Budapest100: mindent a Nagykörútról

Nem csak a százéveseké a világ: a hétvégén a százhúsz éves nagykörúti épületek nyitják meg a kapuikat.

Markovics Péter
2016. 04. 15. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly már húszezren voltak kíváncsiak a százéves házakat ünneplő Budapest100 programsorozatra. Az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ által 2011-ben tető alá hozott várostörténeti rendezvényt az év századik napjához legközelebb eső hétvégére szervezik. Megelevenedik az egykori lakók élete és környezete, a házakhoz, kávézókhoz, szállodákhoz és üzletekhez fűződő legendák és az építés története. Az önkéntesek, lokálpatrióták, valamint a házukat szerető, történetüket jól ismerő lakók összefogásával szervezett esemény témája az idén a százhúsz éve átadott pesti Nagykörút, amelynek 58 épülete tárja ki kapuit az érdeklődők előtt a hétvégén.

A szabályok felborítására leginkább azért volt szükség, mert száz éve, amikor javában tombolt az első világháború, szinte semmi nem épült a városban. A bécsi mintára 1870 és 1906 között kialakított és az autósoknak, bicikliseknek tikkelést okozó Nagykörút ünnepe ugyanakkor nemcsak a múlt, hanem a jelen és a jövő megvitatását is felkínálja: hogyan lehetne élhetőbb, barátságosabb, tisztább, zöldebb, kevésbé zsúfolt Budapest hat kerületet átfogó főútvonala? Ennek kitárgyalásához járulnak hozzá a szakmai programok, beszélgetések, amelyeket a körúti házakban vagy a szabad ég alatt rendezett műhelyekkel, vetítésekkel és kiállításokkal együtt újdonságként kínál a Budapest100.

Szombat délben az Alexandra Pódiumon, háromkor a New York-palotában, vasárnap délelőtt az Art+ Cinemában, délután pedig a Józsefvárosi Galériában zajlanak szakmai beszélgetések a körútról.

Csak ízelítőként a „pincétől a padlásig” sétákhoz: látogatható lesz többek között a Schannen Ernő tervei szerint épített Hotel Nemzeti gyönyörűen felújított szállodaépülete, amely művészek találkozóhelye és annak a cukrásznak a munkahelye volt, aki a híres cigányprímás kérésére elkészítette az első Rigó Jancsit.

A Ferenc körút 5. alatti háznak, amelynek ’56-os emlékeiről lesz szó, a légópincéjét is megtekinthetik a látogatók. A Szent István körút 1. is érdekes: a Renaissance folyóirat szerkesztősége és a Jávor Pált, Bilicsi Tivadart is oktató színésziskola, valamint az irodalmi élet krémje által kedvelt cukrászda is működött ott annak idején.

A Budapest100-at 2014-ben az Önkéntes Központ Alapítvány szakmai zsűrije Az év önkéntes programjává választotta. A The Guardian 2013-ban a kontinens legérdekesebb programjai közé emelte, és A legszebb városi ünnep egyik díjazottja lett a hamburgi Stiftung Lebendige Stadt (Élő Város Alapítvány) pályázatán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.