Civil cirkusz: egy labda is életeket menthet meg

A szociális cirkusz tulajdonképpen terápia, ami segíthet felzárkózni hátrányos helyzetű gyerekeknek.

rKissNelli
2016. 02. 06. 9:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szociális cirkusz a világ számos országában segít olyan gyerekeknek, akiknek nehéz a társadalomba való beilleszkedés – vagy azért, mert olyan környezetből érkeztek, ahol nem tanulhatták meg a megfelelő mintákat, vagy pedig azért, mert valamilyen fogyatékkal élnek. Az ilyen fiataloknak nem sok sikerélményben van része. A cirkusz nekik tulajdonképpen terápia: a zsonglőrködés vagy a séta a kifeszített kötélen számukra sokkal nagyobb jelentőséggel bír, mint egy profi cirkuszművésznek vagy a közönségnek, amely elmegy megnézni a cirkuszi előadást. Nekik talán ez az első és az egyetlen lehetőség az életben, hogy megtalálják a saját egyensúlyukat, megismerjék a másokban való bizalmat, az együttműködést és a sikert.

A szociális cirkusznak soha nem az a célja, hogy profi cirkuszművészeket neveljenek, bár erre is van példa. A műfajt a Cirque de Soleil teremtette meg, de ma már világszerte elterjedt. Cirkuszművészek és szociális szakemberek tanultak bele a módszerbe, akik a legtöbbször civil szervezetek munkatársaként végzik a munkájukat. Országtól függ, hogy milyen intenzitással támogatja az állam a szociális cirkusszal foglalkozó szervezeteket.

Nálunk a Magyar Zsonglőr Egyesület a szociális cirkusz legismertebb képviselője; évente szerveznek képzést is az Erasmus+ európai uniós program támogatásával, ahol európai cirkuszművészek és szociális szakemberek cserélhetnek tapasztalatot és tanulhatnak új dolgokat a szociális cirkuszról. Az idei képzést pénteken zárták a résztvevők. A Baross Imre Artistaképző Szakközépiskola gyakorlóbázisán Fekete Péter, a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit (Maciva) Kft. igazgatója búcsúzott tőlük.

A nemzetközi képzés résztvevői. Új módszereket tanultak és tapasztalatot cseréltek.Középen Fekete Péter, a Maciva igazgatója; a Fővárosi Nagycirkusz a jövőben megépülő új cirkuszközpontot is felajánlaná ilyen kezdeményezéseknek

A Maciva és az alá tartozó Fővárosi Nagycirkusz nem először működik együtt a Magyar Zsonglőr Egyesülettel. Fekete Péter ígérete szerint az új cirkuszművészeti központ, amelynek a létrehozását tervezik, olyan közép-európai találkozóhely, kutatóbázis és adattár szeretne lenni, amely például az ehhez hasonló képzéseknek is helyszínül szolgálhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.