Erkel Ferenc és a történelmi hangversenyek

Az 1848. március 15-i eseményeknek Erkel Ferenc is részese volt, most az ő és kortársai zenéje a legaktuálisabb.

2016. 03. 14. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Színház fő-zeneigazgatójaként az 1848. március 15-i eseményeknek Erkel Ferenc is részese volt, ebben a teátrumban tartották este azt a spontán ünnepi koncertet, amelynek során a „Meghalt a cselszövő”, a Himnusz, a Rákóczi-induló, a Marseillaise és népdalok sora ismétlődött, a korabeli tudósítások szerint „szinte a végkimerülésig”. Gyula szülötte később sem lett hűtlen a forradalom eszméjéhez. Az Erkel Ferenc Társaság minden év március 15-én az ő műveivel és kortársai zenéjével emlékezik az évfordulóra.

– Az Erkel Ferenc Társaság történelmi hangversenyei egészen a kezdetekig nyúlnak vissza; az 1989-es megalakulást követően 1990. március 15-e óta ez lesz a XXVII. Jellemzően Erkel és elsősorban a 19. század muzsikusait, műveit mutatta be, mely előadásokon számos újkori bemutató is volt, igen sokáig a Bartók Rádió is közvetítette azokat. Ezen hangversenyeken a több mint negyedszázad alatt felvonult a magyar zenei élet színe-java, vezető énekes és hangszeres muzsikusok, kórusok és zenekarok, valamint a népzene-néptánc kiválóságai is – tudjuk meg Somogyváry Ákos karnagytól, az Erkel Ferenc Társaság elnökétől.

Erkel és európai kortársai – áriák, kettősök, zongoraművek címmel tartják az idei műsort, amelyen Áchim Erzsébet zongora-, valamint Schnöller Szabina és Jekl László énekművészek is színpadra lépnek holnap a gyulai polgármesteri hivatal dísztermében, mellettük a Gyulai Erkel Ferenc Vegyeskart hallhatjuk Somogyváry Ákos vezényletével.

A koncert a Bánk bán előjátékával indul, Erkel korai operájával, a Bátori Mária részletével folytatódik, majd Jekl László a Brankovics Györgyből énekli Brankovics áriáját. Nem maradhat el a Bánk bánból Melinda áriája, majd az István Királyból István monológját hallhatjuk.

A második rész programját Erkel kortársainak művei alkotják: Rózsavölgyi Márk Első magyar kör-táncza, Verdi, Gounod és Donizetti operarészletei, valamint Kacsóh Pongrácz Rákóczi című daljátékának nosztalgikus áriája, a Rákóczi megtérése. Rózsavölgyi többszörösen is kapcsolódik március 15-höz: a Pilvaxban gyakran hegedülő muzsikus Petőfi barátjaként a forradalom szellemi előkészítésében még részt vett, de már azt nem érhette meg, 1848 januárjában elhunyt. Ő alapította fiával a Rózsavölgyi társaságot.

Az eseményen adják át a nemrég elhunyt Baranyó Géza családjának azt az elismerést, amelynek értelmében alapszabály-módosítással posztumusz az Erkel Ferenc Társaság örökös tiszteletbeli alelnökévé választották a gyulai közélet meghatározó alakját. Szőnyi Judit és Szőnyi Zoltán zongoraművész-karmester nemzetközi tiszteletbeli elnök lett, és három további tiszteletbeli tagot is választottak: ezt a megtisztelő címet Berkesi Sándor Liszt-díjas karnagy, a debreceni Kántus vezetője, Ittzés Mihály, a Kodály Társaság elnöke és Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója viselheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.