Bartókkal Európáért

Nemzetközi fesztivált alapított a Concerto Budapest a Londoni Filharmonikusokkal.

2016. 06. 11. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az én igazi vezéreszmém, aminek, amióta csak mint zeneszerző magamra találtam, tökéletesen tudatában vagyok: a népek testvérré válásának eszméje, a testvérré válásé minden háborúság és minden viszály ellenére. Ezt az eszmét igyekszem – amennyire erőmtől telik – szolgálni zenémben; ezért nem vonom ki magam semmiféle hatás alól, eredjen az szlovák, román, arab vagy bármiféle más forrásból. Csak tiszta, friss és egészséges legyen az a forrás! – írta Bartók Béla, és ebből a gondolatból kiindulva jön létre a Bartók Európáért Fesztivál is, amelyet a zeneszerző születésének 135. évéhez és a Bartók-évhez kapcsolódva, halálának évfordulója környékén, szeptember végén rendez meg a Concerto Budapest.

– Nem is annyira Bartók zenéjét, hiszen azt ismerik és sokat játsszák, sokkal inkább a szellemiségét szeretnénk megmutatni az európai országoknak – mondta Keller András az új programsorozatról. A Concerto Budapest vezetője annak kapcsán beszélt a zenekar terveiről, hogy az egykor Solti György által is vezetett Londoni Filharmonikus Zenekar igazgatója és művészeti vezetője, Timothy Walker is társult a kezdeményezéshez, és egy szűk körű beszélgetésen osztották meg a magyar sajtóval a fesztivál koncepcióját.

Timothy Walker üdvözölte a kezdeményezést, kiemelve: egyik legprogresszívabb pontja az, hogy minden évben más országba utazik a fesztivál. Mint mondta, egyrészt ez lehetőséget ad az ismétlésre is, másrészt a Concerto és a Londoni Filharmonikusok mellett minden alkalommal harmadik zenekarként egy helyi együttes csatlakozik. Idén a Münchener Kammerorchester (Müncheni Kamarazenekar) és a Münchener Philharmoniker (Müncheni Filharmonikusok) vesz részt a szeptember 25–29-ig a bajor fővárosban zajló koncertsorozaton, amely nagy és ismert műveket sorakoztat fel.

Mindjárt az első alkalommal a Concerto Budapest többek között A kékszakállú herceg várát adja elő koncertszerűen, a Magyarországon is jól ismert Petra Lang, valamint Gidon Saks szólójával. Persze nem csak Bartók-művek hangzanak majd el, például a szeptember 26-i hangversenyen a Bartók által legjobban csodált Debussy két művét is előadják, az Egy faun délutánját és az Ibériát A csodálatos mandarin előtt. Beethoven és Liszt is visszatérő eleme a koncerteknek, de kimagaslik a szeptember 27-i kamaraest, ekkor ugyanis emblematikus magyar művek sorát hallhatja a közönség, például Liszttől Bartókon át a kortárs szerzőkig, Kurtág, Eötvös, Ligeti jelentős alkotásait. Ezen a hangversenyen például a Keller Quartet zenél, de hallhatjuk Klenyán Csabát, Simon Izabellát, Perényi Miklóst, Zempléni Szabolcsot és Várjon Dénest is. A két utolsó napon a müncheniek zenélnek, akik Bartók mellett Veress Sándort és Ligetit is játszanak.

Maga a szimfonikus zenekari lét olyan ideális társadalmi-politikai modell lehetne, amiből meríthetnének a politikusok: a zenekarban mindenki kiszolgáltatott mindenki másnak, egyik a másik nélkül nem tud létezni, és bármelyik lehet egyik pillanatról a másikra szólista vagy alárendelt – fogalmazott Keller András. Hangsúlyozta: nincsenek politikai céljai ezzel a hasonlattal, de éppen emiatt tartotta fontosnak, hogy mindenképpen zenekari fesztivállal mutassák be Bartók szellemiségét.

A fesztivál egyébként jövőre Lengyelországba utazik, utána pedig London, Párizs és Brüsszel a többi tervezett állomás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.