„Te csak újabb szakállas nő vagy a kabaréban”

Sosem volt mobilja, és utálta, ha a hajához értek. A Prince-mítosz, amelyet nem kellene a sárba rántani.

Balogh Roland
2016. 04. 22. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sose volt mobiltelefonja, és nagyon utálta, ha bárki hozzáért a hajához. Néhány Prince-allűr, amit maga a zenész ismert el korábbi beszélgetései során. S hogy tényleg mennyire volt különc, talán jól példázza, hogy elhunytával a hirtelen jött rajongók milliói hiába böngészik a világhálót, alig van fent tőle teljes koncert, vagy épp egy-egy szám a YouTube-on, illetve egyéb videomegosztókon.

Az extremitások iránt kíváncsiskodók is kénytelenek beérni a BBC cikkével, amely öt furcsa tényt szedett össze a zenészről. Ezek szerint:

 

 

Bíborra, jóhogy!

Ha itt tartunk, a teljes extravaganciát sugárzó öltözködése, az arcszőrzetén műszaki pontossággal beretvált vonalak, s az ehhez társuló piperkőcsége folyamatos találgatások céltáblája volt. Főleg, hogy egész életművében – minden egyes kisujjrángásában – ott volt az erotika.

Prince-ből élőben is ez sugárzott. Öt évvel ezelőtti szigetes koncertjén – nem ősfanatikusként – leesett az állam. Nem más volt ez, mint a hangok liturgikus kavalkádja. Sodró, elemi erő.

Külön üdítő volt, hogy Prince-t sose tudták lehúzni a celebmocsokba. Nem kellett üresfejű pozőrökkel parádéznia, a maga stílusában tehette azt, amihez a legjobban értett: zúzni a színpadon.

Teljesen érthetetlen, miért kell ezt most előrángatni. Prince nem szeretett a témáról nyilatkozni, sosem támadott neki ebben a témában senkinek, s pont az volt a szimpatikus benne, hogy nem is engedte magát behúzni abba a PC-spirálba, hogy akkor neki erről nyilatkoznia kell, véleményt formálnia. Felháborodni és kioktatni, és persze elhatárolódni, ahogy az ilyen színjátékok szertartásrendjében meg van írva.

Azt sem érzem fairnek, hogy a Gawkernél minden áron meg kell említeni, hogy a The Arsenio Hall Show 2014. szeptemberi adásában kétszer is hangot adott „szelíd, melegekkel szembeni félelmének”.

Én az ezen való rágódás helyett inkább azt javasolnám, nézzük meg, amint ott a 3RDEYEGIRL nevű bandájával zenél: na, az a nem semmi!

Most persze sikerült előhozni azt is, hogy a legendás előadó, 2013-as Da Bourgeoisie című számának szövegében finoman odaszúr a divat-biszexuálisoknak. A „Te csak egy újabb szakállas nő vagy a kabaréban” sor mondjuk simán lehetne a Conchita Wurst-jelenség fricskázása is, de teszi mindezt elegánsan, oly módon, hogy ennek – úgy érzem – simán bele kellene férnie a véleményszabadság keretei közé.

Ahogy elvileg egy toleráns demokráciában annak is, amit Prince még 2008-ban a New Yorkernek adott interjújában mondott a melegházasságról és többek között az abortuszról: „Isten leszállt a Földre és azt látta, az emberek azt tesznek, amit akarnak, ő pedig úgy érezte, ideje tisztázni mindent. S azt mondta, eddig s ne tovább”.

Ez is egy vélemény egy olyan művésztől, aki nem mellesleg sose hergelt, bujtogatott senki és semmi ellen. Szerintem itt érdemes is kitenni a pontot az ügy végére.

Inkább arra a tehetségre emlékezzünk, aki életművével elég komoly nyomot hagyott megannyi könnyűzenei műfajban. Például a Partyman című, 1989-es Tim Burton-féle Batman-filmhez írt betétdalával, ami engem egyszerre kergetett az őrületbe, és hallgattam ennek ellenére áhítattal.

Köszi, Herceg papa!

Halála előtt hat nappal kábítószer-túladagolás miatt orvosi kezelésre szorult Prince – közölte a TMZ celebportál csütörtökön több forrásra hivatkozva. Prince halálának okáról ugyanakkor egyelőre nem adtak ki hivatalos közleményt, erre pénteki boncolása adhatja meg a választ. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.