Kenicsiró útján: végre ismét lesz nemzetközi karmesterverseny

A Magyar Televízió 1974-ben indult megmérettetése a minta. Lehet, hogy ebből is élő tévéműsor lesz.

2016. 06. 03. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre többfordulós karmesterversenyt rendez a magyar állam 160 millió forintos támogatásával a Filharmónia Magyarország. A kezdeményezést Kobajasi Kenicsiró is üdvözölte, aki az első ilyen Magyarországon rendezett versenyt egykor megnyerte (Medveczky Ádám előtt). Az első és a második fordulót 2017. október elején, a döntőt december közepén rendezik, utóbbinak a pécsi Kodály Központ ad otthont, és a versenyzőknek a Pannon Filharmonikus Zenekart kell dirigálniuk. A díjátadó gálakoncertet december 17-én tartják. A győztes húszezer, a második tízezer, a harmadik helyezett pedig ötezer eurót kap.

– Célunk az volt többek között, hogy kiemelkedő zenei eseményt hozzunk létre Pécsett, de az is, hogy bemutathassunk olyan nagyszerű magyar karmestereket, akik talán azért nem tudnak igazán nevet szerezni maguknak, mert az utóbbi időben egyfajta űr támadt ezen a téren. Értem ezalatt, hogy a nagy és sokat emlegetett karmestereink, Medveczky Ádám, Kesselyák Gergely, Kocsár Balázs vagy Hamar Zsolt mind egy-egy karmesterversennyel ismertették meg magukat szélesebb körben, manapság pedig azért nincsenek új arcok ezen a téren, mert hiába vannak tehetséges fiatalok, a nevüket nem teremtette meg olyan komoly verseny, mint ami például Kobajasi Kenicsirót is elindította a nemzetközi életben – fogalmazott lapunknak Szamosi Szabolcs.

A Filharmónia ügyvezető igazgatója arról is beszélt: további forrásokat keresnek, hogy élő televíziós közvetítés segítségével mindenkihez eljuthasson az esemény, amelyet hagyományteremtő szándékkal hívtak életre.

A Filharmónia két, világszinten jegyzett rangos fesztiválja is hamarosan kezdődik: a Fertőd-Eszterházán szervezett 32. Régi Zenei Napok e hónap végén, Bartók életművét és a kortárs zenét középpontba állító szombathelyi 32. Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál pedig július második hetében várja az érdeklődőket. A két rangos programsorozatban közös, hogy világhírű művészek mesterkurzusai kísérik napközben az esti koncertek sorát.

A június 25-én kezdődő Régi Zenei Napokra három kontinens 11 országából érkeznek a kurzusok résztvevői, és kiemelkedő esemény, hogy Helmuth Rilling, a Stuttgarti Nemzetközi Bach-akadémia megalapítója Bach János-passiójának zenéjéből tart nemzetközi karmester-mesterkurzust a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar közreműködésével.

Szamosi Szabolcs hangsúlyozta: mindez azért is jelentős, mert ez lesz az első alkalom, amikor korhű hangszereken játszó együttes közreműködésével historikus karmesterkurzust tartanak Magyarországon, és az ifjú karmesterek ilyen együttessel gyakorolhatnak. A Bartók-szeminárium és -fesztivál különlegességét a Bartók 135 programsor adja, illetve a zeneszerző Két arckép című műve, amelyet 60 éve mutattak be először. Ennek okán a fesztivál középpontjában a nő áll, ez a tematika határozza meg a társművészetek kísérőprogramjait is, például a kortárs képzőművészeti tárlat alkotásainak ihlető forrása is a nő lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.