Sirály: antiszemitizmust kreáltak New Yorkban

Meglepő módon köszön vissza a budapesti Sirály bezárásának története egy New York-i színházban.

rkk
2016. 04. 08. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar szórakozóhelyről készített darabot egy New York-i társulat, a The Flea – írta pénteken az Index. A leírás szerint a darab „a posztkommunista Budapest egy elhagyott szegeltében létrehozott bárról” szól. A helyet zsidó fiatalok alapítják, akik szeretnék újra megélni zsidóságukat, miután szüleiknek el kellett hagyni vallásukat a holokauszt után.

A darab szerint a helyet végül a magyar kormányzat és a magyarországi antiszemitizmus betámadja és kikezdi, így végül be kell zárniuk. Az előzetes szerint a dráma arról szól, hogy a fiataloknak egy napjuk van eldönteni, megadják magukat, és bezárják a helyet, vagy kitartanak, és megkockáztatják, hogy letartóztatják őket. A leírásból egyértelmű tehát, hogy a darab a budapesti Sirály nevű szórakozóhelyről és annak történetéről szól. A színdarab rendezője Danya Taymor, aki egy helyi társulattal viszi színre a darabot. A The Place We Built című darabot Sarah Gancher írta.

A Király utcai kulturális központ, a Sirály 2013-ig működött. Színháztermében előadásokat, koncerteket tartottak, könyvtár és kocsma is működött itt, és politikai témában is szóba került a Sirály. Merker Dávid, a Sirályt működtető Marom Egyesület vezetője a Klub Rádiónak adott interjút, abból az derült ki: nincs kizárva, hogy itt szervezték meg a Fidesz-székház elfoglalását. A Hallgatói Hálózat biztosan tartott összejöveteleket a helyszínen, de más ellenzéki szervezetek, például a Milla is. A székházfoglalás 2013-ban történt; ekkor még mindig működött a Sirály. A fővárosi önkormányzat eredetileg 2011-ben szólította fel az akkori üzemeltetőt, hogy ürítse ki az épületet.

A fővárosi önkormányzat 2011-ben azzal indokolta a kiürítést, hogy az üzemeltető vállalkozásnak hat éve (2006 óta) nincs érvényes szerződése a fővárosi önkormányzattal az épület használatáról. Ezt akkor Szalai-Szabó István, az akkori üzemeltető, a Városi Színház Művészeti Nonprofit Kft. ügyvezetője is elismerte.

Az épülettel kapcsolatos huzavona 2013-ban tetőzött, amikor a főváros megpróbálta birtokba venni a Sirályt, amit mintegy 80 tiltakozó fiatal megakadályozott. Az önkormányzat egyik indoka az volt, hogy kereskedelmi tevékenységet folytatnak a helyiségekben. Ekkor már a Marom Egyesület üzemeltette a Sirályt, hivatalosan kulturális programokat kínáló klubként, bár jogcím nélküli birtokosok voltak. Ők arra hivatkoztak, hogy a Sirály nem folytatott kereskedelmi tevékenységet, az italmérés becsületkasszás alapon működött. Az önkormányzattal sosem született megállapodás a használatról, közben viszont többször bezáratták a helyet, mert ott alkoholt árultak és belépti díjakat szedtek. Tarlós István főpolgármester a sikertelen visszafoglalási kísérlet után az Indexnek úgy nyilatkozott: az egyesület két éve nem fizetett bérleti díjat – elmondása szerint akkor már két éve próbálták rendezni a szórakozóhely helyzetét.

Bár a darabban a letartóztatást kockáztatják a fiatalok, a valóságban az épületfoglaláskor felvonuló rendőrség azt állapította meg, hogy az önkormányzat és az egyesület is birtokban van, és nekik nincs módjuk eldönteni a jogvitát. Némi dulakodás zajlott ugyan, de nem a rendőrökkel, hanem a Fővárosi Vagyonkezelő által megbízott biztonsági őrök és a fiatalok között. Az egyesület végül májusban költözött ki az épületből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.