Ma kezdődik a Mesterségek Ünnepe

Játékos jubileummal ünnepli 30. születésnapját a négynapos vásári forgatag és programsorozat.

2016. 08. 18. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a hivatalos jubileumi megnyitóünnepséget csak este hatkor tartják, a budai Vár már reggel benépesül, és a vásár is megkezdődik. Idén is érdemes kilátogatni a Mesterségek Ünnepére, ahol közel száz helyszínen játék, két színpadon pedig hatvan óra zene és tánc várja több száz fellépő művész előadásában az érdeklődőket. Tizenegy vendég ország képviselteti magát a nagyszabású rendezvényen, mellettük nyolcszáz hazai kézművesmester portékáiból válogathatnak a vásárlók.

A hazai népi iparművészet legfontosabb seregszemléje az idén a játék köré épül: részben a népi játékok, részben a játékhoz kapcsolódó tárgyak révén. A korábbi években egyre növekvő igényt támasztottak a kilátogató kisgyermekes családok, így a játékok régóta elmaradhatatlan részét képezik a Mesterségek Ünnepének, idén azonban közel száz helyszínen találkozhatunk velük 52 különböző népművészeti egyesület szervezésében, ezáltal a vásár egy óriás játszótérré változik. Persze ezek a játékok nem csak a gyermekeknek szólnak, s a népművészeti alkotássá váló játékeszközök sem csupán szemet gyönyörködtető használati tárgyak: alkalmasak arra, hogy egy közösség életmódjára, szórakozási szokásaira ráláthassunk, csakúgy, ahogyan maga a játszás is a közösségi szórakoztatás hiteles eleme – vallják a szervezők.

Több helyszínen is interaktív módon ki lehet próbálni a népi mesterségeket, a gyermekek és az idősebbek is megismerhetik az ősi magyar formavilágot, kreatív ügyességi játékokban állhatják ki Meseország hétpróbáját, lesz csipkeverés, mézeskalács-díszítés, rongybabakészítés, továbbá babajátszó, felnőttmegőrző, asszonyműhely és mosoda, de ki lehet próbálni a csipkékkel társasozást és memóriajátékot is.

Indiából, Törökországból, Spanyolországból, Tádzsikisztánból, Türkmenisztánból, Kirgizisztánból, Kazahsztánból és Moldovából érkeznek a külföldi vendégek; utóbbi országot a gagauzok képviselik. Az idei rendezvény díszvendégei Üzbegisztán, Kína és Jakutföld mestereinek delegációi. Üzbegisztánból sárgaréz-dombornyomók, aranyhímzők, szőnyegszövők, buharai ékszerkészítők, miniatűrfestők, textilfestők, keramikusok, selyemfestők, kovácsok és fafaragók mutatkoznak be. A kínai mesterek két tartományt képviselnek, Sanhszit és Kujcsout, köztük találunk kalligráfust, papírvágót, táblaképfaragót, szőnyegszövőt, batikolót, hímzőt. A szibériai Jakutföldről csontfaragó, hangszerkészítő, nyírfakéregedény-készítő, kovács, viseletkészítő, ékszerkészítő, valamint a lószőrfeldolgozáshoz kapcsolódó mesterségek művelői érkeznek.

Napközben a színpadokon pedig olyan fellépők zenélnek, mint Sebő Ferenc, Kiss Ferenc, Szalóki Ági, Herczku Ági, Bognár Szilvia, Szokolay Dongó Balázs, Zsikó Zoltán, Kubinyi Júlia és a Parno Graszt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.