Szőcs Géza szerint is kudarc a kormány médiapolitikája

A miniszterelnök főtanácsadója a Heti Válaszban azt írta: „szívszorító” a közmédia leépülése.

Grund
2016. 08. 25. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök főtanácsadója szerint „a közszolgálati média leépülése szívszorító történet”, a médiatörvénynek az időzítése és a kommunikációja volt rossz, és kudarcnak nevezte, hogy „a kormány elveszített hozzá mindig lojális, nagyon fontos lapokat és újságírókat...” A kudarcok között kitért a netadó utóbb elvetett ötletére. Szerinte az eset azt bizonyítja, hogy képes a kormányzat az önkorrekcióra – vélekedett a Heti Válasznak a politikus-költő.

A nemrég elhunyt Esterházy Péterről úgy vélekedett: annak a nemzedéknek a tagja, amely még képes volt a konszenzusra.

Úgy gondolja: ha nagyon nagy lenne a baj, bármikor leülne egy asztalhoz Heller Ágnessel, Hiller Istvánnal, Kovács Lászlóval, Demszky Gáborral, „Rajk Lacival”, Haraszti Miklóssal, de „politikai és szellemi liliputiakkal” és „túlkompenzáló újonnan jöttekkel” szerinte nincs értelme dialógust folytatni.

A magyar bürokráciáról is kemény szavakat írt le a miniszterelnök főtanácsadója, állítása szerint „a magyar bürokrácia bestialitásához fogható államigazgatási gyehennával és mefisztói álnoksággal még nem találkozott”. Ez annak kapcsán jutott eszébe, hogy – elmondása szerint – szerzői jogi bonyodalmak miatt a tévében hosszú ideig nem kerülhetett képernyőre az a 60 millió forintból készült dokumentumfilm-sorozat, amelyet a milánói expó alkalmából készítettek.

Szőcs beszámolt arról is, hogy a Milánói Világkiállításon való magyar részvételt megnehezítette a korrupciós környezet és az olasz fél kiszámíthatatlansága, viszont úgy nyilatkozott: ő és a munkatársai nem kentek meg senkit, hogy meggyorsítsák az adminisztrációt. A milánói magyar pavilont, és a féléves, több mint ötmilliárd forintot felemésztő olaszországi magyar jelenlétet számos kritika érte. Szőcs Géza a Heti Válaszban hangulatkeltésről beszélt. Elismerte, hogy a magyar építészszakma majdnem egészében ellenséges volt a pavilonnal, de ő ezt arra vezeti vissza, hogy „ennyi jó építész nem tud megélni” a magyar piacon, és ez „kívülről érthetetlen” konfliktusokba torkollik.

Végül mégis hazatér Magyarországra a magyar pavilon, vagyis a Sámándob, és Karcagra kerül. Az olaszok Szőcs elmondása szerint szerették volna megtartani a pavilont – fizetni nem fizettek volna érte –, de végül visszakoztak. Tegnap született meg a kormányhatározat arról, hogy az épületet Karcagon építik fel újra.

A migrációról azt mondta: szerinte az iszlám fenyegetés Európának, és a bevándorlók előbb-utóbb „zsinagógákat fognak robbantani”. Viszont befogadná a kopt és szíriai keresztényeket, az üldözött buddhistákat és a tűzimádó hitű perzsákat, sőt a „tüdővészes tamil öreganyókat” is.

A Liget-projekttel szemben az egykori kulturális államtitkár a teljes városrészre kiterjedő rehabilitáció, az Andrássy-negyed megvalósulása mellett volt; azt mondta, részben azért állt fel az államtitkári székből, mert ez nem valósulhatott meg, csak egy része, a Múzeumi Negyed (Liget-projekt), amelybe őt már nem vonták be. Egészséges fák kivágásával nem ért egyet, ha pedig a Ligetben kivágott fák tényleg betegek, „nem lett volna szabad olyan látszatba keveredni, mint ami kialakult”.

Szerinte az Országos Széchényi Könyvtár helye a Nemzeti Múzeum mögött lett volna, de ezt elmondása szerint nem politikai vereségként éli meg; tudomásul veszi, hogy ez a megoldás jóval többe került volna, mint a budai Várban hagyni a könyvtárat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.