Mezőberényben már január 19-én kezdetét veszi a magyar kultúra napi rendezvénysorozat, ekkor nyílik meg Kocsis Csaba fotografikai kiállítása a helyi művelődési központban. Január 21-én ugyanott Bancsi Árpád István magyar–történelem szakos tanár tart előadást A magyar nép himnuszának zivataros századairól. Január 22-én, pénteken A Szahara kincse című kétfelvonásos, zenés vígjátékot játsszák a művelődési központban.
Gyulán pénteken, a Kohán Képtárban megnyitják a Művésztanárok című kiállítást. A Vigadóban Polyák Albert, a Nemzeti Művelődési Intézet főigazgatójának köszöntője után Beszterczey Attila színművész ad elő históriás énekeket, majd pódiumbeszélgetés következik a gyulai vár 1566-os ostromáról Liska András régész, Dusnoki-Draskovich József történész és Négyesi Lajos, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hadtörténésze részvételével. Az esten végvári dallamokat ad elő Béke Csaba lantművész.
Szarvason, a Cervinus Teátrumban péntek délelőtt Együtt szaval a nemzet címmel rendeznek programot, este pedig ünnepi gálaműsort adnak a színház művészei és táncosai mellett a szarvasi férfikórus és a szlovák népdalkör tagjai, valamint a Tessedik Táncegyüttes szólistái. Emellett a művészek a város általános és középiskolás diákjaiból álló kórussal közösen adnak elő egy dalt a Csodaszarvas című musicalből.
Békésen, a városi művelődési központban a Békéscsabai Jókai Színház művészeinek zenés irodalmi összeállításával ünneplik a magyar kultúra napját.
Újkígyóson, a művelődési házban a Búcsú Magyarországon – sátoros ünnepeink című filmet vetítik premier előtt. A rendezvényen jelen lesz Simon Balázs, a film rendezője, Harangozó Imre, a produkció néprajzi szakértője, Nagy György, a Boldogi Hagyományőrző Egyesület vezetője és Szigeti Antal, Békéscsaba belvárosi plébánosa.
A magyar kultúra napját 1989-tól ünnepelik annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én tisztázta le a Himnusz kéziratát Szatmárcsekén.