Jön, jön, jön: a Lear bemutatója az Operában

Rendezői adaptációban láthatjuk Aribert Reimann Shakespeare-mű ihlette kortárs operáját, a Leart.

2016. 01. 13. 21:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A premier az évad egyik súlypontja lesz. Reimann operája nagy sikert aratott, és nem csak a kritikusok körében, a szakma mellett a közönség tetszését is azonnal elnyerte, ami kortárs mű esetén meglehetősen ritkaságszámba megy. Ezzel kapcsolatosan a szakma úgy tartja: a bonyolult zenei anyag minden nehézsége ellenére sikerrel alkalmazkodik az operaértő közönség ízléséhez is. Ennek tudható be, hogy a Lear a viszonylag sokat játszott művek közé tartozik: az elmúlt három és fél évtized alatt a német nyelvterület számos színházában előadták, de San Franciscóban és Tokióban is műsorra tűzték, ebben az évadban pedig Budapest mellett Párizsban is elhangzik.

Az is különleges lesz a január 30-i bemutatóban, hogy Jean-Pierre Ponnelle művészete előtt is tiszteleg Anger Ferenc rendezése, egyfajta rendezői adaptációként fogható fel. A természetet idéző színpadi világot, amelyet a nyílt, üres színpad jelenít meg, kontrasztot alkotva a mocsárvidéket idéző, filmes pontossággal kialakított a színpaddeszkákkal, a látványtervező Zöldy Z Gergely adaptálja, Pet Halmen eredeti jelmezeinek rekonstrukcióival együtt. A premier címszerepét Tómas Tómasson izlandi művész énekli, mellette a főbb szerepekben Bátori Évát, Kovácsházi Istvánt, Palerdi Andrást, Rálik Szilviát és Sümegi Esztert láthatjuk, a zenekart a magyar származású Stefan Soltész vezényli. A darabot a premier után még öt alkalommal játssza az Operaház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.