A bányászfaluból a balettszínpadig

Sikerfilmből népszerű musical: magyar színpadon is látható lesz a Billy Elliot, az Operaház viszi színre.

2016. 06. 07. 12:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Billy Elliot a brit rendező, Stephen Daldry legendás filmjében évszázados gátakat tör át, amikor a hagyományos férfimodell jegyében az édesapja által bokszra küldött kisfiú átszökik a tornaterem túlsó felén zajló balettórákra, és kiderül, hogy ígéretes tehetség. Az 1984–85-ös északkelet-angliai bányászfelkelés idején játszódó történet több szálon is súlyos drámát hordoz, a kiutat végül a bányászok által lenézett tánc jelenti.

Maga a film is megrázó volt, a cselekménye szinte kiáltott a zenés színházért. Lee Hall és a Grammy-díjas Elton John világhírű produkcióját, a Billy Elliot – a Musicalt hazánkban a Magyar Állami Operaház viszi színre, július 29-én, 30-án és 31-én három szereposztásban láthatjuk a Jézus Krisztus Szupersztár és a Mary Poppins hazai színrevitelét is jegyző Szirtes Tamás rendezésében. A dalszínház pénteken tartja a darab tánckasztingját

9–11 éves fiúknak: már a 2017-es, 2018-as év előadásaira keresik a megfelelő gyerekeket. Ez a korosztály ugyanis hamar kinő a szerepből. Különben most is három szereposztás lesz, és a későbbiekre is több Billy Elliotot választanak.

A Billy Elliot műsorra tűzése több célt is szolgál, és ezek között szinte eltörpül az, hogy a musical szerte a világon igazi sikerdarab. Billy Elliot története ugyanis bepillantást enged a balettművészetbe, és megható módon mutatja be, egy kisfiú számára mennyire sokat jelenthet a műfaj. Az operaház vezetése így azt is reméli a darab hazai bemutatásától, hogy az a balett népszerűségét növeli, különösen a fiúk körében, és lesz elegendő magyar táncosutánpótlás a Magyar Nemzeti Balett számára a következő évtizedekben is. A darab az Andrássy úton debütál, később az Erkel Színházba kerül.

Bár a címszerep rendkívül nehéz, hiszen a gyerekszereplőtől azonos prózai, énekesi és táncosi kvalitásokat kíván, az egyéves kasztingsorozat után már 7-8 alkalmas gyereket sikerült találni a főbb szerepekre. Közülük többen a Magyar Táncművészeti Főiskola, valamint a Madách Musical Tánciskola növendékei, utóbbi iskolából kerültek ki a gyermekszereplő lányok is.

A Billy Elliot túl van az első próbaharmadon, a felnőtt szerepekben Ladinek Juditot, Gallusz Nikolettet, Auksz Évát, Stohl Andrást, Tóth Sándort, Németh Kristófot, Simon Boglárkát, Krassy Renátát, Csákányi Esztert, Bencze Ilonát és Hűvösvölgyi Ildikót láthatjuk váltott szereposztásban. A vizuális kivitelezés is zajlik: a díszletet Szlávik István tervezte, ennek meghatározó eleme egy ledfal lesz, az erre vetített képek bemutatják a thatcheri korszakot, és megidézik a cselekmény helyszíneit. A jelmezek Kovács Yvette Alida tervei alapján készülnek, és különlegességük, hogy azt a kettősséget igyekeznek ábrázolni, ahogy a bányászfaluba beszivárognak egy balett-táncosnak készülő kisfiú álmai vagy éppen szorongásai, és a civil ruhák revü- és balettjelmezekké válnak a kisfiú álmaiban.

A musical óriási sikertörténetet tudhat maga mögött: a 2005-ös premier óta több mint ötmillióan látták csak Londonban, világszerte ez a szám eléri a tizenegymilliót. Az ősbemutató évében a darab Angliában négy kategóriában is elnyerte az Olivier-díjat – ez a legrangosabb brit színházi elismerés –, Amerikában pedig tíz kategóriában lett Tony-díjas Broadway-produkció.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.