A tönk szélére jut a fiatal írószervezet

A József Attila Körnek nagy múltja van. A hagyományánál jelenleg csak a problémái nagyobbak.

R. Kiss Kornélia
2016. 06. 07. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JAK működési támogatása az idén 760 ezer forint. Kevesebb, mint a tavalyi egymillió, és a legkevesebb az összes hasonló szervezeté között. – Az összeg a töredékét sem fedezi a működési költségeinknek – mondta lapunknak az elnök, Gaborják Ádám. Példaként a szociális hozzájárulási adót említette; ezen a címen másfél millió forintot fizet be a szervezet. Ez az összeg úgy keletkezik, hogy megbízási szerződéssel fizetnek fellépti díjakat azoknak a szerzőknek, akiket a programjaikra meghívnak.

Nagyobb programjait jórészt pályázati támogatásból valósítja meg a JAK. Olyan pályázat azonban nincs, amelyben működési költségeket vagy adót lehetne elszámolni. Már ahhoz is, hogy egy szervezet pályázzon, sőt egyáltalán működjön, szükség van adminisztrátorra, könyvelőre, a pályázatokhoz önrész befizetésére. Ennek ellenére egyetlen alkalmazottja sincs a szervezetnek, még egy félállást sem engedhet meg magának. Gaborják Ádám fél éve nem vette fel az elnöki juttatását, de ez aligha menti meg a szervezetet.

Szerinte nagy esély van rá, hogy összeomlik a JAK. Ideális esetben nagyjából kilencmillió forintból gazdálkodnának évente. Ez az összeg tagdíjakból, a kiadott könyvek eladásából, szponzoroktól és működési támogatásból tevődne össze, utóbbiak azonban gyakorlatilag eltűntek.Korábban a Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzők és Kiadók Reprográfiai Egyesületétől (Maszre) is számíthattak támogatásra, ez akár egy évre 4,5 millió forint is lehetett. Ez a lehetőség azonban megszűnt, mert a jogszabályok szerint a Maszre már nem adhat ilyen célra pénzt. Gaborják szerint ilyen körülmények között őszig tud működni a szervezet, utána már előfordulhat, hogy irodalmi programjait nem tudja megrendezni, és a könyvkiadással is fel kell hagynia. Márciusban kétmillió forintos „gyorssegélyért” folyamodtak az Emberi Erőforrások Minisztériumához, ám érdemi választ még nem kaptak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.