Versmegzenésítés MásKép

Már a lemez címe és a zenekarnév is divatos szójáték: újLenyomat, MásKép. Csongrádi pedagógusok kedvenc verseiket éneklik.

2016. 01. 06. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedves és kicsit esetlen próbálkozás a MásKép zenekar újLenyomata: a leírt szavakkal mindenesetre sokkal jobban játszanak, mint az énekelttel. Legnagyobb gondom az énekkel volt ugyanis, sem a férfi- (Pigler András), sem a női (Pigler-Bagi Hajnalka) énekes nem áll a helyzet magaslatán, különösen nem ahhoz mérten, ahogy a hangszerükön játszani képesek. Képzetlen hangok, egyéni szín és különösebb erő nélkül, néha intonációs problémákkal is küzdve, ami fájdalmas kontrasztot eredményez a dzsesszes beütésű, improvizációkban bővelkedő, újszerű instrumentális részekkel.

Ugyanakkor valóban van valamiféle kedvesség és báj ebben is: csongrádi pedagógusok, akik a kedvenc József Attila- és Weöres Sándor-verseiket éneklik, és ehhez alapítottak egy egész zenekart, amelynek tagjai a világ nagyon különböző népzenéinek hatásait dolgozták bele az írtől az afrikai dallamokig, az orientálistól a balkáni melódiákig egy csak rájuk jellemző, eklektikus, mégis összefésült zenei stílusba.

Kedvenc verseik többnyire közismertek, nem is ők az elsők, akik ezeket megzenésítik, és nem is a legjobbak ebben. Feldolgozták például a Tiszta szívvel, illetve az Ugrótáncot jókedvemből című szerzeményt, mindkettő rendkívül népszerű korábbi változatban is. Alapvető prozódiai tévedésektől hemzsegnek a versekre húzott alaplüktetések, amelyek nem minden esetben eredményezik a szövegek helyes értelmezését.

Weöres Sándor költészete egyébként is különleges eset. Az ő versei prózában is dalszövegek. Belső törvényszerűségeik, alapritmusuk, a szavak természetes lejtése, dallama rengeteg kötöttséget jelent a zeneszerzőnek. Megszabja az irányt és a hangulatot, ezért is nehéz ezeket a verseket megzenésíteni annak ellenére, hogy ha egyszer valaki rátalál a szöveg sugallta dallamra, ritmusra, a szöveg látszólag magától kialakítja az egész dalt.

A MásKép zenei világa viszont nagyon egyedi. Kiemelkedő, ahogy az improvizációval bánnak, ez ugyanis ebben a műfajban ritka dolog, kreatív és ügyes hangszerjátékosok, ösztönösen jól zenélnek. Azonban a kontrasztokat, a zenei karaktereket még tanulniuk kell, kissé egysíkúvá váltak a számok, holott a versek nagyon eltérő hangulatokat képviselnek. A MásKép útja tehát főbb vonalakban jó irányba mutat, de a megfelelő ösvényt még nem találták meg. Jó az irány az alternatív csatornák keresésében is, a YouTube-ra feltett klipjük, a lemez kezdő számaként is szereplő Ringató dal nézettsége például már tízezer fölött jár.

A Cseh Tamás-program keretében megjelent lemez sok pozitívumot is tartalmaz, azonban talán még korai volt rögzíteni az utókornak ezt a zenei kísérletet. A lehetőség megvan egy újszerű, minden szempontból előremutató műfaj kialakulására, amely az énekelt versek stilisztikailag egyre jobban beszűkülő palettáját színesíthetné, korszerűsíthetné, és ezáltal újabb rétegekhez vihetné el.

(MásKép: újLenyomat. Fonó, 2015.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.