Nem bontanák a Károlyi-palotát

A görög ortodoxok új tulajdonosként marasztalnák a bérlőket, köztük a MÁV Szimfonikus Zenekart is.

Tölgyesi Gábor
2016. 06. 20. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Váci utcai klasszicista ház első emeleti lakásában található a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus Magyar Ortodox Exarchátusának egyetlen budapesti kápolnája. Ikonok és szekkók a falakon, fotográfiák egyházi vezetőkről és a magyarországi görög közösség múltjáról. A szemközti házakból tökéletesen be lehet látni az első királyunk, Szent István, valamint Szent Hierotheosz püspök nevét viselő kápolnába. A körülmények szűkösek – mintha az ősi keresztény patriarchátus a kommunizmus bukása után is még mindig tiltás alatt volna. E kósza gondolatnak ellentmond, hogy az 1287/2016-os számú kormányhatározat a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus – Magyar Ortodox Exarchátus vagyonkezelésébe, majd tulajdonába adja a Múzeum utca 11. szám alatt álló Károlyi-palotát, hogy az egyház közfeladatot lásson el.

A palota két éve került a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) tulajdonába a Magyar Államvasutaktól (MÁV), s azóta született egy terv is a fóti Károlyi grófi család kezdeményezésére, hogy felújítással, korszerűsítéssel hotel és kulturális központ létesüljön benne. Ez a terv elvi támogatásra talált a Miniszterelnökségnél, de az MNV előtt sem ismeretlen. A palotának hat bérlője van, egyike a MÁV Szimfonikusok – 65 éve itt található a zenekar székháza és a koncerteknek is helyt adó próbaterme.

– A Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus a világ egyik legelterjedtebb ortodox egyháza, annak is köszönhetően, hogy maga is diaszpórában, kisebbségben, száműzetésben él Törökországban. Hagyományosan felelősséget vállal a diaszpórában lévő ortodox egyházakért, a világon mindenütt jelen van. A Palotanegyedben lévő épületet a Magyar Ortodox Exarchátuson keresztül a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus használná – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek az exarchátus papja, Nacsinák Gergely András budapesti parókus, aki az előzményekről is beszámolt.

– Kormányzó püspökünknek, Arszeniosz Kardamakisz metropolitának és a konstantinápolyi pátriárkának, I. Bartolomaiosznak régi elképzelése, hogy jó volna, ha a közép-európai régióban a patriarchátusnak lenne egy kulturális, szellemi és lelki központja. Ezt itt a Váci utcai kápolnában, 60 négyzetméteren elég nehéz volna megvalósítani, viszont azt a templomot, ami történelmileg a görögséghez tartozik a Petőfi téren, a második világháború után politikai okokból a görög közösségek elvesztették, sok más templommal együtt. Görögország a régi rendszerben nem számított baráti országnak, így egyházi épületeink automatikusan a Moszkvai Patriarchátus irányítása alá kerültek. Amikor a rendszerváltozás után az exarchátust végre hivatalosan is bejegyezhették, a nulláról kellett indulnunk, tizenöt éve ebben a kápolnában próbálunk működni. Ez a hétköznapi életet problémássá teszi, a kápolnába mindössze 25-30 ember fér be liturgikus alkalmakkor. A jeruzsálemi ortodox pátriárka, III. Theofilosz májusi látogatásakor az egyházi személyek és a diplomaták, mintegy kétszázan, a lépcsőházban álltak tömött sorokban, s próbáltak létezni és levegőt venni, hogy részt vegyenek egy rövid szertartáson – ecsetelte a körülményeket Nacsinák Gergely András, aki arról sem hallgatott, a patriarchátus miért pont a Károlyi-palotát – egy lakott ingatlant – fogadta el a magyar államtól.

– A metropolita négy éve próbálja minden lehetséges diplomáciai fórumon elérni, hogy létrehozhassunk Budapesten egy kulturális központot, ami a keleti kereszténységet képviselhetné a hazánkban. S az sem volt utolsó szempont, hogy lehessen egy olyan kápolnánk, amelyben elférnek a hívek. Az állam a Károlyi-palotát azért ajánlotta fel, mert műemlékileg nem védett oldalán található egy rész, amely istálló, lovászépület volt: ez minimális átalakítással, viszonylag fájdalommentesen tökéletesen használható volna kápolnának. Egyáltalán nem tervezünk bontást, sem templomépítést.

Nacsinák Gergely András azt is elmondta, hogy a híresztelésekkel ellentétben szeminárium sem költözik a palotába. – Teológiai intézetet és a keleti kereszténységgel foglalkozó könyvtárat szeretnénk létrehozni az épületben, amelynek nagy része üresen áll. – Bár a kormányhatározat a nemzeti fejlesztési miniszternek előírja, hogy 2017. március végéig gondoskodjon az ingatlan jelenlegi használóinak kiköltöztetéséről, a budapesti parókus szerint a bérlők maradhatnának. – Nem vagyunk bank, sem fekete csuhás-szakállas kommandó, ami kilökdösi a bérlőket az utcára. Ez igaz a MÁV Szimfonikusokra is: nagyon örülnénk, ha együtt tudnánk működni a zenekarral is. Kulturális központot szeretnénk létrehozni, s ezen a kultúra egyetemességét is értjük: nem idegen testként akarunk működni a Károlyi-palotában. Híveink jó része magyar, a magyar kultúrához tartozunk, nem gondoljuk, hogy ennek ellenében kellene bármit tennünk.

A Múzeum utcában található épület részben műemléki védettség alatt áll, s felújításra szorul. Lapunk úgy tudja, az MNV Zrt.-nél korábban több intézmény is érdeklődött, milyen feltételei vannak a palota birtokbavételének, ám hamar elrettentek: a feltétel ugyanis a műemléki rekonstrukció volt, amelynek a költsége akár milliárdos nagyságrendű is lehet. Nacsinák Gergely András szerint a műemléki felújításról ilyen részletekbe menően még korai beszélni, a szándék a jobb minőségre, a műemlékvédelmi szempontok tiszteletben tartására megvan.

Az exarchátus távlati tervei között egy újabb iskola létrehozása is szerepel. – Feltéve, ha elfér az épületben – mondja Nacsinák Gergely András. Az ortodox exarchátus több évtizede működteti Keszthelyen a Család iskolát, az idén szeptemberben indítja útjára Gödön a Búzaszemet – említ végül néhány példát az egyház közfeladat-ellátására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.