Nemcsak az iskola kezdődött el, de a táncházi szezon is most indul, és ennek nyitányaként immár három éve népesül be a szentendrei skanzen népzenészekkel és a népzenét szerető közönséggel az első szeptemberi hétvégén. Az első próbálkozást rögtön siker koronázta, a táncházakra jellemző hangulat találkozott a szabadtéri múzeum varázsával, megelevenedtek a kiállított házak, az udvarokon muzsika szólt, spontán táncházak alakultak, és nyilván idén sem lesz ez másként.
A III. Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozója holnap kézműves-foglalkozásokkal, tánctanítással és -csűrrel, kiállításokkal, koncertekkel, vásártérrel, gyermekprogramokkal, mesemondással, népdaltanítással, közös énekléssel, hangszerbemutatókkal, borkóstolóval, muzsikáló vonattal várja az érdeklődőket Szentendrére, ahol a skanzen tíz portáján 20 meghívott zenekar, az ő tanítványaik, idős mestereik, valamint énekesek húzzák a nótát egész nap.
A porták házigazdái szerte a Kárpát-medencéből érkeznek: ott lesz többek között a Dűvő, a Téka, a Szentendrén hazai pályán fellépő Vujicsics együttes, a cigány Khamoro Budapest Band, a Magyar Dudazenekar, a Magyar Tekerőzenekar, a Gázsa, a moldvai zenét játszó Szigony, a gyimesi Zerkula zenekar vagy a Szászcsávási Banda, és több hagyományőrző mester is játszik majd velük. Idén Szentendrére érkezik a hagyományőrző zenészekből álló csallóközi és magyarpéterlaki vonósbanda, Legedi László István moldvai furulyás és több nemespátrói énekes, akikkel a regisztrált zenészek vasárnap a Pap-szigeti kempingben a program zárt szakmai részén is találkozhatnak a mesterkurzusokon.
„Húzzad prímás, húzzad jobban” címmel nyílik fotókiállítás a Mádi dézsmaházban, az azonos című fotópályázat idei témája a zenész és hangszere volt, de Mészáros Gyuritól Harry Potterig – egy erdélyi mese világa címmel a Skanzen Galériában láthatunk tárlatot. Egész nap várja a táncolni vágyókat a Tánccsűr, és a nap folyamán szinte az egész Kárpát-medence megjelenik a tájegységek között, de a központi színpadon a Magtár előtt lesz több külön gyermektáncház is. Borkóstoló három helyen is lesz, a Hejcei lakóház pincéjében például Fejérvári Gergely irodalmár-borásszal rendhagyó irodalmi borkóstoláson vehetünk részt, amelyen érdekes történetek, szórakoztató anekdoták, ma is élő hagyományok és költői remekművek kerülnek terítékre minden egyes pohár bor mellé.
A szombat egy gálaműsorral zárul a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum amfiteátrumában, ahol a portákon zenélő muzsikusok és hagyományőrzők mellett a Magyar Állami Népi Együttes táncosai lépnek színpadra.
Az erdélyi táncházzenészek már hosszabb ideje összejárnak, így ideje volt egy teljes Kárpát-medencei találkozónak. A hiánypótló kezdeményezés a Hagyományok Házától indult, és kezdettől az volt a koncepció, hogy legyen egy nyilvános nap, amelyiken a nagyközönség is találkozhat a muzsikusokkal, és legyen a program része egy olyan zárt szakmai továbbképzés is, ahol mesterkurzusok, kedvezményes kiadványvásár, kerekasztal-beszélgetések és előadások várják a jelentkezőket. A vasárnapnak nemcsak a továbbképzés a célja, hanem a találkozás és az ismerkedés is, ahol a kötetlenebb együttlét során a fontos szakmai problémák megvitatására is lehetőség nyílik.