Alapkő, amelyhez bármikor visszatérhetek. Ami rávezetett, hogy az állandóan mozgásban lévő világot szüntelen és kellő kritikával, kellő távolságból, de közben közelségből tudjam szemlélni és megélni – vallotta az Elégiáról Szelevényi Ákos egy interjúban. A kiváló szaxofonos, aki nem mellesleg a free jazz nemzetközileg is elismert alakja, még 15 éves korában találkozott először egy budapesti zártkörű vetítésen Huszárik Zoltán alkotásával, amelyet később Párizsban látott újra. A Huszárik-féle Elégia nemcsak rengeteg díjat nyert, de a keletkezése óta eltelt évtizedekben már-már mitológiai alakká emelte a zaklatott sorsú rendezőt.
A filmes nyelvezetet is megújító, legendás rövidfilm mérföldkövet, meghatározó fordulópontot jelentett Szelevényi Ákos magán- és alkotói életében, ezért is érezte úgy, hogy mindenképp reflektál rá a maga módján, és megalkotta a saját Elégiáját, amely nem más, mint egy egész estés zenemű. A Huszárik-féle rövidfilm zenéjét Durkó Zsolt komponálta, és Szelevényi Ákos a filmzene előtt is tisztelegni szeretett volna, ezért az ő Elégiája nem a film képeit festi alá, tehát nem egy új filmzenéről van szó, hanem az eredeti Durkó-féle filmzene továbbgondolása, folytatása, amelynek elsődleges inspirációja a film által okozott belső élmény.
Az Elégia – Hommage á Huszárik Zoltán elnevezésű koncertet az Urániában hallhatjuk ma este hét órakor, első alkalommal Magyarországon. A mű az Amiens-i Nemzetközi Filmfesztivál felkérésére készült, itt is hangzott el az ősbemutatója. A mű előadói szinte kivétel nélkül magyar művészek, akik többsége most ismerkedett meg a produkcióval, megtaláljuk köztük Ajtai Pétert, Benkő Róbertet, Kováts Gergőt, Miklós Szilvesztert és Porteleki Áront, de például a Szelevényi Ákos által Franciaországban megismert Valentin Ceccaldi csellista is a színpadra lép.
Szelevényi Ákos, művésznevén Akosh S. 1986-ban költözött Franciaországba, részben az akkori rendszer által generált zaklatások miatt, részben a szakmai fejlődés reményében. Ma is ott él, de mindennapjai megoszlanak a Franciaország–Budapest–Nagykanizsa-tengely mentén, így jó ideje idehaza is többször hallhatjuk a játékát.