Művészeti tanácsot állítana fel a külügy

Van bármilyen víziója a magyar kulturális diplomáciának? Interjú Íjgyártó István államtitkárral.

R. Kiss Kornélia
2016. 05. 27. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A magyar kulturális életben 700 millió forint nagy összegnek számít, és a kulturális diplomáciában sem kicsi. Megéri ennyit költeni egyetlen országra?
– Egy több mint másfél éven át tartó rendezvénysorozatra ez egyáltalán nem nagy összeg. Ha a lengyeleknek köszönhetően nem tudtunk volna bizonyos dolgokhoz, például rendezvényhelyszínekhez a piaci ár alatt hozzájutni, nem is lett volna elég. A kulturális évadokban intenzíven, hosszú időn át jelenik meg Magyarország egy-egy országban. A tapasztalat azt mutatja, hogy kell néha ilyen koncentrált megjelenés.

– Ha ez a pénz ilyen kevés, akkor a Balassi Intézetnek a jövő évi költségvetésben szereplő 3,5 milliárdos büdzséjét sem nevezhetjük nagynak. Mit tartana ideális összegnek?
– Ha egy ország ezt komolyan veszi, a világ minden pénzét el lehetne költeni a kultúrája külföldi népszerűsítésére. Sose mondtam, hogy ez a pénz elegendő, de ennyit tudott erre fordítani a költségvetés.

– Miért pont Lengyelországban lesz magyar évad?
– Borzasztó egyszerű: a hagyományos lengyel–magyar barátságon túl 1956 miatt. Ez az év mindkét országban fordulópont volt, és most van a hatvanadik évfordulója. Ha nincs a poznani munkásfelkelés, talán Magyarországon sem lett volna forradalom. Ennek semmi köze az utóbbi időben felröppent aktuálpolitikai spekulációkhoz.

– Pedig köztudott, hogy a mostani lengyel kormány jóval barátságosabb az Orbán-kormánnyal, mint a korábbi. Bár a magyar évadról szóló kormányhatározat két héttel a lengyel választás előtt született.
– Jóval a lengyel választás előtt összeállt már a teljes program, hiszen még a kormányhatározat megszületése előtt egyeztetnünk kellett a Nemzetgazdasági Minisztériummal. Meg kellett indokolnunk, hogy mire kérjük a pénzt.

– A magyar kulturális diplomácia sokszor épít történelmi témákra: a közelmúltban adta magát a holokausztra való emlékezés, idén 1956. Más országok kulturális intézetei mintha több aktuális társadalmi problémát vetnének fel. Tegnap volt például a német Goethe Intézet vitaversenyének döntője, ahol középiskolás diákok érveltek a migrációs kvóta ellen és mellett.
– Egy-egy ilyen történelmi évforduló jó alkalom, hogy kulturális események épüljenek a megemlékezés köré. Ugyanakkor ha megnézzük a magyar intézetek honlapjait, számos más típusú programot találunk, például New Yorkban teljes gőzzel zajlik a Modernity X Hungary művészeti fesztivál, amelynek nincs évfordulós vonatkozása.

– Vágtázó Csodaszarvas-turné, a magyar festészet aranykorát bemutató kiállítás és a Nemzeti Színház előadása is szerepel a magyar évad programjában. Mi a koncepció? Van elképzelésük arról, hogy Magyarország mit szeretne megmutatni magából a lengyeleknek?
– A sokszínűség. A másik fő szempont, hogy a lengyel közönség mit szeretne látni.

– Mit szeretnének látni a lengyelek?
– Mindent. A maga teljességében, sokszínűségében igyekszünk bemutatni a magyar kultúrát.

– A lengyelországi magyar évad lengyel honlapja még nem készült el, pedig lengyeleknek szólnak a programok. Magyar honlapjuk viszont már van. Miért volt erre szükség?
– Lesz lengyel honlap. Napokon belül elindul, a fordítás készül. Nagy késésben nem vagyunk, most nyílt meg az évad. A varsói könyvvásár honlapján a magyar programokról is olvashattak a lengyel érdeklődők. A magyar közönségnek azért készítettünk honlapot, mert így tájékozódhat arról, hogy a 700 millió forintot mire költjük.

– Gyakran éri az Orbán-kormányokat az a vád, hogy a kultúra másodlagos kérdés a számukra, és nincs koncepciójuk. A kulturális diplomáciának van?
– A kulturális diplomácia növekvő jelentőségét mutatja, hogy most már államtitkárság vezeti. Ilyen korábban nem volt. Ez ugyanakkor még felépülőben lévő rendszer. Jelenleg az az elsődleges cél, hogy az intézményhálózat hatékonyan működjön.

– Mégis a kulturális diplomáciának kell eldöntenie, hogy mit mutat meg a magyar kultúrából külföldön. Ilyen értelemben van koncepciójuk?
– A követségek és a kulturális intézetek maguk terjesztik fel, hogy az adott évben mit szeretnének bemutatni, ennek alapján döntünk. Központilag azokat az eseményeket szervezzük, amelyek világszerte egyformán képesek érdeklődést kiváltani, mint a Bartók-év és az 1956-os megemlékezéshez kötődő rendezvények. A kulturális diplomácia abban az értelemben nem azonos a kulturális politikával, hogy mi nem állítunk elő kulturális termékeket. A meglévő produkciókat igyekszünk eljuttatni a nemzetközi kulturális vérkeringésbe. Lehet azon vitatkozni, hogy ennek az eszköztára felállt-e már, vagy hogy jó-e a koncepció. Hosszú távon szeretnénk egy művészeti tanácsot létrehozni, amely ezekben a kérdésekben dönt. Most a kulturális diplomácia igazából fogyasztó. Vagy ha úgy tetszik: viszonteladó. Azt igyekszünk képviselni, ami sikeres.

– Például?
– Komolyzene, autentikus népzene. A magyar fotóművészet szerintem hatalmas áttörés előtt áll. De nem mi vagyunk hivatottak arra, hogy ebben döntést hozzunk. Ha jól működik a diplomácia, kell majd mögé egy ilyen művészeti tanács.

– A bürokráciacsökkentő csomagban szerepelt a Balassi Intézet, amely eszerint megszűnik mint külön intézmény, illetve beolvad a Külgazdasági és Külügyminisztériumba. Mi lesz végül az intézet sorsa?
– A Balassi eddig is a külügy felügyelete alatt működött, a külföldi intézetek a külképviseletekkel egy irányítás alá kerültek. Ez adminisztratív-technikai dolog. A Balassi Intézetnek továbbra is külön szakmai költségvetése van, főigazgató irányítja. Ha történik is további lépés a kormány részéről, arra törekszünk, hogy a szakmai önállóságát megtartsa az intézet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.