Néptánc és népzene, négy generációval

Spontán kezdeményezésből világraszóló óriásprojektté nőtte ki magát a táncháztalálkozó,

2016. 04. 04. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékszem, az első táncháztalálkozók meglehetősen szűk körben folytak ahhoz képest, ahogy most áll a látogatottság. Ez a találkozó amolyan örömünnepjelleggel zajlik kezdetétől fogva, kicsit hasonló egy falunaphoz, ahova mindenki kilátogat, és programoktól függetlenül jól érzi magát az ismerősök között. A közös nevező, a jó zene és a táncolási lehetőség adva van, így a programokkal sem lehet mellényúlni. Valahogy így indult, mára azonban észrevétlenül világraszóló óriásprojektté vált a Papp László Budapest Sportarénában. Amellett, hogy ma már annak is érdekes és sokszínű lehetőséget kínál, aki kívülről érkezik, és semmit nem tud a táncházmozgalom világáról, a mai napig megőrizte kicsit a jó értelemben vett belterjes jellegét, ahol legalább évente egyszer összefutnak a közös hobbi kapcsán megismerkedett barátok.

Biztos kellett hozzá a tavaszi fesztivál hírverése, kellett az is, hogy a mozgalom résztvevői időközben maguk is profikká értek, kellettek a tapasztalatok, ennyi év után azonban feltűnően olajozottan működik minden, és bár tényleg ugyanannak a koreográfiának a mentén szerveződnek a programok, mindig bővülnek, és tudnak újat és újat mondani. A népzenegyűjtő Kallós Zoltán kilencvenéves idén, ami önmagában külön ünnep, talán nem is lenne ma táncháztalálkozó, de még táncházmozgalom sem, ha ő akkor nem születik meg, vagy nem vállalja ezt az akkori romániai politikai helyzetben sok nehézséggel járó hivatást. A tavaly Szentendrén őt köszöntő életmű-kiállítás egy része erre a hétvégére a Skanzenből a Sportarénába került, és a Folkmagazin is különszámot szentelt az ő munkásságának Tükörcserepek címmel.

Novák Ferenc „Tata” már a nyolcvanötödik születésnapját ünnepelte a napokban, az ő Tánc, élet, varázslat – Gondolatok, küzdelmek című önéletrajzi kötetét a Hagyományok Háza jelentette meg a találkozóra. Az idősek mellett a fiatalok is beépültek a programba, a pávások nélkül már komolyabb néptáncos programot sem lehet rendezni, és meg is érdemlik, valóban messzire viszik a hírét a mozgalom eredményességének.

Erre az alkalomra jelenik meg a Hagyományok Házánál hosszú ideje a Táncház-Népzene válogatáslemez, amely az adott év táncházas előadóinak egyfajta keresztmetszetét vonultatja fel. Hazatértek címmel tárlattal emlékeztek meg idén a bukovinai székelyek és a moldvai csángók Magyarországra telepítésének hetvenötödik évfordulójáról, szintén kiállítás segítségével mutatták be a népzeneoktatás által inspirált hangszerfejlesztéseket, a számos könyvbemutató, kerekasztal-beszélgetés, lemezbemutató koncert és zeneiskolás előadás, viseletbemutató és filmvetítés mellett bemutatkozott az NKA Halmos Béla-programja is.

Természetesen a vásárhoz kapcsolódó kézműves-foglalkozások, a célzott gyermekprogramok és a tánctanítás is segített abban, hogy a gyermekeket kreatív módon kapcsolják be a néphagyományba, s az elsősorban gyermekműsorairól híres, jubiláló, huszonöt éves Kolompos is együtt ünnepelhetett a kis közönségével, a táncháztalálkozó ugyanis ma már lassan nem is három-, hanem négygenerációs rendezvény, ahol kiemelt figyelmet kap az utánpótlás. Nemcsak a közönség részéről, hanem az előadók esetében is: számtalan gyermektáncegyüttes, gyermek és fiatal énekes, zenész kap bemutatkozási lehetőséget akár a nagyszínpadon.

A táncházmozgalom térnyerésének egyébként éppen ez az egyik kulcsa: ebben a műfajban rendkívüli módon támogatják a felnövekvő nemzedéket, számtalan lehetőséget biztosítva a minél kisebb korban való bekapcsolódásra. Önmagában is ritkaságnak számít, amikor a ma már nemzetközi hírnévig eljutó Kerekes Band visszatér a gyökereihez, és autentikus gyimesi zenét játszik a táncházban, szombat délután ez a nem mindennapi élmény fogadta a küzdőtéren a táncot tanulókat. Nem sokkal azután, hogy végeztek, az egyik emeleti teremben a gyimesi csángó zene egy másik fontos képviselője, a gyimesközéploki Zerkula zenekar muzsikált, ők viszont a legújabb kori, mondhatnánk úgy is, hogy intézményesített hagyományőrzés letéteményesei.

A szombat esti gálák után vasárnap záróeseményként Lajkó Félix lépett fel délvidéki népdalfeldolgozásokat felvonultató új projektjével, és látványos, nagyszabású mezőségi bál zárta az idei eseménysort.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.