Már biztos: ez az év Bartókról szól

Balog Zoltán hivatalosan is elindította a zeneszerző születésének évfordulója köré szervezett emlékévet.

2016. 01. 26. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mi tesszük ismertté Bartók Bélát a világban, hanem Bartók teszi Magyarországot ismertté – hangsúlyozta Balog Zoltán, aki tegnap hivatalosan is bejelentette a Bartók-emlékévet. A zeneszerző utolsó budapesti, Csalán úti otthonában tartott eseményen az emberi erőforrások minisztere kiemelte: Bartók ügye nemzetstratégiai jelentőségű. A tárcavezető úgy fogalmazott: eddig az örökösök védték, most nekünk kell megvédeni úgy, hogy ezt a színvonalat a teljesítményünkkel tartjuk, mert ha nem tesszük, akkor az egész világon szét fogják kapkodni, és nekünk nem marad belőle semmi.

A miniszter ugyanakkor azt is elmondta: bár hetven év után változás állt be a Bartók-örökség kezelésében, az együttműködést szeretnénk tovább folytatni, mivel ez nem jogi, hanem kulturális kérdés. A zeneszerző örökségéért kulturálisan, jogi és kultúrdiplomáciai téren is mindent meg kell tennie az országnak. – Az életmű miénk, magyaroké, méltán vagyunk rá büszkék, és ahhoz, hogy a világgal még jobban meg tudjuk ismertetni, elsősorban nekünk kell ismerni, a Bartók-emlékév ezt szolgálja – fogalmazott Balog Zoltán.

A kulturális tárca nem hagyományos Bartók-évet hirdetett, hiszen a programok egy része átnyúlik 2017-re. Éppen ezért a költségvetést is két évre tervezték, összesen 1,1 milliárd forintot szán a magyar állam az emlékév rendezvényeire, ebből több mind 900 milliót az idei esztendőre irányzott elő. A támogatott programok között kiemelt helyen szerepel a tavaly szeptemberben már bejelentett kritikai összkiadás megindulása, amelyből idén két kötet jelenik meg, majd évenként további két kötetet terveznek. Szintén jelentős támogatáshoz jut a Miskolci Bartók+ Operafesztivál és a Szombathelyi Bartók Szeminárium és Fesztivál is.

Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a Bartók-év ne csak egy évig tartson, hanem a zeneszerző életműve folyamatosan fókuszban maradjon. Mint fogalmazott: ennek részeként már tavaly ősszel a Café Budapest is azt tűzte ki célul, hogy Bartókot mint állandó tematikát jeleníti meg és összekapcsolja a kortárs szerzőkkel. – A Zeneakadémiával együttműködve azt tűztük a zászlónkra, hogy Bartók Béla legyen közöttünk, legyen a példaképünk, méltóképpen kezeljük örökségének ránk hagyott értékeit, és ezt a világban tovább tudjuk adni az utánunk jövő nemzedékek számára – mondta, majd hozzátette: változtatni kell azon a szemléleten is, hogy köztéri szobrot állítunk, és ebben a tisztelet kimerül. Káel Csaba kiemelte: a fiatalokhoz is el kell juttatni Bartók Béla életművét. Számukra egyébként versenyek is lesznek, például népdaléneklési és kórusverseny, de meghirdetnek „Csak tiszta forrásból” címmel egy műveltségi vetélkedőt is.

A külföldi megjelenések legjelentősebb állomása kétségkívül Sanghaj lesz, ahol novemberben a művészeti fesztiválon Magyarország kerül fókuszba, és hazánk bemutatkozó programjaiban Bartók kiemelt helyet kap. Ezen Káel Csaba már évek óta dolgozik. A hazai programok közül a Müpa vezérigazgatója kiemelte a hangversenyeket, a fesztiválokat, a mesterkurzusokat, konferenciákat és a kiállításokat, utóbbiak közül három jelentőset említett, a Zenetudományi Intézet (ZTI) tárlatát, a Magyar Művészeti Akadémia és a Ludwig Múzeum kiállítását, de több kiadvány is megjelenik az emlékév során. A konferenciák közül az egyik legjelentősebbet szintén a ZTI szervezi, ezen a világ legelismertebb Bartók-kutatói tartanak előadást.

A Bartók-év egyik legjelentősebb hazai eseménye, és a szakmai reményei szerint a legjelentősebb hosszú távú hozadéka egy Bartók Béláról elnevezett rangos nemzetközi zenei verseny lesz, amelyet jövőre rendeznek meg először, és tematikáját tekintve különlegességnek számít, mindamellett a záloga lehet annak, hogy a Bartók-életmű Magyarországhoz kötődik majd a zenei világban. Erről Vigh Andrea beszélt, aki azt ígérte, márciusban a részletekről is beszámolnak majd a sajtónak.

A Zeneakadémia rektora úgy fogalmazott, számukra küldetésszerű a Bartók-életmű kezelése, az eredeti művekhez és a tiszta forráshoz való ragaszkodás, ennek részét képezi már korábban meghirdetett számos, a zeneszerzőhöz kötődő programjuk. Ezek között említette a Bartók–Pásztory házaspár budapesti búcsúkoncertjét, amelynek programját február 4-én idézik fel Várjon Dénes és Simon Izabella közreműködésével, illetve Bartók összes vonósnégyese is elhangzik az év során. Vigh Andrea kiemelte a hazai zeneiskolai hálózat jelentőségét, hangsúlyozva, hogy az itt tanulók Bartók zenéjét anyanyelvként ismerik, mivel a Mikrokozmosz és a Gyermekeknek köteteinek darabjain nőnek fel.

Lapunk kérdésére elhangzott: az emlékév kommunikációja elsősorban az abban részt vevő intézmények és fesztiválok hagyományos csatornáinak – például prospektusainak, plakátjainak – és a sajtó bevonásával történik, de később a programok egységes arculatot és honlapot kapnak majd, az események külföldi népszerűsítésében pedig a Balassi Intézetre és a külképviseletekre számítanak.

A sikerpropagandát némileg árnyalja az a tény, hogy Bartók idén március 25-i, az emlékév apropóját jelentő 135. éves születésnapjára továbbra sincs hangverseny, a Zeneakadémián Buxtehude-estet tartanak, a Müpa programnaptárában pedig üres, esemény nélküli napként szerepel az évforduló. A sajtótájékoztatón elhangzott viszont előre a 2017-es év március 25-i hangversenytervezete, amelyre már a Müpa és a Zeneakadémia is előre készül. Utóbbi intézmény saját születésnapját is Bartók A kékszakállú herceg vára című operájával ünnepli az év második felében, november 14-én. Mindez tulajdonképpen azt sejteti, hogy a Bartók-év bejelentésének és a költségvetés nyilvánossá tételének a késlekedése jelentős mértékben leszűkítette az év első felének lehetőségeit, annak ellenére, hogy egy komoly szakmai grémium már fél éve dolgozik a programok kidolgozásán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.