Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón közölte: az állam nem tudja megfelelően igazolni tulajdonosi jogviszonyát, ezért kiadhatja id. Pieter Bruegel Keresztelő Szent János prédikációja című képét az örökösöknek, ha azok okiratokkal tudják igazolni örökösi minőségüket.
A festmény eredetileg Batthyány-Strattmann László tulajdonaként került a gyűjteménybe, a műre örökösei, Veronika Batthyány-Strattmann és Batthyány Ádám nyújtották be igényüket tavaly nyáron. A leszármazottak ügyvédje, Patay Géza szerint két független jogászprofesszor szakvéleménye igazolja a Batthyány család tulajdonjogát. A visszaadáshoz szükséges iratok összeállítása folyamatban van.
Lázár János azt is mondta, hogy a kép nem hagyhatja el az országot, mert védett műtárgy. Az örökösök ügyvédje szerint
nem akarják elvinni a festményt, hanem a múzeumban hagynák, és felajánlanák az államnak megvételre.
A Miniszterelnökség szerint eddig öt műtárgy-restitúciós kérelem érkezett hozzájuk 8869 leltári tételre vonatkozóan. A Batthyány család mellett kérelmet adott be a Nádasdy család (oklevelekre, okiratokra, bútorra, festményekre), a Garzuly család (festményre) és a Zsolnay család (porcelántárgyakra). A lap úgy tudja, hogy a Schiffer család igénye is Lázár János asztalára kerül az egykori villájukból származó három pannó ügyében, amelyek ma a nemzeti galériában láthatók. Három ügyben született már a Batthyányakéhoz hasonló, „érdemi megállapító” döntés a kiadhatóságról, két esetben támogatólag, egy esetben elutasítólag, de hogy mely családoknál, azt nem közölték.