Együtt a jövő zongoristái

Ma kezdődik György Ádám nemzetközi Kastélyakadémiája Pomázon.

2016. 07. 04. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zongoraestjével nyitja meg ma este hét órakor az utóbbi években hagyománnyá vált Kastélyakadémiáját György Ádám. A zongoraművész már nyolcadik alkalommal várja szülővárosába, Pomázra a világ minden tájáról érkező tehetséges növendékeket. A fiatalok zongorakurzuson vesznek részt a festői környezetben található Teleki–Wattay-kastélyban, ahol a záróesten maguk is számot adnak tudásukról. Ez a két koncert, a ma esti nyitóhangverseny és a július 13-i záró műsor a szélesebb nyilvánosság számára is nyitott, a kastély parkjában szabadtéri színpadon minden érdeklődő meghallgathatja őket. A koncertek egyébként a térség fontos kulturális eseményeinek számítanak, amelyen a környékbeli művészvilág és értelmiség nagy számban képviselteti magát.

Az idei évben Kínából, Indonéziából, Vietnamból, Thaiföldről, Svájcból és az Amerikai Egyesült Államokból is érkeznek növendékek, akik a világ vezető egyetemeinek zeneművészeti karain tanulnak. Az esemény rangját többek között az is jelzi, hogy például a New York-i Juilliard School of Music, a Cleveland Institute of Music, a szingapúri Nemzeti Egyetem és a Nanyang Academy of Fine Arts, valamint a Bécsi Zeneakadémia is küld növendékeket a mesterkurzusra. Az idei tizenkét diákból hárman magyarok. Mivel a kastélyakadémia díja magas az itthoni bérekhez képest, a magyar hallgatók részvétét hazai szponzor támogatja immár ötödik éve. A Kastélyakadémián György Ádám mellett Réti Balázs egyetemi tanár és Nádor György, a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professzora tart mesterkurzust. Az általuk képviselt stílus védjegye az európai muzikalitás és a technikai precizitás harmonikus összekapcsolása.

A Kastélyakadémia ötlete a távoli Indonéziában született, mivel György Ádám hosszú ideje koncertezik szerte a világban, és ahol fellép, ott rendszerint tanít is, a helyi tehetségekkel foglalkozik. Indonéziában szembesült azzal, mennyire szívesen és jól játsszák Liszt műveit a helyi zongoranövendékek, ez vezetett oda, hogy elhatározta: hasznos lenne Liszt szülőhazájában mesterkurzusokat tartani. – A cél az volt, hogy a klasszikus zene bölcsőjében, Európában, és azon belül is szülővárosomban, Pomázon biztosítsunk fejlődési lehetőséget ígéretes, fiatal zongoraművészek számára – fogalmazott György Ádám a kezdeményezésről. Azóta egyébként egy Sziget Akadémiája is működik Balin, ázsiai diákok számára, ezt a György Ádám Alapítvány finanszírozza.

György Ádám annak idején a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokság megnyitóján robbant be itthon a köztudatba: Chopin-etűdjének előadását a helyszínen 60 ezer, míg a képernyők előtt 300 millió néző látta. Persze, csak itthon volt kevésbé ismert, 2003 óta Tokiótól New Yorkig a világon mindenütt Liszt-diplomataként tartják számon virtuóz zongorajátékára és magyar származására való tekintettel. A tavalyi kastélyakadémia óta több jelentős eseményen van túl: idén februárban tartotta negyedik szólóestjét a New York-i Carnegie Hallban, március 15-én pedig átvehette a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.