Hommage a Cziffra György

Elkapkodták a jegyeket a Cziffra-fesztiválra, de a nyilvános főpróbára még be lehet jutni.

2016. 02. 26. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikersztorinak minősítette az első Cziffra-fesztivál előkészítését az alapító-ötletgazda Balázs János, és minden bizonnyal a megvalósítás is emlékezetes marad. Nem csoda, elég a zárógála rangos névsorára nézni: Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Vásáry Tamás az első részben, a Záborszky Kálmán vezette Zuglói Filharmónia Balázs János szólójával a második részben. Ez a neves társaság a többi nap művészeivel – mint például Sárik Péter, Malek Andrea, Dráfi Kálmán, Mocsári Károly vagy Hegedűs D. Géza – együtt meghatározó szeletét adják a magyar kulturális életnek.

Furcsa mód annak ellenére működik a Cziffra-örökség, és állnak napról napra többen az ügy mellé, hogy Cziffra György Magyarországon még mindig csak periférikusan ismert. Most négy napig az ő életműve áll a középpontban, és nemcsak művészi szempontból, hanem a tehetséggondozás terén felépített struktúrája is megvalósul. Franciaországban ugyanis, amikor Cziffra annyi itthon kiállt szenvedés után révbe ért, létrehozta saját alapítványát, iskoláját, koncertsorozatát és versenyét, ahol a tehetségeket felkarolta, és amelynek mintájára most a mesterkurzussal egybekötött programsorozatot és az azt ősszel követő zongoraversenyt megszerkesztették. A Liszt-díjas Balázs János maga is Cziffra miatt választotta a zongorát és a klasszikus zenét, nagyapja annak idején bárokban muzsikált együtt a mesterrel.

Balázs tematikus napokban gondolkozott. Tegnap Cziffra repertoárját ismerhettük meg, a ma esti hangversenyen a legendás zongoraművészt barátai és tanítványai, Vásáry Tamás, Mocsári Károly és Dráfi Kálmán idézik meg. Holnap este Sárik Péter, Berkes Balázs és Malek Andrea előadásában Karády Katalin, Mezey Mária és a negyvenes-ötvenes évek örökzöld melódiái, sanzonjai csendülnek fel, valamint Liszt Ferenc Magyar rapszódiái Berki Péter cigányzenekarának improvizációjában: Cziffrának arra az életszakaszára emlékeznek ezzel, amikor 1956 előtt nem állhatott klasszikus színpadokra, és ezért bárokban, lokálokban zongorázott és improvizált, hogy eltarthassa a családját.

A vasárnapi záróestet Hommage a Cziffra címmel tartják, és nem véletlen, hogy már a délelőtti nyilvános főpróbára is alig lehet jegyet kapni: a fent felsorolt előadók mellett más műfajokból érkező művészek is helyet kaptak a műsorban, így Lajkó Félix, Snétberger Ferenc és Szakcsi Lakatos Béla is fellép a koncerten. A hangverseny második felében a Zuglói Filharmónia kíséri Csajkovszkij b-moll zongoraversenyét, amelyet Záborszky Kálmán vezényletével és Balázs János szólójával hallhatunk.

Különleges események is színesítik a hétvégét: lesz Cziffra-emlékkiállítás, egy tárlat Gyügyi Ödön rajzaiból, a Szamos Cukrászda pedig erre az alkalomra megalkotta a zongorabillentyűket formázó Cziffra-szeletet, amely már kapható a Szamos cukrászdákban. A gyermekeknek vasárnap délelőtt hangszerbemutató és hangszerválasztó programot tartanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.