Új irányt vesz a POSZT

Ebben az évben már az off programokra is belépőjegy kell a Pécsi Országos Színházi Találkozón.

Son
2016. 05. 10. 16:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új szervezőgárda, új hozzáállás: a korábbi off programsorozatot radikálisan átalakították, az új néven futó POSZT Fesztiválnak pedig a Zsolnay-negyed ad majd otthont. A több mint száz programot több tematika mentén állították össze: meghívtak olyan előadásokat is, amelyeket évtizedek óta játszanak sikerrel, mint például a Madách Színház Páratlan párosa, a Katona József Színház Portugálja és a legendás S.Ö.R (Shakespeare Összes Rövidítve) Kálloy Molnár Péterrel, Kálid Artúrral és Gáspár Andrással. Vendégszerepelnek alternatív alkotóműhelyek: a Manna Produkció, a Dumaszínház, továbbá kőszínházak – Miskolci Nemzeti Színház, Örkény Színház, Nemzeti Színház –, illetve lesznek fizikai és mozgásszínházi programok is.

A Zsolnay Kulturális Negyedben a fesztivál első három napján megszervezik az Előadóművészeti Egyetemek és Akadémiák Találkozóját, ahol a magyarországi és határon túli egyetemek vizsgaelőadásaiból válogatnak, ezenkívül a díszlet- és jelmeztervezők kiállítását, a szakmai beszélgetéseket és a felolvasó-színházi produkciókat is itt rendezik meg. Az újítások részeként a Pécsi Nemzeti Színház és a Zsolnay Negyed között a POSZT ideje alatt ingyenes fesztiválbusz közlekedik majd.

A Kodály Központban kaptak helyet az újonnan induló POSZT bemutatja sorozat előadásai. Cseh Tamás történelemkönyve címmel a zenész dalaiból rendeznek koncertet, legújabb albumát mutatja be Lajkó Félix hegedű- és citeravirtuóz, játszik a Budapest Klezmer Band, majd a Virtuózok komolyzenei tehetségkutató legjobbjai, a Magyar Állami Operaház társulata pedig Gaetano Donizetti Don Pasquale című operájával vendégszerepel. Látható lesz a Kiscsillag zenekar koncertszínházi előadása, a Semmi konferencia. Az eddigi hagyományoktól eltérően a POSZT június 18-ai zárógáláját is itt tartják majd meg.

A fesztivál beharangozó hétfői sajtótájékoztatóján Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára bejelentette, hogy a seregszemle állami támogatása a tavalyi 60,5 millióról ebben az évben 65,5 millió forintra emelkedik, de a fesztivál megszervezésére Pécs városa idén 70 millió forintot ad.

Keszég László, a Magyar Színházi Társaság elnöke elmondta, a Szakmai Tanácsadó Testület döntése alapján a versenyprogramot, amelyben hét nagyszínpadi és kilenc stúdió-előadás szerepel, idén Boros Kinga kritikus, Bozóki Mara díszlet- és jelmeztervező, Czajlik József rendező, Dobák Lívia dramaturg, Garaczi László író, Kocsár Balázs karmester, Kiss Mari és Sztarenki Pál színművész értékeli.

Már nyilvános az is, hogy a jövő évi fesztiválra Kovács Dezső színikritikus és Árkosi Árpád rendező válogat, akik a színházakat három előadás ajánlására kérik, de ezeken kívül is bekerülhetnek produkciók a programba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.