Népzenészek a skanzenben

Harmadszor szervezik meg a Kárpát-medencei táncházasok találkozóját Szentendrén.

2016. 09. 02. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az iskola kezdődött el, de a táncházi szezon is most indul, és ennek nyitányaként immár három éve népesül be a szentendrei skanzen népzenészekkel és a népzenét szerető közönséggel az első szeptemberi hétvégén. Az első próbálkozást rögtön siker koronázta, a táncházakra jellemző hangulat találkozott a szabadtéri múzeum varázsával, megelevenedtek a kiállított házak, az udvarokon muzsika szólt, spontán táncházak alakultak, és nyilván idén sem lesz ez másként.

A III. Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozója holnap kézműves-foglalkozásokkal, tánctanítással és -csűrrel, kiállításokkal, koncertekkel, vásártérrel, gyermekprogramokkal, mesemondással, népdaltanítással, közös énekléssel, hangszerbemutatókkal, borkóstolóval, muzsikáló vonattal várja az érdeklődőket Szentendrére, ahol a skanzen tíz portáján 20 meghívott zenekar, az ő tanítványaik, idős mestereik, valamint énekesek húzzák a nótát egész nap.

A porták házigazdái szerte a Kárpát-medencéből érkeznek: ott lesz többek között a Dűvő, a Téka, a Szentendrén hazai pályán fellépő Vujicsics együttes, a cigány Khamoro Budapest Band, a Magyar Dudazenekar, a Magyar Tekerőzenekar, a Gázsa, a moldvai zenét játszó Szigony, a gyimesi Zerkula zenekar vagy a Szászcsávási Banda, és több hagyományőrző mester is játszik majd velük. Idén Szentendrére érkezik a hagyományőrző zenészekből álló csallóközi és magyarpéterlaki vonósbanda, Legedi László István moldvai furulyás és több nemespátrói énekes, akikkel a regisztrált zenészek vasárnap a Pap-szigeti kempingben a program zárt szakmai részén is találkozhatnak a mesterkurzusokon.

„Húzzad prímás, húzzad jobban” címmel nyílik fotókiállítás a Mádi dézsmaházban, az azonos című fotópályázat idei témája a zenész és hangszere volt, de Mészáros Gyuritól Harry Potterig – egy erdélyi mese világa címmel a Skanzen Galériában láthatunk tárlatot. Egész nap várja a táncolni vágyókat a Tánccsűr, és a nap folyamán szinte az egész Kárpát-medence megjelenik a tájegységek között, de a központi színpadon a Magtár előtt lesz több külön gyermektáncház is. Borkóstoló három helyen is lesz, a Hejcei lakóház pincéjében például Fejérvári Gergely irodalmár-borásszal rendhagyó irodalmi borkóstoláson vehetünk részt, amelyen érdekes történetek, szórakoztató anekdoták, ma is élő hagyományok és költői remekművek kerülnek terítékre minden egyes pohár bor mellé.

A szombat egy gálaműsorral zárul a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum amfiteátrumában, ahol a portákon zenélő muzsikusok és hagyományőrzők mellett a Magyar Állami Népi Együttes táncosai lépnek színpadra.

Az erdélyi táncházzenészek már hosszabb ideje összejárnak, így ideje volt egy teljes Kárpát-medencei találkozónak. A hiánypótló kezdeményezés a Hagyományok Házától indult, és kezdettől az volt a koncepció, hogy legyen egy nyilvános nap, amelyiken a nagyközönség is találkozhat a muzsikusokkal, és legyen a program része egy olyan zárt szakmai továbbképzés is, ahol mesterkurzusok, kedvezményes kiadványvásár, kerekasztal-beszélgetések és előadások várják a jelentkezőket. A vasárnapnak nemcsak a továbbképzés a célja, hanem a találkozás és az ismerkedés is, ahol a kötetlenebb együttlét során a fontos szakmai problémák megvitatására is lehetőség nyílik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.