Negyvenkét éve már annak, hogy egy egész ország szurkolt a televízió-képernyők előtt, és nem egy sportközvetítés, hanem a Magyar Televízió első nemzetközi karmesterversenyének döntője miatt. A győztes, Kobajasi Kenicsiró, aki ezen a versenyen például Medveczky Ádámot utasította maga mögé, egy csapásra közönségkedvenc, sőt tiszteletbeli magyar lett. A zsűri elnöke, Ferencsik János maga mellé vette, segédkarmesterből Ferencsik halála után első karmester lett, majd megkapta a zenekar örökös tiszteletbeli elnök-karnagya címet.
Legendás ’74-es győzelménél a MÁV Szimfonikusokat dirigálta, első nem japán zenekarként, és ez azóta is meghatározza bensőséges kapcsolatát az együttessel: a mai napig hazajár a MÁV-hoz, több tucat koncertet adtak közösen, két éve pedig Kobajasi a MÁV Szimfonikusok tiszteletbeli vendégkarmestere. – Emlékezetes esemény volt a zenekar életében 2006. február 18.: tizenkét év után ekkor állt újra a zenekar karmesteri pulpitusára Kobajasi. A hosszú kihagyás ellenére úgy jelent meg az első próbán, és a muzsikusok is úgy fogadták, mint aki otthon van a zenekarnál – emlékeznek vissza az együttesnél a Japán Filharmonikusok vezető karmesterére.
A legendás dirigens most négy alkalommal vezényli a MÁV Szimfonikusokat, a különlegessége pedig, hogy ebből két hangverseny is vidéken lesz: május 19-én a Zeneakadémián, 21-én Pécsett, 23-án Székesfehérvárott, 22-én pedig a Budapest Kongresszusi Központban találkozhat vele a közönség. Kobajasi egyébként magyarnak is érzi magát, állami kitüntetéseket is kapott, 2010-ben például a Magyar kultúra követe cím birtokosa lett, 2012 óta pedig a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tiszteletbeli tanára.
A MÁV Szimfonikusokkal közös májusi hangversenysorozatán most ráadásul két magyar alkotást, két Kodály-művet, a Háry János-szvitet és a Galántai táncokat dirigálja, valamint elhangzik Beethoven V. (Esz-dúr) zongoraversenye is a kiemelkedő tehetségű művész, Fejérvári Zoltán közreműködésével.
Kobajasi pályáján egyébként Beethoven meghatározó szerepet játszik. Tízévesen hallotta először a zeneszerző IX. szimfóniáját, ami akkora hatást gyakorolt rá, hogy eldöntötte, zeneszerzést tanul. Fel is vették a tokiói zeneművészeti egyetem zeneszerzés szakára, később azonban igazi helyét a karmesteri pulpituson találta meg. A május 19-i hangverseny a zenekar Lukács Miklós bérletének soron következő előadása lesz, a többi bérleten kívüli koncert, és ebből ezúttal a vidék Magyarországa is részesülhet: Pécsett két nappal később a Kodály Központban ismétlik meg az estet, majd következő nap, 22-én a nagy befogadóképességű Budapest Kongresszusi Központban, 23-án pedig a székesfehérvári Vörösmarty Színházban hallhatja ezt a műsort a közönség.