Ünnepi beszédek helyett élő helyszíneken megidézett történelemmel várja látogatóit a hétvégén a Skanzen. A tájházakban a közönség átélheti, hogy miket érzékelt a vidék lakossága az októberi eseményekből, és azt is megidézik, hogyan élt az ötvenes években egy átlagos vidéki magyar család.
A látogatókat bányászdalokat, munkásindulókat éneklő micisapkás, ballonkabátos dolgozók fogadják, akik teherautóról gyűjtik a városban harcolók számára a ruha- és élelmiszer-ellátmányt, fekete-fehér filmhíradó számol be a legfrissebb eseményekről, a recsegő-ropogó rádióban a tüntetésekről beszélnek.
A családok persze eközben is élni próbálják megszokott életüket: kenyeret sütnek, rongybabákat készítenek a kislányoknak, a fiúk az ötvenes évekre jellemzően snúroznak, golyóval játszanak, és még gombfocibajnokságot is tartanak.
Néhány portán egészen konkrét helytörténeti eseményekkel találkozhatunk: installációk segítségével megelevenedik a süttöri uradalmak felszámolása, szétosztása, szinte szemlélőként élhetjük át a hidasi bányásztüntetéseket, a hatalmi visszaélésekbe Szennán, és azt is testközelből szemlélhetjük, hogy milyen volt, amikor a levert forradalom után Jánossomorján keresztül özönlöttek egy szál bőrönddel – vagy anélkül – a határ felé a menekülő forradalmárok és a nyugati jobb életben reménykedők.
Az ünnepi hétvégén mindkét nap ingyenes a belépés a Skanzenbe.