó hír érkezett a népzene-világzene tájáról az idén, azonban mielőtt ezekre térnék, meg kell emlékeznünk azokról a nagy mesterekről, akik itthagytak minket 2015-ben. Elment Pál István tereskei mesemondó, az utolsó dudás, a népművészet mestere és a Magyar kultúra lovagja címekkel kitüntetett, Madách Imre- és Artisjus-díjas nógrádi pásztorember, Maneszes Márton szováti énekes-prímás, faluja református kántora, a népművészet mestere, aki tudatos hagyományőrzésével tűnt ki az erdélyi adatközlők közül, illetve Szántó Ferenc, magyarbecei születésű magyarlapádi pásztor, a Maros–Küküllő-vidék népzenéjének mestere, prímás, énekes, furulyás, szintén a népművészet mestere. Egyikük sem cigányprímás volt, megélhetésüket nem elsősorban a muzsikálásból szerezték, hanem a hagyományos paraszti munkákból, és amellett, sok esetben abból adódóan művelték magas szinten azt a zenei kultúrát, amelyikbe beleszülettek.

Lassan végleg meggyökerezik az a jótékonysági szokás is, amelyik néhány éve indult útjára, amikor a táncházmozgalom ráébredt: azok a nagy mesterek, akiknek valamilyen betegség miatt fel kell hagyniuk a muzsikálással, utolsó éveiket nyomorogva töltik, sokszor gyógyszerre sem futja. Nagy sikert aratott az összefogás koncert az idén is, most a mezőségi beteg, idős mestereknek gyűjtöttek egy Maneszes-emlékkoncerttel, de jó ideje kísérője a tánctáboroknak, nagy népzenei összejöveteleknek a „Hívd meg az öreg zenészeket egy sörre” feliratú, hegedű formájú adománygyűjtő doboz is, amelybe sokan adakoznak kisebb összegekkel.

Az év egyik legnagyobb eseménye kétségkívül a Womex volt, amelynek Budapest adott otthont, és amelyet először rendeztek a kelet-európai régióban. A világzene expója októberben zajlott, a rendezvényre több mint 2500 küldött érkezett a világ 90 országából. A négynapos eseménysorozatnak a Müpa, a Bálna és az A38 Hajó, az úgynevezett nulladik nap szakmai programjának pedig a Fonó adott otthont. A Womex sikerét mutatja, hogy a rendezvény történetében most először kelt el minden jegy, és még soha ennyi magyar és kelet-európai muzsikus nem lépett fel a programok során. Szinte mindannyian élni is tudtak a lehetőséggel, amely koncertmeghívásokhoz, lemezszerződésekhez, sajtóérdeklődéshez vezetett. A magyar zenekarok közül a Gypsy Heartbeats, a Romengo, Palya Bea, Szalonna és Bandája, a Cimbalomduó, a Buda Folk Band és Herczku Ági zenekara kapott lehetőséget. A világzenei eseménynek jövőre a spanyol Santiago de Compostela ad otthont.

A Fonó a Womex nulladik napjával kezdte húszéves jubileumi sorozatát, amelynek méltó megkoronázása volt, hogy az intézmény Prima Primissima díjat kapott december elején. A húsz éve jobbára magántőkéből, a piaci viszonyokhoz igazodva működő zeneház és lemezkiadó mára megkerülhetetlenné vált a hazai világzenei életben. A Fonó mellett számos évforduló is gazdagította az idei jubileumi koncertek sorát: a Vágtázó Csodaszarvas, Grandpierre Atilla népzenei hangszerekre épülő zenekara tízéves, a népzenei együttesből indult, mára világhírnevet szerző Kerekes Band húszéves jubileumot ült, de szintén két évtizedhez érkezett a Suttyomba és három évtizedhez a Boglya zenekar, a Bartók-, Liszt-, Haydn-művek kapcsolódási pontjait és a régizenei párhuzamokat is kutató-bemutató Jánosi együttes pedig immár negyvenéves.

Jó hír a népzenészeknek: mostantól az NKA-n belül létrejött Halmos Béla Programban táncházakra, koncertekre, külföldi turnékra is kaphatnak pénzt. Kezdetnek százötvenmillió forint a keret, ezt az üres adathordozók jogdíjából egészítik ki, így a végső összeg attól függ majd, mennyi pénz folyik be idén a közös jogkezelő szervezetektől. A programot a népzenei-néptáncos szakma igényeit figyelembe véve, azzal együttműködésben alakították ki. A népzenekutató-prímásról elnevezett Halmos Béla Program a könnyűzenészek számára létrehozott Cseh Tamás Program mintájára jött létre.

Az év végének hatalmas sikere volt a Fölszállott a páva gyermekszériájának. A nézettség egyik fokmérőjeként több mint százezer voks érkezett a közönségdíjas szavazáson. A gyermekpáva tehetségeitől nem kell elbúcsúznunk, legközelebb január 6-án láthatjuk őket a Hagyományok Háza hagyományos Újév-köszöntő műsorában a Müpa színpadán, és már hivatalosan is bejelentették: lesz újabb évad a népszerű vetélkedőből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.