Háromszázezer magas Cé, millió rajongó

Százéves lenne a legjobb magyar tenor, Simándy József, aki nem csak művészként nyerte el sokak szeretetét.

2016. 09. 17. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száz éve született minden idők egyik legjobb vagy egyenesen a legeslegjobb magyar tenoristája: Simándy József, a legendás operaénekes a mai napig etalonnak számít a szakmában. Kistarcsán látta meg a napvilágot 1916. szeptember 18-án, és csak viszonylag későn kezdett el énekelni. Családjának széthullása miatt fiatalon kényszerült munkába állni, autószerelőként dolgozott. Életútja példája annak a hihetetlen kitartásnak, áldozatvállalásnak és küzdelemnek, ahogy autószerelőből operalegendává vált. Már elmúlt húszéves, amikor kollégái unszolására énektanulmányokba kezdett. Első színpadra lépése Szegedhez köti: a Szegedi Nemzeti Színház tagjaként Carmen Don Joséjának szerepében 1946-ban debütált, 1947-től először vendégként énekelt szólót a budapesti operaházban, ősztől pedig szerződtették is. Ettől kezdve töretlenül ívelt felfelé a karrierje, pályája során 35 tenorszerepet énekelt. Legendás szerepe a Bánk bán volt, az opera címszerepével szinte egybeforrt. Kodály Psalmus Hungaricusának előadása is a névjegyévé vált, ezt a szólamot énekelte talán a legtöbbször, és 1959-ben Simándy Hunyadi Lászlójával indult újra a Szegedi Szabadtéri Játékok. Az operák mellett gyakran énekelt oratóriumokban, ária- és dalesteken, orgonakoncerteken, kisebb-nagyobb vidéki településekre is eljárt vendégszerepelni.

A közönség rajongása végigkísérte életét, igazi Simándy-kultusz alakult ki az országban. A nemzet tenorja 1997-ben hunyt el Budapesten; szülővárosában, Kistarcsán nevét iskola viseli.

Mivel vasárnap lenne százesztendős, ebből az alkalomból az ország több pontján is megemlékeznek a művészről. Múlt szombaton ennek nyitányaként első bemutatkozásának helyszínén, a Szegedi Nemzeti Színház előcsarnokában leplezték le emléktábláját; konferenciát és emlékhangversenyt is tartottak az évforduló alkalmából. Ma Gazdagréten a Szent Angyalok Plébánia is megemlékezik egyházközségük támogatójáról, este 6 órától hangversennyel idézik meg alakját, vasárnap pedig a 10 órai szentmisét érte ajánlják fel. Ebből is látszik, hogy nemcsak művészként, de emberként is sokak szeretetét elnyerte, és emlékét a mai napig sokan őrzik a szívükben.

„Háromszázezer magas Cé – Simándy 100” címmel nyílik kiállítás vasárnap délután 5-kor a magyar operajátszás kiemelkedő alakjáról, akit a Bajor Gizi Színészmúzeum tárlatából nemcsak művészként, de emberként is megismerhetünk. Arra is figyeltek a különleges emlékkiállítás összeállítói, hogy ne csak emblematikus szerepében, Bánk bánként mutassák be a kiváló tenort, hanem összképet adjanak a művész színes és változatos repertoárjáról. Megismerhetjük a tárlaton összes szerepét, a vele dolgozó partnerművészeket, karmestereket, rendezőket, tervezőket, mindazokat, akik hozzájárultak ahhoz, hogy az 1945 utáni időszak valódi aranykora lehessen a Magyar Állami Operaháznak, és magának az opera műfajának is. A kiállított anyagok gerincét a Simándy család saját dokumentumai alkotják, de az operaház archívuma és emlékgyűjteménye, az MTI fotóanyagának, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet fotó- és színlaptárának dokumentumaiból is láthatunk válogatást, ugyanakkor fiataloknak szóló interaktív elemekben bővelkedik a tárlat, amely március 5-ig látogatható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.